Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Riadenie a financovanie materských škôl (2.)

Dátum: Rubrika: Manažment Zo seriálu: Riadenie a financovanie materských škôl

Príspevkom pokračujeme v seriáli o riadení a financovaní materských škôl, ktoré sú súčasťou sústavy slovenských škôl. V úvodnom príspevku sme sa zamerali na aktuálne účinné zmeny v základných právnych predpisoch, ktoré upravujú zriadenie materských škôl. V tomto príspevku sa budeme venovať problematike riadenia materských škôl, oprávneniam a povinnostiam riaditeľov materských škôl. Zameriame sa aj na otázky prevádzky materských škôl a upozorníme na povinnosti, ktoré majú riaditelia, aby zabezpečili prevádzku materských škôl v súlade s platnou právnou úpravou.

(pokračovanie z predchádzajúceho čísla)

Na úvod opätovne uvedieme legislatívnu úpravu riadenia materských škôl, spomenieme najzákladnejšie právne predpisy, ktoré manažment materských škôl denne aplikuje vo svojej praxi.

Ide predovšetkým o zákony:

V školskom zákone je splnomocnenie pre ministerstvo ustanoviť všeobecne záväzným právnym predpisom ďalšie spôsoby organizácie a zabezpečovania vý­chovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole. Tým­to predpisom je vyhláška ministerstva školstva č. 306/2008 Z. z. o materskej škole v znení neskorších predpisov (ďalej „vyhláška o MŠ“).

Riadenie materskej školy

Materská škola sa zriaďuje spravidla ako právnická osoba, ktorá v právnych vzťahoch vystupuje vo svojom mene, len ak tak rozhodne jej zriaďovateľ. Rozhodnutie, či materská škola bude právnickou osobou alebo bude spojená do jednej právnickej osoby (s inými materskými školami alebo so základnou školou) je vždy v kompetencii jej zriaďovateľa. Materskú školu riadi riaditeľ, ktorý je jej štatutárnym orgánom. Oprávnenie riaditeľa materskej školy byť štatutárnym orgánom je dané zákonom č. 596/2003 Z. z. vychádzajúc z § 20 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka v znení neskorších predpisov, podľa ktorého „právne úkony právnickej osoby vo všetkých veciach robia tí, ktorí sú na to oprávnení zmluvou o zriadení právnickej osoby, zakladacou listinou alebo zákonom (štatutárne orgány)“.

Ak má materská škola štyri a viac tried, možno v nej zriadiť funkciu zástupcu riaditeľa. Ak nie je funkcia zástupcu riaditeľa v materskej škole, ktorá má štyri a viac tried, zriadená, riaditeľa zastupuje poverený pedagogický zamestnanec. Na vykonávanie hospodársko-administratívnych prác v ma­terskej škole možno zamestnať samostatného zamestnanca. Rozsah pracovného úväzku určí zriaďovateľ.

Poradné orgány riaditeľa materskej školy

K poradným orgánom riaditeľa materskej školy patrí pedagogická rada a metodické združenie.

Pedagogická rada

Povinnosť zriadiť pedagogickú radu ukladá vyhláška o MŠ. Pedagogická rada je poradným a iniciatívnym orgánom v pedagogických a organizačných otázkach a jej členmi sú všetci pedagogickí zamestnanci školy.

Pedagogická rada má za úlohu pripravovať riaditeľovi materskej školy návrhy a odporúčania pre jeho rozhodovanie, najmä v týchto oblastiach:

  • príprava a vydanie školského vzdelávacieho a výchovného programu,
  • ustanovenie triednych učiteľov, rozdelenie úväzkov a rozvrh hodín,
  • kritériá na hodnotenie pedagogických zamestnancov,
  • program vzdelávania pedagogických zamestnancov,
  • prijímanie detí do materskej školy,
  • organizačné zabezpečenie výchovy a vyučovania, vnútorný poriadok materskej školy,
  • zameranie materskej školy, plán práce materskej školy a iné.

Pedagogická rada môže navrhovať, schvaľovať, vyjadrovať sa, poskytovať stanoviská, ale nemá kompetenciu rozhodovať. Členmi pedagogickej rady sú riaditeľ, jeho zástupca (ak je ustanovený) a ostatní pedagogickí zamestnanci materskej školy. Zasadnutia pedagogickej rady zvoláva riaditeľ materskej školy podľa potreby. Za prípravu a priebeh pedagogickej rady, za formuláciu záverov a uznesení pedagogickej rady, zodpovedá riaditeľ.

Metodické združenie

Ide o poradný a iniciatívny orgán pre učiteľov materskej školy, ktorý sa zriaďuje v podmienkach dvojtriednej a viactriednej materskej školy, jeho náplňou je zaoberať sa pedagogickými a výchovno-vzdelávacími problémami. Jeho členmi sú všetci učitelia materskej školy ako aj asistent učiteľa, ak v materskej škole pôsobí. Vedením metodického združenia poverí riaditeľ odborne zdatného učiteľa. Plán činnosti metodického združenia každoročne schvaľuje riaditeľ školy.

Riaditeľ materskej školy

Riaditeľ materskej školy je jej štatutárnym orgánom a zároveň aj jej zamestnancom. Podľa § 4 zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov, právne úkony za zamestnávateľa voči zamestnancovi, ktorý je štatutárnym orgánom, vykonáva orgán, ktorý ho vymenoval alebo zvolil. Ak zamestnávateľ nemá nadriadený orgán, vykonáva právne úkony štatutárny orgán zriaďovateľa.

V prípade materskej školy, zriadenej obcou, vykonáva právne úkony voči riaditeľovi materskej školy starosta obce.

Riaditeľa materskej školy vymenúva a odvoláva zriaďovateľ na päťročné funkčné obdobie a to na na návrh rady školy v lehote do 30 kalendárnych dní odo dňa predloženia návrhu.

Pozn.: Podľa zákona č. 596/2003 Z. z. zriaďovateľom materskej školy môže byť obec, obvodný úrad v sídle kraja, štátom uznaná cirkev alebo náboženská spoločnosť a iná právnická alebo fyzická osoba.

Rada školy predkladá návrh na kandidáta na riaditeľa materskej školy na základe výsledkov výberového konania. Pre zriaďovateľa je návrh rady školy záväzný. V prípade cirkevnej alebo súkromnej materskej školy, ak zriaďovateľ navrhnutého kandidáta neakceptuje, požiada radu školy o predloženie návrhu na nového kandidáta. Ak rada cirkevnej školy predloží návrh na kandidáta na vymenovanie riaditeľa materskej školy po druhom výberovom konaní, ktorý nespĺňa kritériá zriaďovateľa, riaditeľa materskej školy vymenúva samotný zriaďovateľ.

V praxi môžu pri menovaní riaditeľa materskej školy nastať prípady, že:

  • nie je zriadená rada školy,
  • rada školy nekoná v ustanovenej lehote (2 mesiace od vyhlásenia výberového konania),
  • rada školy nenavrhla zriaďovateľovi kandidáta na vymenovanie riaditeľa materskej školy na základe dvoch po sebe nasledujúcich výberových konaní, na ktorých sa zúčastnil najmenej jeden kandidát, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady,
  • v tom prípade riaditeľa materskej školy vymenúva zriaďovateľ podľa osobitného predpisu, ktorým je Zákonník práce a zákon č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov.

Vo veci vymenúvania a odvolávania riaditeľa materskej školy za zriaďovateľa, ktorým je obec, vystupuje a koná starosta obce.

Zriaďovateľ súčasne s vymenovaním riaditeľa materskej školy na dobu jeho funkčného obdobia dohodne s ním pracovné podmienky v pracovnej zmluve podľa Zákonníka práce a

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály