Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci v školách (1.)

Dátum: Rubrika: BOZP v škole

Starostlivosť o bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, pri výchove a vyučovaní je rovnocennou a neoddeliteľnou súčasťou prípravy, realizácie a hodnotenia výchovnovzdelávacieho procesu. Spočíva predovšetkým vo vytváraní podmienok pre výkon práce v bezpečnom a zdravom prostredí. V rezorte školstva sú stanovené povinnosti v oblasti BOZP ťažšie ako v iných odvetviach, pretože vedľa zamestnancov sa v školách a školských zariadeniach pohybuje hlavný objekt vzdelávacieho procesu – deti, žiaci a študenti.

Právna legislatíva SR v oblasti BOZP vychádza zo „Základnej Smernice Rady EÚ 89/391/EHS o zavádzaní opatrení na podporu zlepšenia bezpečnosti a ochrany zdravia pracovníkov pri práci“ a je obsiahnutá v zákone č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (kde v § 2 sa hovorí že zákon sa vzťahuje na zamestnávateľov a zamestnancov vo všetkých odvetviach výrobnej a nevýrobnej sféry“ a bezprostredne sa vzťahuje aj na školy a školské zariadenia), ďalej v zákone č. 311/2001 Z. z. zákonník práce v znení neskorších predpisov a v zákone č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

BOZP v školách

Ide o stav pracovných podmienok, ktoré vylučujú alebo minimalizujú pôsobenie nebezpečných a škodlivých činiteľov pracovného procesu a pracovného prostredia na zdravie zamestnancov a ďalej, že znalosť právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie BOZP je neoddeliteľnou a trvalou súčasťou kvalifikačných predpokladov.

Pri hodnotení pracovných výsledkov treba prihliadať na dodržiavanie právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie BOZP. Význam týchto ustanovení spočíva v tom, že zamestnávateľ sa nemôže zbaviť zodpovednosti za neplnenie úloh v starostlivosti o BOZP, ani zodpovednosti v prípade uplatňovania náhrady škody za pracovný úraz, chorobu z povolania a iné následky poukázaním na tzv. „objektívne ťažkosti“, t. j. nedostatok finančných prostriedkov, nutnosť dodržania dodávateľských záväzkov, nedostatok odborných zamestnancov a pod. Ak teda zamestnávateľ, vedome, či z nevedomosti alebo z nedbanlivosti pripustí a trpí, aby jeho zamestnanci plnili úlohy na úkor bezpečnostných požiadaviek, berie na seba plnú zodpovednosť a musí znášať‘ všetky vzniknuté následky. V tomto zmysle treba chápať jednotu ekonomických výsledkov a dosiahnutého stupňa starostlivosti o BOZP.

  • Zamestnávateľom podľa § 3 zákona o BOZP je fyzická alebo právnická osoba, ktorá uskutočňuje praktické vyučovanie žiakov učilišťa, žiakov odborného učilišťa, žiakov strednej školy podľa zákona č. 245/2008 Z. z.. o výchove a vzdelávaní (ďalej „školský zákon“) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a študentov vysokých škôl podľa zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
  • Zamestnancom podľa § 3 zákona o BOZP je žiak učilišťa, žiak odborného učilišťa, žiak strednej školy pri praktickom vyučovaní a študent vysokej školy pri praktickej výučbe.

Bezpečnosť a ochrana zdravia v školskom zákone

Praktickým vyučovaním podľa zákona č. 245/2008 Z. z. je forma vyučovania podľa § 152 bezpečnosť a ochrana zdravia vo výchove a vzdelávaní, kde sa hovorí: „Školy a školské zariadenia sú pri výchove a vzdelávaní, pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelávaním a pri poskytovaní služieb povinné:

  • prihliadať na základné
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály