Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Aktuality

Ochrana mäkkých cieľov v školách

Kategória: Aktuality Autor/i: minv.sk

Rada vlády  ako poradný, koordinačný a odborný orgán vlády SR pre oblasť prevencie kriminality rozhodla o zriadení pracovnej skupiny pre ochranu mäkkých cieľov. Zriadenie pracovnej skupiny sa realizuje z dôvodu aktuálnej situácie a spoločenských hrozieb pre ochranu života a zdravia obyvateľov SR vo verejných priestoroch a objektoch.

9. 5. 2024

Nastavenie systému cvičení v školách, ktorých súčasťou bude aj evakuácia budov

Od januára 2024 pracuje Ministerstvo vnútra SR na ochrane mäkkých cieľov, zamerali sa najmä na základné a stredné školy. Školy už vypracovali bezpečnostné dotazníky, na základe ktorých budú môcť identifikovať riziká. Pre školy sa vyčlenilo 2050 policajtov a podľa Lucie Kurilovskej má každá základná a stredná škola svojho policajta, na ktorého sa môžu kedykoľvek obrátiť.

Rezort vnútra chce spolu s ministerstvom školstva nastaviť v školách systém cvičení, ktorých súčasťou bude aj evakuácia budovy. V prípade hrozby je dôležité okamžite informovať linku 158. Pri opatreniach nechcú ísť cestou detektorov kovov, z psychologického hľadiska to nemá priaznivý vplyv na ďalší psychický vývoj a pobyt v škole. V rámci Rady vlády SR pre prevenciu kriminality boli vyčlenené milióny eur na kamerové systémy, ktoré budú pre obce a mestá s dôrazom na ich umiestnenie pri školách.

Zdroj a ďalšie informácie: https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=pri-bombovych-hrozbach-na-skolach-v-utorok-7-maja-islo-pravdepodobne-o-kyberneticky-utok

7. 5. 2024

Páchateľom anonymného nahlasovania bômb hrozia vysoké tresty odňatia slobody

Vzhľadom na opakované anonymné nahlasovanie bombových hrozieb na školách, bankových pobočkách a ďalších verejných miestach Ministerstvo vnútra verejnosť ubezpečuje, že každé takéto nahlásenie sa dôkladne preveruje. 

Páchateľom hrozia vysoké tresty odňatia slobody. Polícia intenzívne pracuje na vypátraní pôvodcu hrozieb, spolupracuje aj s ďalšími bezpečnostnými službami a zahraničnými partnermi. 

Zdroj a ďalšie informácie: https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=na-objasneni-povodcov-oznameni-o-bombovych-hrozbach-spolupracuje-policia-aj-so-zahranicnymi-partnermi

23. 2. 2024

Pracovná skupina pre ochranu mäkkých vzťahov

Ochrana tzv. mäkkých cieľov sa týka verejne prístupných miest s vyšším počtom ľudí a nízkou mierou ich ochrany, ako sú školy, nákupné centrá, zastávky hromadnej dopravy, športoviská, sakrálne objekty, nemocnice a podobne patrí medzi aktuálne priority Policajného zboru. Na zasadnutí sa  zúčastnili zástupcovia Úradu vlády SR, Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru, ministerstva spravodlivosti, ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR,  ministerstva zdravotníctva, ako aj  zástupca mimovládneho sektora.

Zdroj a ďalšie informácie: https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=rada-vlady-pre-prevenciu-kriminality-rozhodla-o-zriadeni-pracovnej-skupiny-pre-ochranu-makkych-cielovOdpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Archív článkov