Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Školská zrelosť ako problém dnešnej doby a predpoklad úspešnosti dieťaťa

Dátum: Rubrika: Škola a rodina

Čas nástupu dieťaťa do školy patrí medzi najvýznamnejšie ontogenetické etapy ľudského jedinca. Pre väčšinu detí je vstup do školy významnou zmenou, ktorou sa prispôsobuje životu v kolektíve s  deťmi, s ktorými doteraz neprišlo do interakcie, s učiteľským a pracovným personálom, ktorý bude predstavovať určitú autoritu. Začína obdobie, keď cíti, že bude musieť plniť školské povinnosti, pričom nie každé dieťa po dosiahnutí fyzického veku je schopné čeliť tejto zmene. Z psychologického hľadiska je dôležité na tento fakt upozorňovať opakovane, nakoľko neúspech v dôsledku školskej nezrelosti bude predstavovať celé reťazenie problémov, ktoré budú rodičia a pedagógovia riešiť parciálne, v zmysle dôsledkov. Prvotnou príčinou však môže byť stav, kedy je šanca vyhnúť sa problémom tým, že odborne zistíme úroveň schopností dieťaťa pre školskú zrelosť.

Škola predstavuje celý komplex nových situácií, v ktorých bude dominovať hodnotenie a komparácia výkonov detí v kolektíve. Je dôležité, aby deti mali od začiatku všetky predpoklady k dobrému výkonu. Problémy, alebo zlyhanie na začiatku školskej dochádzky môžu dieťa odradiť, narušiť jeho sebavedomie a poznačiť tak celú školskú úspešnosť. Školská zrelosť predstavuje dosiahnutie stupňa telesného, rozumového, emocionálneho a sociálneho stupňa vývinu, ktorý umožňuje dieťaťu úspešne si osvojovať školské vedomosti a zručnosti. Dieťa by malo vstupovať do školy zrelé a pripravené zvládať požiadavky, ktoré so sebou škola prináša. Nástupom do školy sa mu nielen radikálne mení zabehaný životný štýl, ale aj denný režim. Opúšťa svet hier a každodennú bezstarostnosť. Na úspešné a bezproblémové zvládnutie nárokov a súčasne novej roly žiaka musí spĺňať isté predpoklady. Problémy, zlyhanie, nízke sebavedomie hneď v úvode školskej dochádzky môže dieťa vážne ohroziť.

Školská zrelosť predstavuje významný stupeň zrelosti centrálnej nervovej sústavy, ktorá predpokladá odolnosť voči záťaži, schopnosť sústrediť sa, emocionálnu stabilitu a schopnosť adekvátne vyhodnocovať interakčné situácie, ktoré vznikajú v triede i mimo nej. Zrelosť nervovej sústavy je predpokladom úspešnej adaptácie na školský režim. Jej zrenie ovplyvňuje lateralitu, rozvoj motorickej a senzorickej koordinácie, je predpokladom rozvoja zrakovej a sluchovej percepcie, ktoré budú v školskej práci nesmierne dôležité.

Predpoklady úspešnej pripravenosti a adaptácie

Ak sa má dieťa úspešne pripraviť a adaptovať na podmienky školskej činnosti, musí spĺňať ich základné znaky. Do 1. ročníka základnej školy sa prijíma dieťa, ktoré dovŕšilo fyzický vek 6 rokov (určenie fyzického veku nie je náhodné) a kompetentným pracovníkom bolo posúdené, že dosahuje  školskú spôsobilosť – školskú zrelosť. Ide o kľúčové východiská pre úspešné zvládanie požiadaviek školy. Vo veku 6 – 7 rokov dochádza u dieťaťa k významným vývinovým zmenám, ktoré sú podmienené zrením a učením. Nastáva jeden z medzníkov ontogenézy, ktorý prináša so sebou rozvoj IQ a EQ.

Školská pripravenosť (spôsobilosť) predstavuje úroveň predchádzajúcej prípravy dieťaťa z hľadiska schopností získaných vplyvom prostredia a výchovy. Pred vstupom do základnej školy je dôležité, aby dieťa malo skúsenosť v organizácii dňa a striedania činností, čo najúspešnejšie zabezpečia predškolské zariadenia, štátne či súkromné materské školy alebo komunitné centrá.

Školská zrelosť je dosiahnutie takého stupňa vývinu dieťaťa (telesného, rozumového, emocionálneho a sociálneho), ktoré zabezpečí úspešne zvládať nároky školy. Zrelosť centrálnej nervovej sústavy dieťaťa musí byť odolná voči záťaži, schopná koncentrácie a emocionálnej stability. Vyšetrenie školskej zrelosti predškoláka je veľmi dôležité, aby sa od neho nevyžadovalo plnenie úloh, na ktoré nie je zrelé. 

Znaky a kritéria školskej zrelosti

Medzi základné znaky školskej úspešnosti patrí:

  • Vek ‒ Priemerný vek pripravenosti na školu je 6 ‒ 6,5 ‒ 7 rokov. Chlapci zvyčajne dozrievajú neskoršie, hlavne motorika ruky, reč a sústre
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály