Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Ochrana majetku v školách a školských zariadeniach

Dátum: Rubrika: Financovanie

V minulých príspevkoch sme riešili problematiku účtovania a evidencie majetku, problematiku vykonávania inventarizácie, vyraďovania a likvidácie majetku. S témou majetku úzko súvisí otázka jeho ochrany a zodpovednosti za škody spôsobené na majetku. Ochrane majetku sa budeme venovať v aktuálnom príspevku, upozorníme manažment škôl a školských zariadení na povinnosti, ktoré majú v súvislosti s ochranou majetku, ktorý majú od svojich zriaďovateľov zverený do správy.

Školy a školské zariadenia (ďalej len „školy“) hospodária s majetkom zriaďovateľa, ktorý im zriaďovateľ zveril do správy. Okrem povinnosti efektívne a účelne hospodáriť so zvereným majetkom, musia tento majetok chrániť pred poškodením, zničením, stratou alebo zneužitím, a tiež musia používať všetky právne prostriedky na ochranu zvereného majetku, vrátane včasného uplatňovania svojich práv alebo oprávnených záujmov pred príslušnými orgánmi,

Manažment škôl a školských zariadení upozorňujeme na možnosti predchádzania škodám, na zodpovednosť zamestnanca za škodu vzniknutú na majetku.

Zodpovednosť za škodu u zamestnanca a zamestnávateľa je legislatívne upravená v ustanoveniach § 177 až § 222 Zákonníka práce. Zodpovednosť za škodu možno rozdeliť na:

a) zodpovednosť zamestnanca,
b) zodpovednosť zamestnávateľa.

 

Pozn.: V ďalšej časti sa budeme venovať zodpovednosti zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať a zodpovednosti zamestnanca za stratu zverených predmetov.

Zodpovednosť zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať

Podľa § 182 Zákonníka práce, ak zamestnanec prevzal na základe dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovednosť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je povinný vyúčtovať, zodpovedá za vzniknutý schodok.

Základným predpokladom vzniku tejto zodpovednosti je:

  • zverenie hodnôt, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať na základe písomnej dohody o hmotnej zodpovednosti,
  • vznik škody, ktorá má povahu schodku na prevzatých hodnotách, pričom schodkom sa rozumie rozdiel medzi skutočným a účtovným stavom zverených hodnôt, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať.

Dohoda o hmotnej zodpovednosti

Dohoda o hmotnej zodpovednosti, ktorú uzatvára škola so zamestnancom, predstavuje hmotnoprávnu podmienku založenia zodpovednosti zamestnanca za schodok.

Dohodu o hmotnej zodpovednosti musí škola so zamestnancom uzavrieť písomne, inak je neplatná.

Dohodu o hmotnej zodpovednosti môže škola uzavrieť so zamestnancom až vtedy, ak má zamestnanec uzavretý pracovný pomer. Dohodu o hmotnej zodpovednosti môže škola uzavrieť nielen so zamestnancom, s ktorým má uzatvorený pracovný pomer na základe pracovnej zmluvy, ale aj s tými zamestnancami, s ktorými uzavrela dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov).

Dohoda o hmotnej zodpovednosti môže byť uzavretá osobitne pri prevzatí zverených hodnôt, ale môže byť aj súčasťou pracovnej zmluvy. V aplikačnej praxi škôl sú častejšie prípady uzatvárania samostatných písomných dohôd o hmotnej zodpovednosti.

Predmetom dohody o hmotnej zodpovednosti sú vždy o hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je povinný zamestnanec vyúčtovať.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály