Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Kyberšikanovanie učiteľov

Dátum: Rubrika: Problémy z praxe

Škola a učiteľské zamestnanie môžu pedagógovi priniesť rôzne neriešiteľné situácie. V minulosti sme sa v školskom prostredí stretávali so šikanovaním vo vzťahu žiak – žiak, v súčasnosti je však situácia zložitejšia. Čoraz častejšie sa stretávame aj so šikanovaním vo vzťahu žiak – učiteľ, pričom na strane agresora stojí sám žiak. Gradácia problému šikanovania učiteľov sa spája s využívaním nových informačno-komunikačných technológií.

Podľa údajov spoločnosti Symantec, ktoré zverejnila vo svojej správe Norton Online Family, na školách sa začínajú objavovať nové druhy rizík spojené s digitálnymi technológiami. Ide najmä o zneužívanie sociálnych sietí a serverov, ako napr. YouTube na kyberšikanovanie učiteľov žiakmi. Žiaci môžu vedome provokovať učiteľa a v momente, keď mu dôjde trpezlivosť a začne jednať skratovo, si celú situáciu natočia na mobilný telefón a video následne zverejnia a zdieľajú na internete. Až 20 % opýtaných učiteľov má s takýmto konaním osobnú skúsenosť, prípadne poznajú učiteľa, ktorý niečo podobné zažil a viac než dve tretiny z oslovených tvrdí, že priateľstvom so študentmi a žiakmi na sociálnych sieťach sa vystavujú riziku.

Štatistické sčítanie v SR v roku 2011 potvrdilo rastúci trend vo vybavenosti domácností prístupom na internet o 1 458 %, mobilným telefónom o 239 %, osobným počítačom (notebookom) o 389 %. Rýchlo rastúci počet pripojení k internetu a ľahšia dostupnosť tohto média pre väčšinu sociodemografických skupín potvrdzuje aj fakt, že virtuálny svet a on-line prostredie je otvorené pre rodiny a jednotlivcov v našej spoločnosti. Prístup k mobilnému telefónu, počítaču a internetu majú aj žiaci a študenti ZŠ a SŠ.

Školské násilie a šikanovanie učiteľov

Agresia a násilie súvisiace so školou, tzv. školské násilie, sa stalo predmetom rozsiahlejšieho výskumu v 80. a 90. rokoch dvadsiateho storočia, ale intenzívny výskumný záujem o túto problematiku pretrváva dodnes. J. Džuka a A. Jenčová (2005) upozorňujú na prejavy násilia žiakov voči učiteľom. Na základe výskumných zistení môžeme uviesť, že podľa druhu násilného správania 35 % stredoškolských učiteľov uviedlo, že minimálne jedenkrát v priebehu mesiaca zažili verbálne násilné prejavy, fyzické násilné prejavy, okradnutie alebo manipuláciu s cieľom dosiahnuť sociálnu izoláciu. L. Thompsonová (1994, In Poliach, 2006) vo svojej výskumnej správe rozlíšila niekoľko druhov školského násilia, medzi ktoré patrí aj násilie žiakov voči učiteľom. Už v 90-tych rokoch dvadsiateho storočia D. Fontana (1997) charakterizoval „šikanovanie ako úmyselnú snahu získať nad inými jednotlivcami psychologickú alebo spoločenskú a hmotnú výhodu prostredníctvom ubližovania, výsmechu, zastrašovania

Je to proces, ktorý má niekoľko fáz:

  • najskôr žiak skúma, čo si môže dovoliť, nakoľko je 
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály