Vyhľadávanie v online časopise

Online časopis

Hlavná stránka Manažment školy v praxi Seriály

Zoradiť podľa:

Prví učitelia našich historických osobností

Adam Burian – učiteľ Michala Miloslava Hodžu

Dátum: Autor/i: PhDr. Vladimír Michalička, CSc. Rubrika: Z histórie školstva Vydanie: 1/2020 Ročník: 2020

Michal Miloslav Hodža (22. septembra 1911 Rakša, okr. Turčianske Teplice – 26. marca 1870 Těšín, Česká republika) – slovenský národný buditeľ, kňaz, básnika jazykovedec. Podieľal sa s Ľudovítom Štúrom a Jozefom Miloslavom Hurbanom na kodifikácii spisovnej slovenčiny. Stál pri zrode slovenských kultúrnych ustanovizní ako Matica slovenská či spolok Tatrín.

Príspevky v diskusii: 0

Ján Kalinčiak a jeho učitelia

Dátum: Autor/i: PhDr. Vladimír Michalička, CSc. Rubrika: Z histórie školstva Vydanie: 3/2019 Ročník: 2019

Ján Kalinčiak (1822, Záturčie, dnes časť Martina – 1871, Martin) – slovenský spisovateľ, literárny kritik, pedagóg. Študoval na domácich aj zahraničných školách (Halle). Patril k popredným stúpencom Ľ. Štúra. Pôsobil ako učiteľ, rektor škôl v Modre a v Sliezskom Tešíne. Záver života strávil ako redaktor v Martine. Je autorom známej humoresky Reštavrácia (1860).

Príspevky v diskusii: 0

Michal Mišovic - učiteľ Mateja Bela

Dátum: Autor/i: PhDr. Vladimír Michalička, CSc. Rubrika: Z histórie školstva Vydanie: 1/2019 Ročník: 2019

Matej Bel(1684 Očová – 1749 Bratislava) – polyhistor, pedagóg. Po skončení štúdií v Halle (Nemecko) sa vrátil do Uhorska a pôsobil ako učiteľ a rektor viacerých škôl na našom území. Do vzdelávania presadil veľa pokrokových pedagogických noviniek. Napísal aj niekoľko učebníc a vedeckých diel, ktoré ho zaradili medzi popredných učencov Európy. Bol označovaný ako veľká ozdoba Uhorska. Jeho prvým známym učiteľom bol Michal Mišovic.

Príspevky v diskusii: 0

Bezplatný odpovedný servis

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk