Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Nepodceňujme naliehavý pocit učiteľov o potrebách zmeny

Dátum: Rubrika: Súčasné trendy Zo seriálu: Školská a rovesnícka mediácia

Každá organizácia z času na čas prechádza zmenami. Niektoré sú výraznejšie, iné majú charakter iba kozmetických úprav. Čo je podmienkou ich úspešného zvládnutia? Na čom napĺňanie vízií školy stroskotáva? V príspevku sa budeme venovať nezdravej tendencii lídrov škôl zotrvávať v presvedčení sebauspokojovania, že princíp moci a úspešnosti presadzovania návrhov spočíva iba v hierarchii usporiadaných vzťahov. Opíšeme varovné signály vytvárajúce množstvo neproduktívnej agendy. Zdôrazníme silu pocitu naliehavosti k zmenám ako zdravého východiska z pretrvávajúcej krízy.

Správa o výchove a vzdelávaní z dielne ministerstva školstva otvorila mnohé náročné témy medzi diskutujúcimi učiteľmi aj verejne. Kvalita vzdelávania sa stala jasnou víziou. V názoroch na priority a proces realizácie zmien sa angažovaní odborníci často rozchádzajú. Porozumieť významu slov iniciátorov rôznych stratégií, zladiť očakávania, pochopiť myšlienky vo vymedzenom kontexte ich motivácie, si vyžaduje veľkú dávku nadhľadu a trpezlivosti. Správny líder školy sa v tomto období potrebuje stať vnímavým človekom, ktorý reflektuje vývoj nových potrieb a ktorý dokáže svoj pedagogický tím na tejto komplikovanej ceste pochopenia nutnosti systémových zmien v oblasti školstva spoľahlivo a bezpečne sprevádzať.

Treba zdôrazniť, že autorita vyplývajúca z moci funkcie nestačí. Vedieť si získať učiteľov, „darovať“ im pocit istoty, že v zložitých situáciách to bude práve líder školy, ktorý ich správne nasmeruje, je východiskom želanej harmónie v tíme.

Ak škole chýba prirodzený líder, dôsledky na seba nenechajú dlho čakať. Prejavia sa v podobe:

  • Straty motivácie: „Neviem sa nakopnúť. Keď aj chcem pripraviť pre žiakov dobrú hodinu, vždy sa pristihnem pri tom, ako rozmýšľam nad nezmyselnými krokmi našej pani riaditeľky.“
  • Zvyšujúcej sa frustrácie: „Ja už ani nemám chuť ráno vstať a ísť do práce. Po príchode domov mám triašku. Každý deň zažívame iný pokyn, ktorý je často v rozpore s tým predchádzajúcim.“
  • Tendencii odmietať komunikáciu s vedením školy: „Ja sa len ráno zapíšem v zborovni do dochádzkovej knihy a letím do kabinetu, aby som sa s ním nemusela stretnúť.“
  • Pocitu bezmocnosti učiteľa: „Pristihla som sa na pracovnej porade pri tom, ako myšlienkami sama seba presviedčam, že to ja som tá, ktorá veciam nerozumie, že ona je v dôležitej funkcii a vie, čo robí a potom príde realita a som na tom rovnako zle.“
  • Chýbajúcej dôvery: „Ja ju ani neviem nazvať riaditeľkou školy. Riaditeľ by mal byť človek, ktorého si viem vážiť, ktorý má moju dôveru, ktorý ma vie usmerniť. Nie taký, ktorý mi dáva dôvod na to, aby som si mnohé z jeho nariadení overovala.“

V tíme, kde líder na poli vzťahov opakovane zlyháva, možno vnímať častú fluktuáciu zamestnancov. Zo školy odchádzajú kvalitní učitelia, ktorí sa nedokážu vyrovnať so zhoršujúcou sa pracovnou klímou a zlými vzťahmi. Veľmi citlivo vnímajú potrebu zmien a zároveň pociťujú rozpor medzi tým, čo tušia, že by sa malo robiť a tým, čo sa reálne deje. Silný pocit naliehavosti a túžba po zmene ich doslova vyženie z prostredia, kde stagnácia a klamlivý pocit sebauspokojenia dostali priestor na realizáciu.

Správny líder školy nepodceňuje silu motivácie v tíme a schopnosti učiteľov porozumieť veciam týkajúcim sa riadenia školy. Kladie si otázky:

Chcú byť ľudia v mojom tíme súčasťou zmien, ktoré pripravujem? Dokázal som ich presvedčiť? Budú sa vedieť chopiť iniciatívy a akt

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály