Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Aktuality

COVID-19Vyhýbajte sa preplneným úradom, komunikujte so štátom elektronicky

Kategória: Aktuality Autor/i: sekcia komunikácie NASES

Úradné povinnosti nepočkajú ani v čase šíriaceho sa koronavírusu. Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) preto odporúča využiť možnosť komunikovať so štátom elektronicky prostredníctvom portálu slovensko.sk a vyhýbať sa úradom, kde sa koncentruje veľký počet ľudí.

Elektronické služby nemajú úradné hodiny a pri ich vybavovaní sa nestretávate s davmi ľudí. Svoje povinnosti môžete vybaviť z pohodlia obývačky, pričom týmto spôsobom pomáhate chrániť seba, svojich blízkych a v neposlednom rade dokážete pomôcť zabrániť šíreniu nebezpečného vírusu.

E-schránky sú už moderné a jednoduché na používanie

Výhodou využívania štátnych e-služieb je, že šetríte nielen svoje zdravie, ale aj peniaze. Väčšina správnych poplatkov je pri elektronickom podaní o polovicu lacnejšia. Elektronické schránky navyše od minulého roku pripomínajú najpoužívanejší komerčný e-mail, čo používateľom výrazne pomáha rýchlo sa v nich zorientovať a jednoducho ich používať.

Kde môžete začať?

Na odštartovanie elektronickej komunikácie so štátom potrebujete len občiansky preukaz s čipom, čítačku kariet a bezpečnostné kódy, ktoré si sami zvolíte.

Elektronickú schránku ma zriadenú každý občan nad 18 rokov. Stačí jednoducho pripojiť občiansky preukaz do počítača a otvoriť si portál slovensko.sk. Následne si nainštalujte balíček programov, ktoré sú potrebné na používanie portálu. Podrobný postup môžete nájsť v krátkom videu.

Po prihlásení do e-schránky je potrebné aktivovať ju na doručovanie kliknutím na zelené tlačidlo. Štát vám od tohto momentu bude zasielať rozhodnutia do vašej e-schránky.

Ak si s niečím neviete poradiť, obráťte sa na Ústredné kontaktné centrum slovensko.sk, kde vám odborne vyškolení operátori ochotne poradia. Kontaktovať ich môžete na čísle +421 2 35 803 083 alebo prostredníctvom kontaktného formulára.

 /tlačová správa/


Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Archív článkov