Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
POMOC UKRAJINE - Poradenská podpora Zakarpatského inštitútu postgraduálneho vzdelávania pedagógov a krajského pracoviska MPC v Prešove
Kategória: Aktuality Autor/i: vudpap.sk
Ponúkame prehľad aktuálnych informácií k téme pomoci Ukrajine z jednotlivých ministerstiev a inštitúcií.
MPC - Poradenská podpora ukrajinským žiakom a metodická podpora učiteľom
Za účelom poradenskej podpory ukrajinským žiakom a poradenskej a metodickej podpory učiteľom, ktorí sú v súčasnosti na Slovensku, Zakarpatský inštitút postgraduálneho vzdelávania pedagógov v spolupráci s krajským pracoviskom MPC v Prešove zriadil e-mailovú adresu: together@zakinppo.org.ua, na ktorú môžu zasielať svoje otázky učitelia, rodičia a žiaci z Ukrajiny, ale aj učitelia zo Slovenska.
- Otázky zasielajte na e-mailovú adresu: together@zakinppo.org.ua
- Bližšie informácie nájdete aj na link: http://zakinppo.org.ua/programi-proekti/ukraine-slovakia
Zdroj: https://mpc-edu.sk/sk/zakarpatsky-institut-postgradualneho-vzdelavania-pedagogov/
ŠPÚ - Pozvánka na workshop - Podpora multilingválnych tried
Štátny pedagogický ústav pod záštitou Európskeho centra pre moderné jazyky Rady Európy realizuje 5. – 6. mája 2022 v Bratislave prezenčný workshop na tému multilingvizmu a jazykovej podpory žiakov-cudzincov. Dvojdňový workshop vedený expertmi Rady Európy je určený pre základné a stredné školy, ktoré sa zaujímajú o prínos multilingválneho prostredia a výučbu žiakov-cudzincov. Pracovným jazykom seminára je anglický jazyk. Workshop je určený pre učiteľov vyučovacieho jazyka (učitelia slovenského jazyka a literatúry, učitelia jazyka národnostnej menšiny), učiteľov cudzích jazykov, prípadne odborných pracovníkov zaoberajúcich sa problematikou vzdelávania žiakov-cudzincov. Workshopu sa môže zúčastniť viacero učiteľov z jednej školy. Počet miest je obmedzený.
V prípade záujmu pošlite vyplnený prihlasovací formulár v elektronickej forme na adresu denisa.duranova@statpedu.sk a v kópii na natalia.priskinova@statpedu.sk najneskôr do 13. apríla 2022 (vrátane). Vybraným záujemcom bude zaslaný potvrdzujúci e-mail o účasti na workshope a to elektronickou formou na e-mailovú adresu uvedenú v prihlasovacom formulári.
Zdroj a ďalšie informácie: https://www.statpedu.sk/sk/aktuality/pozvanka-workshop-podpora-multilingvalnych-tried.html
MPC - Základy ukrajinského jazyka pre učiteľov materských škôl
Cieľom série odborných seminárov / webinárov (spolu 10 hodín), ktoré sa budú realizovať v čase 9:30 - 11:00, je rozvinúť, resp. inovovať kompetencie a zručnosti učiteľov materských škôl v oblasti vyučovania s využitím ukrajinského jazyka, aplikovať konkrétne metódy a formy v samoštúdiu ukrajinského jazyka, aktívne aplikovať slovnú zásobu potrebnú pri práci s deťmi v rámci jednotlivých stanovených konverzačných tém, rozvinúť základnú terminológiu (slovnú zásobu) potrebnú pri práci s deťmi v ukrajinskom jazyku prostredníctvom aktívneho využívania základných komunikačných fráz v segmente.
Tematické celky: Ako vyučovať v ukrajinskom jazyku? (2 hodiny); Základné konverzačné frázy v ukrajinskom a slovenskom jazyku - všeobecný základ (2 hodiny); Základné konverzačné frázy v ukrajinskom a slovenskom jazyku v prostredí školy (2 hodiny); Základné odborné frázy a komunikácia v ukrajinskom a slovenskom jazyk so zameraním na obsah učiva materskej školy (4 hodiny).
Zdroj a ďalšie informácie: https://mpc-edu.sk/sk/edu/group/3097?fbclid=IwAR1RDW9qfRC-qDzCycZ1uw27U2etlWMkk6eyG8m0QuX_PeXeYMYNPoS9uzo
ŠIOV - Zaradenie odídencov z Ukrajiny do SOŠ a SDV
Štátny inštitút odborného vzdelávania zverejnil dokument Zaradenie odídencov z Ukrajiny do vzdelávania v strednej odbornej škole a vstup do systému duálneho vzdelávania.
Zdroj: https://siov.sk/pomahame-ukrajine-zaradenie-odidencov-z-ukrajiny-do-sos-a-sdv/
MŠVVaŠ SR - Pomoc Ukrajine
- Stránka, ktorej cieľom je uľahčiť nástup do školy pre deti a študentov z Ukrajiny a spojiť ich so školami, kde môžu začať hneď študovať
- Podporné materiály a webináre k aktuálnej situácii na Ukrajine
Súbory na stiahnutie
- Metodické usmernenie MŠVVaŠ SR pre riaditeľov a učiteľov ZŠ A SŠ (.pdf, 141.06 kB)
- Potvrdenie školy o zaradení žiaka z inej krajiny (.docx, 15.64 kB)
- Odporúčania rodičom (.jpg, 226.91 kB)
- Odporúčania rodičom - UA (.jpeg, 236.45 kB)
- Infografika - deti - SK (.png, 3.56 MB)
- Infografika - deti - UA (.png, 3.49 MB)
- Odporúčania (.png, 953.41 kB)
- ŠPÚ - Ukrajinská národnostná menšina (.pdf, 3.14 MB)
- Pomôcka pre riaditeľov materských, základných a stredných škôl (.pdf, 233.02 kB)
www.ua.gov.sk.
MPSVaR - Zamestnávanie odídencov z Ukrajiny
Podľa zákona o azyle sa osobám utekajúcim pred vojnou po požiadaní udeľuje dočasné útočisko. Na základe tohto statusu získajú doklad o tolerovanom pobyte s označením odídenec. Zamestnávateľ môže v zmysle zákona o službách zamestnanosti následne odídenca zamestnať bez povolenia na zamestnanie. Nevyžaduje sa ani potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta. Obyvatelia Ukrajiny tak získajú rovnaký prístup k pracovnému trhu ako občania Slovenskej republiky (s výnimkou štátnozamestnaneckých miest). Zamestnávatelia môžu odídencov z Ukrajiny zamestnávať na pracovnú zmluvu alebo formou dohody. V prípade, ak danej osobe bolo udelené dočasné útočisko, zamestnávateľ má povinnosť formou informačnej karty oznámiť príslušnému úradu práce údaje o zamestnaní takejto osoby, a to pri vzniku aj ukončení zamestnania. K informačnej karte doloží aj kópiu pracovnoprávneho vzťahu a kópiu dokladu o tolerovanom pobyte na území SR s označením odídenec. Lehota tejto oznamovacej povinnosti je 7 pracovných dní od nástupu do zamestnania alebo po ukončení pracovného vzťahu.
Odkazy na stránky Služieb zamestnanosti:
- https://www.sluzbyzamestnanosti.gov.sk/?lang=sk ( slovensky )
- https://www.sluzbyzamestnanosti.gov.sk/?lang=ua ( український )
Ďalšie informácie:
- Podrobné informácie k postupu na trhu práce pre zamestnávateľov a cudzincov nájdete tu v slovenčine a ukrajinčine .
- Na webe ÚPSVaR SR sú k dispozícii podrobnosti ohľadne všetkých dávok v hmotnej núdzi .
- Usmernenie pre poskytovateľov sociálnych služieb v oblasti poskytovania sociálnych služieb osobám prichádzajúcim z Ukrajiny nájdete tu.
- Pomoc utečencom z Ukrajiny s ubytovaním www.pomocpreukrajinu.sk .
- Informácie o pomoci deťom , ktoré prichádzajú z Ukrajiny samotné, teda bez doprovodu rodičov, nájdete na tomto mieste .
- Informácie súvisiace s povolením k pobytu a dočasnému útočisku v nadväznosti na konflikt na Ukrajine sú k dispozícii v slovenčine a ukrajinčine.
- Súhrnné informácie pre odídencov z Ukrajiny prichádzajúcich na Slovensko nájdete tu.
INFOLINKY PRE UKRAJINSKY HOVORIACE OSOBY: +421 513 816 111, +421 259 765 111
www.ua.gov.sk.
Zdroj a ďalšie informácie: https://www.employment.gov.sk/sk/uvodna-stranka/informacie-odidencov-z-ukrajiny/informacie-odidencov-z-ukrajiny.html
VÚDPaP - Informácie o zvládaní krízovej situácie v dôsledku vojny na Ukrajine - odporúčanie pre riaditeľov
- Zverejniť na webe, nástenke školy kontakty na odborníkov, na ktorých sa môžu žiaci a ich rodiny obrátiť a kde vyhľadať pomoc.
- Hneď v prvý vyučovací deň si prioritne zvolajte svojich pedagógov a dohodnite sa na jednotnom spôsobe, ako budete danú situáciu preberať so žiakmi.
- Sledujte vyhlásenia oficiálnych štátnych predstaviteľov a inštitúcií.
- Ak máte v škole zastúpenie školského psychológa a ďalších OZ v rámci školského podporného tímu a majú kompetencie a výcviky v krízovej intervencii, vedia ako postupovať.
- Pokiaľ nemáte v škole školského psychológa, resp. školský podporný tím, obráťte sa na najbližšiu CPPPaP a žiadajte o pomoc.
- Zosumarizované informácie k téme krízovej intervencie pre pedagogických a odborných zamestnancov nájdete na https://vudpap.sk/krizova-intervencia/.
- Venujte problematike náležitú pozornosť v prípade, že sú vo vašej škole žiaci alebo zamestnanci ruskej alebo ukrajinskej národnosti. Na stránke školy zverejnite, akým spôsobom budete pracovať so žiakmi, s triedami.
- Uistite rodičov, že sa vzhľadom na situáciu budete snažiť pracovať s triedami, monitorovať psychický stav žiakov a že je možné využiť individuálne konzultácie členov školského podporného tímu.
- Zverejnite kontakty na zariadenia poradenstva a prevencie, krízové linky a pod.
V linku aj Odporúčania pre učiteľov, Odporúčania pre školské podporné tímy
MV SR - Pomoc Ukrajine
Ministerstvo vnútra zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou, email: pomocpreukrajinu@minv.sk, telefón: +421 2 48 59 33 12.
Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci a ponuky ubytovania.
- Infolinky pre ukrajinsky hovoriace osoby
- Slovensko od 1. marca poskytuje dočasné útočisko občanom Ukrajiny a ich príbuzným - plus informačný leták
- Upozorňujeme, že ťažkú situáciu vojnových utečencov z Ukrajiny môžu zneužiť obchodníci s ľuďmi
Na stiahnutie:
- Ako postupovať pri žiadosti o poskytnutie dočasného útočiska (192,6 kB)
- Vzor dokladu o dočasnom útočisku Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ (464,3 kB)
- Informačný leták o poskytovaní dočasného útočiska v SR v ukrajinskom, anglickom aj slovenskom jazyku (288,2 kB)
Prevencia kriminality
V reakcii na túto situáciu pripravilo Ministerstvo vnútra SR (odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR, Informačné centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality a Úrad hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru – Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii) súbor informácií, ktorými upozorňuje na riziko tejto trestnej činnosti.
- Slovenská republika má vytvorené možnosti na ochranu a pomoc obetiam obchodovania s ľuďmi. Ak máte pochybnosti, kontaktujte zamestnancov bezplatnej Národnej linky pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi na čísle 0800 800 818.
- V prípade ohrozenia života a zdravia neváhajte volať 112 alebo 158.
- Informačné letáky v slovenčine aj ukrajinčine si môžete stiahnuť TU.
www.ua.gov.sk.
Zdroj: https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=pomoc-ukrajine
Vyhlásené zbierky pomoci Ukrajine
- Človek v ohrození – https://clovekvohrozeni.sk/pomoc-ukrajina/
- Nadácia Integra – https://integra.sk/kampane/kriza-na-ukrajine/
- Slovenská katolícka charita – https://charita.darujme.sk/ukrajina/
- Magna – https://donate.magna.org/sk/ukrajina/
- UNICEF Slovensko – https://www.unicef.sk/clanky/588-ukrajina-deti-vojny/
- Červený kríž – https://redcross.darujme.sk/pomahame-ukrajine/
- Spoločne pre Ukrajinu #KtoPomôžeUkrajine – https://www.donio.sk/kto-pomoze-ukrajine
- Sme spolu – UkraineSlovakiaSOS - https://smespolu-ukraineslovakia.darujme.sk/sos/
- Depaul Slovensko - https://depaulslovensko.darujme.sk/pomoc-ukrajine/
- Úsmev ako dar - https://usmev.darujme.sk/susedska-pomoc-ukrajine/
- ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi – https://acn-slovensko.darujme.sk/ukrajina-fd278/
- Komunitná nadácia Zdravé mesto Banská Bystrica – https://knzm.darujme.sk/bb-pomaha-ukrajncom-a-ukrajinkam/
- Berkat – https://berkat.darujme.sk/prievidza-pomoc-utecencom-z-ukrajiny-v-nasom-regione
- ICEJ – Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem na Slovensku – https://icej.darujme.sk/utek-do-bezpecia/
- Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku – https://www.ecav.sk/aktuality/oznamy/zbierka-na-pomoc-ukrajine
- Svetielko pomoci – https://svetielkopomoci.darujme.sk/pomoc-pre-ukrajinske-deti-s-onkologickymi-chorobami-29e30/
- Saleziáni don Bosca – Slovenská provincia – https://saleziani.darujme.sk/pomoc-ludom-postihnutym-vojnou-na-ukrajine/
- Post Bellum – https://postbellum.darujme.sk/ochranme-ukajincov-v-boji/
- Mareena – https://mareena.sk/daruj
- IPčko – https://ipcko.darujme.sk/podporte-psychologicku-pomoc-na-hraniciach-s-ukrajinou/
- Fórum kresťanských inštitúcií – https://fki.darujme.sk/ukrajina-nas-potrebuje/
- SAVIO – https://savio.sk/co-robime/projekty/ukrajina/kyjev-lvov-odesa-humanitarna-pomoc/
- Ukrajinský červený kríž – https://redcross.org.ua/en/
www.ua.gov.sk.
Zdroj: https://ambrela.org/spravy/platforma-slovenskych-mimovladok-ambrela-vyjadruje-plnu-solidaritu-ukrajine/?fbclid=IwAR3K8Eyi6YU1MrOGx-YcjJ00-jFd2l0iKL-Hk-aVz3VGRoX0tFikF724LhY a aktualizovaný zoznam: https://darujme.sk/blog/ako-pomoct-ludom-na-ukrajine/
Liga za duševné zdravie
Deti sú vnímavé a prirodzene chcú byť súčasťou diania, v ktorom sú zapojení "ich" dospelí. Počúvajú rozhovory rodičov, sledujú ich reakcie, citlivo vnímajú zmeny emócií u dospelých a kladú nám veľa otázok. Odporúčania, ako sa rozprávať s deťmi o súčasnej ťaživej situácii, píše psychologička, psychoterapeutka a mama Hanku Ševčíková:
- nevyhýbajte sa tejto téme, netvárte sa, že sa nič nedeje,
- hovorte s deťmi primerane ich veku, vaším spoločným jazykom,
- pomenujte, čo sa deje, v takej miere, ktorej budú rozumieť,
- môžete komunikovať rečou, ktorá je dieťaťu blízka - hrou, obrázkami, knihou, rozprávkou,
- nebojte sa vyjadriť i to, že sa deje neprávosť,
- nechajte sa viesť ich otázkami,
- dajte priestor ich emóciám,
- pomenujte svoje pocity, obavy, ale nenechajte sa nimi pri komunikácii s dieťaťom zaplaviť,
- dajte dieťaťu pocítiť, že ono je v bezpečí,
- dajte priestor aj iným témam, nemusíte sa o tom doma rozprávať neustále,
- vyjadrite nádej Vašimi slovami.
www.ua.gov.sk.
Zdroj: https://www.facebook.com/ligazadusevnezdravie/photos/a.10150608151907017/10159883763692017/
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk
Archív článkov
Kategórie
Aktuality

Dodatok - Minimálne učebné výstupy
vzdelavanie21
Príspevok na lyžiarsky kurz
minedu.sk
Sociálna poisťovňa uľahčí spracovanie ePN
socpoist.sk