Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Aktuality

Študentská firma NestBnB vyhrala národné finále SIR s ekologickým, ručne vyrábaným lastovičím hniezdom

Kategória: Aktuality Autor/i: Tlačová správa

Tlačová správa, 16. 5. 2022

Počuli ste už o ručne vyrábanom ekologickom lastovičom hniezde? Práve s týmto produktom vyhrala študentská firma NestBnB vo veľkej konkurencii národné finále súťaže Social Innovation Relay (SIR). Gymnazisti z Kráľovského Chlmca vyrábajú hniezda výlučne z prírodných materiálov – sadry, pilín, vody a blata. „Náš nápad je jedinečný v tom, že ide o produkt s komerčným potenciálom, ale pritom pomáhame životnému prostrediu, a tiež lastovičkám,“ hovoria mladí podnikatelia z tímu NestBnB.

Porotu súťaže zaujalo pri hodnotení aj to, že študenti už majú hotový produkt. Podarilo sa nám predať už 100 kusov. Hniezdo si kúpili samosprávy, školy aj jednotlivci. Teraz je naším hlavným cieľom expandovať s hniezdom ďalej do zahraničia,“ hovorí študent Viktor Brezina. Študenti si popri skúsenostiach so sociálnym podnikaním pochvaľujú najmä spoluprácu v tíme a veria, že spolu zvládnu aj globálne finále študentskej súťaže SIR, ktoré bude koncom júna. Chcú tak nadviazať na svojich predchodcov z Košíc, ktorí zvíťazili i na globálnej úrovni.

Do tohtoročnej súťaže SIR sa prihlásilo celkovo 250 študentských nápadov z celého Slovenska a 10 najúspešnejších sa dostalo do celoslovenského kola. Daniela Tomášková, tlačová hovorkyňa NN Slovensko a členka poroty priznala, že odborná porota mala opäť náročnú úlohu. „O víťazovi rozhodlo, že projekt má hneď niekoľko sociálnych aspektov. Práve o to v súťaži ide. Hľadáme nielen inovatívne nápady, ale najmä také, ktoré dokážu skĺbiť podnikanie a sociálny rozmer, a sú zároveň životaschopné,“ vysvetlila. Skupina NN je dlhoročným partnerom medzinárodného projektu, ktorý len u nás každý rok oslovuje viac ako 2000 študentov stredných škôl. „Opäť ma potešilo, aké originálne, a predovšetkým realizovateľné projekty sa rodia v mysliach mladých ľudí. Teší nás, že i touto formou môžeme podporovať rozvoj finančnej gramotnosti a inovačného potenciálu mládeže, a to nielen finančne, ale tiež účasťou NN manažérov v role porotcov s bohatými skúsenosťami,“ približuje D. Tomášková vzdelávacie aktivity NN SR.

V každom prípade, všetky študentské nápady, ktoré sa v národnom finále odprezentovali, majú podľa slov poroty značný potenciál a sú realizovateľné. „Každý jeden účastník súťaže si zaslúži obdiv. Popri svojich školských povinnostiach, a napriek neľahkým časom ovplyvneným pandémiou, si našli čas a vytvorili skvelé tímy založené na spolupráci, kreatívnych a inovatívnych nápadoch a s pozitívnym sociálnym dopadom,“ povedal programový manažér vzdelávacej organizácie Junior Achievement Slovensko Peter Uhrin. Medzinárodné hodnotiace kritériá zohľadňujú okrem týchto aspektov aj kvalitu prezentácie, využitie technológií, marketing, realizovateľnosť, škálovateľnosť a podnikateľský potenciál. Teda parametre, ktoré sú rozhodujúce pre uplatnenie sa v 21. storočí.

Druhé miesto v národnej súťaži obsadila študentská firma Groweco z Liptovského Mikuláša s ekologickými hnojivami vyrábanými z kávového a iného kuchynského odpadu. Na 3. mieste skončil Zverochov z Námestova. Na základe úspešnej účasti v národnom finále súťaže oznámila Národohospodárska fakulta Ekonomickej univerzity v Bratislave, že študentov môže oslobodiť od povinnosti vykonať prijímaciu skúšku na 1. stupeň vysokoškolského štúdia. Eva Pongrácz, vedúca Katedry sociálneho rozvoja a práce NHF EU a členka poroty vyzdvihla pri hodnotení projektov, že študenti v praxi dokazujú, ako sa dá podnikať a žiť tak, aby sme súčasne prispievali k pozitívnej spoločenskej zmene.

____________________________________________________________________________________

Social Innovation Relay je unikátny medzinárodný projekt realizovaný v sieti JA Europe s podporou NN Group. Jeho cieľom je oboznámiť študentov s témou sociálneho podnikania, podnietiť ich v tvorbe inovatívneho podnikateľského nápadu a zamerať sa na riešenie sociálnych potrieb vo viacerých oblastiach našej spoločnosti.Junior Achievement (JA) Slovensko je vzdelávacia organizácia, ktorá už 30 rokov pomáha učiteľom rozvíjať u žiakov základných a stredných škôl podnikavosť, ekonomické myslenie, finančnú gramotnosť a zručnosti potrebné pre uplatnenie sa na pracovnom trhu, vrátane digitálnych zručností. Viac informácií nájdete na www.jaslovensko.sk. JA Slovensko je súčasťou celosvetovej siete JA Worldwide, ktorá je nominovaná na Nobelovu cenu mieru za rok 2022 za rozvoj mladých ľudí.


Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Archív článkov