Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Internet a hrozba anonymity

Dátum: Rubrika: Upozorňujeme

S nástupom masívneho využívania moderných technológií sa začínajú meniť aj naše komunikačné možnosti. Nie je ničím výnimočným spojiť sa s priateľom na druhej strane zemegule a bezplatne s ním chatovať celé hodiny. Atraktivita virtuálneho sveta priťahuje rovnako dospelých, ako aj deti. Konfrontácia s rizikami a rizikovým správaním, s ktorým sa na “webe” môžeme stretnúť, je preto nevyhnutná. Najmä, ak hovoríme o nových fenoménoch, ktoré moderné technológie so sebou prinášajú.

Čo odhalili výskumy: Pozor na identitu – svoju aj cudziu!

Treba brať do úvahy, že nielen počítač, ale dnes už aj väčšina mobilných telefónov umožňuje priamy prístup na internet a tým aj prístup k celej škále služieb a informácií určených dospelým. V tomto zmysle sa mobilné telefóny stávajú malými počítačmi a možno ich používať ako bránu alebo „portál“ k informačným zdrojom a materiálom na internete. Na základe prieskumov, ktoré si nechala vypracovať spoločnosť Orange sa zistilo, že 76 % detí vo veku od 8 do 15 rokov využíva mobilný telefón, pričom sa výrazne posilnila intenzita využívania internetu medzi deťmi. Ruka v ruke s týmto trendom percentuálne narastá obľúbenosť chatu, pričom až pätina detí chatuje s ľuďmi, ktorých nepozná!

Hrozba anonymity je pojem, ktorý chápeme ako súbor rôznych aktivít na internete, kde si príjemca aj tvorca zamlčujú, či skresľujú informácie, realitu. Človek si na internete môže zmeniť vek, vzhľad, záujmy, povahu a dokonca aj pohlavie. Je dôležité upozorniť deti, aby sa vyhýbali komunikácii s cudzou osobou, ktorej totožnosť si nemôžu overiť. Vo svete sa pre druh správania, kedy sa „manipulátor” vydáva za niekoho iného, aby si získal jeho dôveru, zaužíval pojem kybergrooming, pričom už ani v našich reáliách nie je toto správanie neznáme.

Kritická veková skupina

Rodičia do veľkej miery (hlavne mladším deťom) kontrolujú profily alebo ich dokonca úplne spravujú (vedia prihlasovacie meno, heslo, aj zverejňovaný obsah). Mladšie deti používajú sociálne siete najmä na hranie hier a sledovanie rôznych vtipných obrázkov alebo videí. V staršom veku (nad 12 rokov) si deti buď založia svoj vlastný nový účet, kam rodičia nemajú prístup, alebo si ho začnú spravovať výhradne bez dozoru rodiča.

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že čí

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály