Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Aktuality

Ústredný krízový štáb navrhol sprísnené opatrenia od 1. októbra

Kategória: Aktuality Autor/i: uvzsr.sk

Na základe zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie na území Slovenskej republiky a v zahraničí Ústredný krízový štáb SR navrhol opatrenia s predpokladanou platnosťou od 1. októbra.

  • Hromadné podujatianebude možné organizovať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy s výnimkou obradov (sobáš, krst či svadba) a podujatí, ktorých konanie stanovuje zákon (zasadnutia štátnych a samosprávnych orgánov, súdov a pod). Limit účastníkov na obradoch je predmetom rokovania Ústredného krízového štábu SR. Hromadné podujatia bude možné organizovať len v prípade, ak všetci účastníci budú mať potvrdenia o negatívnom výsledku RT-PCR testu na COVID-19 nie staršie ako 12 hodín. Podujatia bude treba hlásiť na miestne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva najneskôr 48 hodín pred začiatkom. Ústredný krízový štáb dôrazne odporúča preložiť rodinné oslavy na obdobie priaznivejšej epidemiologickej situácie.
  • Rúška - Predĺži sa povinnosť nosenia rúška pre žiakov 2. st. ZŠ a študentov SŠ. Naďalej nebude povinné v triedach pre deti, ktoré navštevujú predškolské zariadenia a 1. st. ZŠ, bude však dôrazne odporúčané. Stále bude povinné pre pobyt žiakov v interiérových priestoroch mimo tried vo všetkých školách s výnimkou konzumácie jedál a nápojov. Povinné bude nosenie rúšok v exteriéri, pri vzdialenosti menej ako 2 metre od ľudí, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti a dôrazne odporúčané pri športovaní v interiéri.
  • Prevádzky - Obchody a obchodné domy – jeden zákazník na 10 štvorcových metrov. Pri vstupe do predajne bude musieť zamestnanec kontrolovať dodržiavanie nových, ale aj doteraz platných hygienických pravidiel. Prevádzky verejného stravovania budú môcť byť otvorené od 6:00 do 22:00, v prípade rozvozu a predaja cez okienko nonstop. Otvorené budú môcť byť len tie, kde zákazníci sedia.
  • Rizikové krajiny - Od 1. októbra sa zoznam menej rizikových krajín nemení.
  • Ústredný krízový štáb SR tiež rozhodol, že predloží vláde návrh na vyhlásenie núdzového stavu.

Úrad verejného zdravotníctva SR vypracuje bližšiu špecifikáciu opatrení, s ich definitívnym znením bude verejnosť v dohľadnom čase oboznámená.

Zdroj: https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=4461:ustredny-krizovy-tab-navrhol-sprisnene-opatrenia-od-1-oktobra&catid=250:koronavirus-2019-ncov&Itemid=153


Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Archív článkov