Vyhľadávanie v aktualitách

Aktuality

Hlavná stránka Archív článkov 2016  

Zoradiť podľa:

Aktuality - Január 2016

Termíny prázdnin

Kategória: Aktuality

Povinnosť Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR zverejniť na svojom webovom sídle termíny školských prázdnin počas školského vyučovania na tri po sebe nasledujúce školské roky určuje § 150 ods. 7 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov. 

Stretnutie zástupcov OZ PŠaV na Slovensku a partnerských reprezentatívnych organizácií v rezorte školstva

Kategória: Aktuality

Dňa 28. 01. 2016 zorganizoval zväz stretnutie so signatármi Výzvy Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a partnerských reprezentatívnych organizácií rezortu školstva pre roky 2013-2016 vláde Slovenskej republiky k situácii v školstve zo dňa 30. 1. 2013, ktorí pôsobia v regionálnom školstve.

Na zvýšenie platov v regionálnom školstve pôjde v tomto roku takmer 48 miliónov eur

Kategória: Aktuality

Normatívy pre jednotlivé typy škôl a normatívne príspevky pre školy a zriaďovateľov sú zverejnené na webovom sídle ministerstva - http://www.minedu.sk/normativne-financovanie/. Rozpis stupníc platových taríf aj s príplatkami za odpracované roky je dostupný na tejto stránke - https://www.minedu.sk/stupnica-platovych-tarif-od-1-januara-2016/.

4. národná konferencia učiteľov chémie

Kategória: Aktuality

Združenie učiteľov chémie a Fakulta prírodných vied UKF v Nitre organizuje dňa 1. februára 2016 už 4. národnú konferenciu učiteľov chémie. Témou konferencie bude Prezentácia inovatívnych trendov a koncepčných zámerov vo vyučovaní, hlavne v predmete chémia na všetkých typoch škôl. Termín prihlásenia je do 28.1. 2016.

Súčasné výzvy vo vyučovaní jazykov: Ako ďalej?

Kategória: Aktuality

2. medzinárodná vedecko-odborná konferencia s názvom Súčasné výzvy vo vyučovaní jazykov: Ako ďalej?, sa bude konať v Kongresovom centre SAV Academia v Starej Lesnej v dňoch 28.- 29. apríla 2016. Konferencia je určená jednak pre vedeckých a výskumných pracovníkov, expertov, akademikov, a jednak pre riaditeľov a učiteľov materských, základných a stredných škôl, jazykových škôl a centier, školských manažérov, autorov a vydavateľov učebníc, ako aj iných odborníkov zapojených do jazykového vzdelávania. 

Témy 1. čísla časopisu Manažment školy v praxi 2016

Kategória: Aktuality

V 1. čísle časopisu Manažment školy v praxi sa venujeme finančnej kontrole v školách a školských zariadeniach, koncepcii pragmatickej pedagogiky. Pozrieme sa na rozvojové projekty a grantové programy ako súčasť školského života, pochvalu a motiváciu ako deficitného aspektu pedagogickej praxe, zodpovieme otázky k téme plnenia povinnej školskej dochádzky, nevynecháme dôležité termíny pre riadenie činnosti škôl a odpovede odborníkov na vaše otázky.

Časť učiteľov vstúpila do štrajku, niektoré školy zostanú zatvorené

Kategória: Aktuality

Časť učiteľov dnes vstúpila do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku. Niektoré školy zostanú zatvorené, inde bude vyučovanie prebiehať v obmedzenom režime. Dôvodom vyhlásenia štrajku je podľa Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

Riaditeľské voľno bez príčiny môže byť porušením zákona

Kategória: Aktuality

 Neznámy počet učiteľov zapojených do štrajku a napriek tomu vyhlásené riaditeľské voľno – aj to je prax na niektorých slovenských školách. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR upozorňuje zriaďovateľov, ako aj riaditeľov škôl, že podobné praktiky môžu byť v rozpore so zákonom. Riaditeľské voľno nie je štrajk.

O zatvorení školy počas štrajku sa rodičia dozvedia od učiteľov

Kategória: Aktuality

O tom, či bude škola v pondelok 25. januára zatvorená, alebo bude pracovať v obmedzenom režime, by sa rodičia mali dozvedieť od riaditeľa školy alebo od triednych učiteľov. Informovali o tom predstavitelia Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU), ktorí ohlásili na 25. januára ostrý, časovo neobmedzený štrajk.

K zmene kontinuálneho vzdelávania zasadla pracovná skupina

Kategória: Aktuality

Naháňačka za kreditmi a spory o to, ako dlho majú vlastne platiť, by sa mali stať minulosťou. Na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR totiž zasadá pracovná skupina, ktorá hľadá nové riešenia kontinuálneho vzdelávania učiteľov.

Školenia k inovovaným ŠVP pre základné školy, gymnáziá a základné umelecké školy a k inovovaným vzdelávacím štandardom pre stredné odborné školy

Kategória: Aktuality

ŠPÚ pripravuje školenia k inovovaným ŠVP pre základné školy, gymnáziá a základné umelecké školy a k inovovaným vzdelávacím štandardom pre stredné odborné školy, na ktoré sa môžete on-line prihlásiť. 

Výsledky prvého celoslovenského testovania piatakov

Kategória: Aktuality

Celkom 43 148 piatakov si overilo svoje vedomosti počas prvého celoslovenského Testovania 5. Ich výsledky odhalili vyše 60 percentnú priemernú úspešnosť v testoch, vyššiu úspešnosť žiakov testovaných elektronickou formou oproti papierovému testovaniu, ako aj regionálne rozdiely vo vedomostiach žiakov. 

Štátna školská inšpekcia plánuje obsadzovať miesta školských inšpektorov

Kategória: Aktuality

Štátna školská inšpekcia si dovoľuje informovať predovšetkým odbornú verejnosť, že plánuje obsadzovať miesta školských inšpektorov v školských inšpekčných centrách po celom Slovenku. Hlavné úlohy školského inšpektora sú: Kontrolná a inšpekčná činnosť na úrovni orgánu štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou. Vybavovanie sťažností a petícií na úrovni orgánu štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou.

Príspevok na lyžiarske kurzy - rozpis na rok 2016

Kategória: Aktuality

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zverejnilo na svojej stránke rozpis finančných príspevkov na lyžiarske kurzy žiakov podľa škôl a zriaďovateľov. Výpočet objemu finančných prostriedkov bol urobený za základné školy, gymnázia a stredné školy na základe počtu žiakov, ktorí sa zúčastnia LK v roku 2016 (údaje z Eduzberu 2015) a prijatej metodiky ministerstva.

Príspevok na školy v prírode - rozpis na rok 2016

Kategória: Aktuality

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zverejnilo na svojej stránke rozpis finančných príspevkov na pobyty žiakov v školách v prírode podľa škôl a zriaďovateľov. Výpočet objemu finančných prostriedkov bol urobený na základe počtu žiakov, ktorí sa zúčastnia týchto pobytov v roku 2016 (údaje z Eduzberu 2015) a prijatej metodiky ministerstva.

Tento rok sa už zápisy detí do základnej školy v januári nezačnú

Kategória: Aktuality

Tradičný termín zápisov detí do základných škôl od polovice januára je už minulosťou. V tomto roku sa prvýkrát uskutočnia v neskoršom – aprílovom termíne. Túto zmenu priniesla novela školského zákona z júna minulého roku.

Slovenskí žiaci môžu súťažiť o možnosť pracovať na urýchľovači častíc v CERNe

Kategória: Aktuality

CERN - najväčšie svetové laboratórium časticovej fyziky - organizuje v roku 2016 súťaž Beamline for Schools 2016, v rámci ktorej ponúka stredoškolským študentom z celého sveta možnosť uskutočniť vedecký experiment na veľkom urýchľovači častíc LHC v CERN a tým sa učiť fyziku kreatívnym spôsobom. 

Stanovisko OZPŠaV k vyhláseniu štrajkovej pohotovosti štrajkovým výborom Iniciatívy slovenských učiteľov

Kategória: Aktuality

Dňa 11. 1. 2016 bol predsedovi Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ PŠaV na Slovensku) Pavlovi Ondekovi zaslaný list od štrajkového výboru Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU), v ktorom ho informuje o vzniku štrajkového výboru a vyhlásení štrajkovej pohotovosti.

J. DRAXLER: Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti je čisto politická akcia

Kategória: Aktuality

Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti, ktorú v pondelok (11.1.) vyhlásila Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), je politicky motivovaná aktivita. Na dnešnom tlačovom brífingu to uviedol minister školstva SR Juraj Draxler (nominant Smeru-SD).

Iniciatíva slovenských učiteľov vyhlásila štrajkovú pohotovosť

Kategória: Aktuality

Ak do 25. januára NR SR a vláda nenavrhne konkrétne legislatívne opatrenia, ktoré naplnia požiadavky učiteľov ešte v tomto volebnom období, vstúpia v tento deň do neobmedzeného ostrého štrajku.

Bezplatný odpovedný servis

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk