Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Riaditeľ školy ako mediátor riešenia konfliktov

Dátum: Rubrika: Súčasné trendy Zo seriálu: Školská a rovesnícka mediácia

Riešenie konfliktov, ich mediácia, je ďalšou z oblastí manažovania školy, ktorú súčasný riaditeľ potrebuje zvládnuť ako dôležitú kompetenciu pre zlepšovanie kvality vzťahov. V článku sa budeme venovať potrebe mediácie konfliktov riaditeľom školy ako „mediátorom“ z hľadiska rôznych cieľových skupín. Uvedieme pravidlá navedenia rozumného dialógu s rodičom v konfliktnej situácii a upriamime pozornosť na vhodné riešenie názorových nezhôd v pedagogickom tíme ako základu prevencie pred uzavretou klímou v škole.

Vybudovať si kvalitný vzťah riaditeľa školy s rodičom nie je v dnešnej dobe vôbec jednoduché. Autorita lídra školy vo vzťahu k „objednávateľovi“ vzdelávania sa v čoraz menšej miere odvíja od dôležitosti funkcie, ktorou manažér školy disponuje. Rodič nie je žiakom školy. Už v procese výberu tej správnej inštitúcie pre vzdelávanie svojich detí, sa stáva jej potenciálnym partnerom. Význam tohto kroku si v čoraz väčšej miere riaditelia škôl uvedomujú, a preto v čase pred zápisom detí do prvých ročníkov bývajú sprievodným javom ich aktivít kvalitné propagačné ponuky školy vykresľujúce najpozitívnejšie stránky školského života. Tu niekde vznikajú aj očakávania rodičov.

Ďalším krokom, ktorý skúsený líder školy predpokladá na ceste k príkladnej spolupráci s rodičmi, je priebežné zhodnocovanie týchto očakávaní.

Od výsledku vnútorných reflexií závisí nastavenie záujmu rodiča smerom k:

  • pozitívnemu nazeraniu sa na aktivity školy s akceptovaním dynamiky vzťahov v jej prostredí, prirodzenou potrebou pomoci a spoluúčasti,
  • k frustrácii, k sklamaniu a k negatívnym vyjadreniam sa na adresu riaditeľa školy, pedagogického zboru väčšinou mimo prostredie školy, čím dochádza k prehlbovaniu nežiaducej reklamy,
  • k pasivite, k ľahostajnosti a k strate záujmu o dianie v škole.

Riaditeľ – mediátor pri riešení konfliktov s/medzi rodičmi

Ak sa lídrom školy zdá, že majú príliš málo angažovaných rodičov, môžu sa stať iniciátormi zmeny postoja rodičov práve oni. Rodičia sa vo svojej zotrvačnosti k tradičnému modelu komunikácie rodiča s učiteľom, niekedy nevedome uzatvárajú pred prirodzenou potrebou byť dôležitým partnerom školy, v ktorej ich dieťa trávi podstatnú časť detstva. Ponúknuť priestor na spoluprácu je možné aj zverejnením „ponuky“ rodičom ako sa stať prirodzenou súčasťou školskej komunity.

Príklad ponuky partnerstva rodičom

Vážení rodičia, partneri školy!

Dobrá komunikácia otvára priestor pre spoluprácu. Skúste s nami hovoriť o Vašich pocitoch, potrebách, očakávaniach, sklamaniach pri výchove a vzdelávaní Vašich detí – osobne, e-mailom, prostredníctvom odkazu v schránke umiestnenej v budove školy. Prijmite pozvanie presadzovať Vaše návrhy aj prostredníctvom volených samosprávnych orgánov školy (člen rodičovského združenia, triedny dôverník, člen výboru rodičov, rady rodičov, zástupca rodičov v rade školy, v mestskej školskej rade, v komisii pre školstvo pri mestskom zastupiteľstve,..). Vaša skúsenosť je pre nás cenná. Podeľte sa s nami o ňu a navrhnite nám spôsob, ako robiť veci lepšie. Pomôžte nám vytvoriť priestor, ktorý sa stane pre naše a Vaše deti podnetným a bezpečným.

Prajeme si viesť s Vami dialóg, aby sme spoločnými silami čo najlepšie pripravili novú generáciu detí pre ich „dospelácku“ budúcnosť a zároveň im zanechali príjemné spomienky na školské roky prežité práve v na

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály