Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Aktuality

Výročie Nežnej revolúcie - kultúrne aktivity

Kategória: Aktuality Autor/i: culture.gov.sk

Pri príležitosti okrúhleho výročia Nežnej revolúcie sú pre verejnosť pripravené rôznorodé kultúrne podujatia. Udalostiam a odkazu Novembra ´89 sú venované aj originálne výstavné, divadelné či filmové projekty.

Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s organizáciami v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti a ďalšími spoluorganizátormi prináša informácie o kultúrnom programe, ktorý sa tematický dotýka roka 1989.

15. novembra 2019, Bratislava, Esterházyho palác - Bookobrazy: Petr Sís: Múr – Čo je na druhej strane múru? A naozaj nemôžem povedať nahlas, čo si myslím? Cez obrázky spomienok malého pioniera Petra sa spolu vrátime do čias, kedy sloboda nebola samozrejmosťou, no ani napriek múru deťom nikto nezabránil snívať. Program je určený rodinám s deťmi od 4 rokov.

19. novembra 2019, Bratislava, Esterházyho palác - Architektúra  ‘89 –  Záver osemdesiatych rokov u nás nebol spojený len s náhlou zmenou politického svetonázoru – zlomový je aj pre umenie a architektúru. Ako sa formovali nové uličné čiary Bratislavy, ktoré tvorili kulisu udalostiam Nežnej revolúcie? Aj o tom bude jesenná Architúra s architektom Martinom Zaičkom s miesto stretnutia na Námestí Ľ. Štúra v Bratislave.

30. novembra 2019, Bratislava, Esterházyho palác - Teraz alebo nikdy!  - Na sprievodnom podujatí Teraz alebo nikdy!sa s oddelením galerijnej pedagogiky SNG pozriete na udalosti Novembra ʼ89 z rôznych strán. Na kreatívnom workshope sa budete zaoberať vizuálnou silou dobových plagátov, vyskúšate si aj takmer zabudnutú techniku výroby plagátov – sprejovanie cez šablóny. Vedomostný kvíz nebude sledovať len fakty, dátumy či osobnosti, ale aj nevšedné súvislosti, ktoré odhalia napríklad aj denníkové zápisky Kollerovho ČASO-PISu.

Kino Lumière

1. – 30. novembra 2019, Bratislava, Kino Lumière - Cyklus Nežná revolúcia a film – Na odstránenie komunistického režimu v Československu pochopiteľne reagovali aj filmári. V cykle Nežná revolúcia a film nájdu diváci viacero komponovaných blokov, do ktorých Miro Ulman z Národného kinematografického centra Slovenského filmového ústavu zaradil spravodajské, dokumentárne, ale aj hrané filmy. Téme 30 rokov od Nežnej revolúcie je kompletne venovaný aj Festival KADU (5. – 7. november 2019). Okrem toho sa v kine Lumière v dňoch 12. – 13. novembra 2019 uskutoční aj Medzinárodná filmová prehliadka v rámci Festivalu Slobody 2019.

Divadelný ústav

16. novembra 2019, 50 divadiel v 27 mestách SR - Noc divadiel 2019 – 10. ročník Noci divadiel, ktorú koordinuje Divadelný ústav v Bratislave, sa bude niesť v znamení Nežnej revolúcie a jej aktuálneho odkazu. Program Noci divadiel 2019 sa bude odohrávať v 27 slovenských mestách a viac ako 50-tich divadlách, kultúrnych centrách, umeleckých školách a kultúrnych priestoroch po celom Slovensku. Noc divadiel je výnimočné podujatie, ktoré vytvára veľkú divadelnú rodinu a okrem profesionálnych umelcov zapája aj ochotnícke súbory. Okrem dobrého divadla je pripravený aj rozmanitý sprievodný program – výstavy, videoprojekcie, rozhovory s divadelnými osobnosťami, divadelné kvízy, workshopy, koncerty. Počas Noci divadiel môže divák skúmať, objavovať a zapájať sa do diania, či sa len príjemne usadiť, vnímať a nechať sa unášať divadlom počas celej noci.

Zdroj a ďalšie informácie: http://www.culture.gov.sk/aktuality-ministerstva-kultury-36.html?id=1945


Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk