Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Aktuality

Ministerstvo vnútra je pripravené vydávať biometrické občianske preukazy už od decembra

Kategória: Aktuality Autor/i: minv.sk

O biometrický občiansky preukaz s biometrickou podobou tváre a otlačkami prstov budú môcť od decembra požiadať v  EÚ aj občania Slovenska. Dôvodom je uplatňovanie európskeho nariadenia  o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Únie, na základe ktorého musí mať najneskôr v auguste 2031 každý obyvateľ Únie biometrický doklad, ktorý obsahuje aj otlačky prstov.

Oddelenia dokladov Policajného zboru budú v tejto súvislosti prijímať žiadosti o vydanie súčasných občianskych preukazov do stredy 23. novembra 2022 do 12. hodiny. V termíne od 23. novembra 2022 do 30. novembra 2022 bude prijímanie žiadostí o vydanie súčasných občianskych preukazov pozastavené.

Dôvodom sú technické práce v súvislosti s prechodom na vydávanie nového typu občianskeho preukazu, ktoré je možné vykonávať len počas technickej odstávky informačného systému občianskych preukazov. Žiadosti o vydanie občianskych preukazov prijaté do 23. novembra 2022 budú vybavené v zákonných lehotách, keďže Národné personalizačné centrum v týchto dňoch pracuje v dvojzmenných prevádzkach vrátane víkendov.

Ministerstvo vnútra v tejto súvislosti upozorňuje, že žiadatelia, ktorí majú rezervovaný termín na podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu do konca novembra, môžu byť vybavení v náhradnom termíne bez ohľadu na rezervovaný termín dňa23. novembra 2022 v čase od 12.00 h do 17.00 h. Žiadosť o vydanie občianskeho preukazu bude prijatá na základe predloženia potvrdenia o vytvorení rezervácie.

Zdroj a ďalšie informácie: https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=ministerstvo-vnutra-je-pripravene-vydavat-biometricke-obcianske-preukazy-uz-od-decembra


Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Archív článkov