Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Štefan Koreň – učiteľ Jána Kvačalu

Dátum: Rubrika: Z histórie školstva

Vyskúšajte našu 10-dňovú skúšobnú licenciu a získajte prístup k celému portálu zadarmo. Stačí sa bezplatne zaregistrovať.

Chcem prístup zdarma

Máte už predplatné? Prihláste sa.

Ján Kvačala (1862, Báčsky Petrovec, dnes Srbsko – 1934, Viedeň, Rakúsko) – ev. kňaz, cirkevný historik, komeniológ, tvorca modernej komeniológie, vedy o Jánovi Amosovi Komenskom. Po štúdiách v rodnom Petrovci, Sarvaši a Bratislave ukončil svoje vzdelávanie na univerzite v Lipsku. Štúdium ukončil dizertačnou prácou o Komenskom. Od tých čias sa systematicky zameral na štúdium života a diela J. A. Komenského. V knižniciach a archívoch po celej Európe objavil a vo vedeckej tvorbe publikoval dovtedy neznáme dokumenty z jeho života a diela.

Štefan Koreň (1805 – 1893) sa pripravoval na učiteľskú dráhu na vychýrenom evanjelickom lýceu v Banskej Štiavnici a Bratislave. Po skončení štúdií pôsobil ako učiteľ v Banskej Bystrici, maďarskom Aszóde a na gymnáziu v Sarvaši, kde učil Jána Kvačalu. Obaja si padli do oka a ich priateľstvo pretrvalo do konca Koreňovho života.

Štefan Koreň počas svojej viac ako polstoročnej učiteľskej dráhy vykonal veľa záslužnej vzdelávacej a osvetovej práce medzi dolnozemskými Slovákmi. Bol spoluzakladateľom a tajomníkom Matice slovenskej pre Dolnú zem, prispieval do viacerých novín a časopisov. Jeho srdečnou záľubou bol botanický výskum. Pre Jozefa Ľ. Holubyho opísal flóru Sarvaša, najmä rastliny, ktoré tu udomácnil Samuel Tešedík. Pre vyučovacie potreby napísal Krátky zemepis a kratičkú históriu uherskej zemi (Sarvaš 1856).

Svojmu nadanému žiakovi Jánovi Kvačalovi bol nielen učiteľom, ale aj inšpirátorom a podporovateľom v jeho vedeckej práci, viedol ho k tomu, najmä však, aby sa hrdo hlásil k slovenskému národu. Neustále sa zaujímal o výsledky Kvačalovych vedeckých prác, neraz mu pomohol aj svojimi kontaktami a finančnou pomocou. Kvačala sa mu odvďačil celoživotným priateľstvom a svoj obdiv zhrnul v obsiahlom životopisom príspevku Pamäť Štefana Koreňa uverejnenom v Slovenských pohľadoch v roku 1896.                                                           

Foto: www.wikipedia.sk



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály