Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Koronavírus a online vyučovanie

Dátum: Rubrika: Reflexie, návrhy, odporúčania Zo seriálu: Teoretické východiská

Koronavírus, ktorý výrazne zasiahol do mnohých oblastí života na celom svete, výrazne zasiahol aj edukáciu. Zrejme nikto nepredpokladal, že život škôl prestane pulzovať, že sa z nich, doslovne povedané, vytratí život. Ba mnohí sme nepredpokladali, že uvedený stav potrvá týždne, či mesiace. Našťastie, máme možnosti elektronickej komunikácie, ktorá nám v týchto dňoch aspoň čiastočne „supluje“ riadnu edukáciu. Určite ju plnohodnotne nemôže nahradiť, ale môže byť a je skvelou pomocou pri vzdelávaní žiakov, aby si nielen udržiavali svoj vedomostný štandard, ale podľa individuálnych možností, ho aj rozširovali.

Pedagogicko-didaktické aspekty online vyučovania

V súčasnej situácii je online vyučovanie istým núdzovým riešením, ktorým sa sleduje, aby sa žiaci aspoň čiastočne vzdelávali. Také vyučovanie v porovnaní s každodenným vyučovaním v škole nemôže byť plnohodnotným. Ide o zásadne odlišné prístupy, ktoré sa týkajú interakčných vzťahov, metód osvojovania si vedomostí, komunikácie učiteľa so žiakmi, hodnotenia aktivity žiakov a pod. Každý z týchto a ďalších aspektov je pedagogicko-didakticky špecifický. Len ako príklad uvedieme mimoriadny význam interakčných vzťahov medzi učiteľom a žiakmi, ktoré majú neraz mimoriadny motivačný význam, z hľadiska metód môžeme uviesť tzv. „metodické obraty“, keď učiteľ pozoruje, že zvolená metóda nie je adekvátna, pristúpi k zmene metódy atď. Uvedené, ale aj ďalšie aspekty, sú len ťažšie realizovateľné v online výučbe. Treba však uviesť, že niektorým žiakom vyhovuje aj takáto „počítačová interakcia“. Ide najmä o žiakov, tzv. slabších v učení, žiakov introvertov, teda takých, ktorí sa pred kolektívom spolužiakov ostýchajú komunikovať s učiteľom, ba aj spolužiakmi a pod. V online vyučovaní má žiak „učiteľa doma na stole“ a teda má menšie zábrany s ním komunikovať.

Čo treba mať na zreteli pri online vyučovaní?

Vzhľadom na aktuálnosť problematiky vystupujú do popredia požiadavky, ktoré treba mať na zreteli, aby online vyučovanie splnilo to čo od neho očakávame. V zmysle tohto uvedieme niekoľko pohľadov, ktoré považujeme za dôležité. Prvoradou požiadavkou je, aby učiteľ nadviazal neformálny a motivujúci kontakt so žiakom – žiakmi. To je základná požiadavka, od ktorej sa potom odvíja ďalšia komunikácia a spolupráca učiteľa a žiaka. Iste netreba opisovať, že príkazy a nariadenia by sa minuli účinkom len veľmi málo by prispeli k tomu, čo sa sleduje výučbou online. Nadviazanie kontaktu učiteľa a žiaka je pre učiteľa aj významnou spätnou väzbou, učiteľ vypozoruje či žiak nadviazal spoluprácu spontánne, zo záujmu alebo z povinnosti.

Nemenej významnou je komunikácia učiteľa so žiakom – žiakmi. Vedome tu neopisujeme rôzne možné formy komunikácie, napr. od komunikácie motivačnej až po komunikáciu príkazmi. Podstatné je, aby učiteľ pedagogicky a didakticky taktnou komunikáciou získal žiakov do tvorivej činnosti. Pod tvorivou činnosťou rozumieme, aby žiak na rôznych zadaniach nepracoval len formálne (napr. opisom textov), ale aby ho učiteľ získal pre učenie sa bez dozoru, bez kontroly a pod. Komunikácia učiteľa so žiakom má byť efektívna a zrozumiteľná – teda v krátkom čase vyjadriť podstatu pretože je rozdiel medzi motiváciou a výdržou žiaka pri učení v triede a pri vyučovaní „sedenia pred obrazovkou“.

V súvislosti s uvedeným zdôrazníme metódy. V tomto prípade sú to skôr spôsoby, námety sprostredkovania nových informácii pre žiaka. Vzhľadom na to, že o metódach píšeme ďalej, na tomto mieste zdôrazníme najmä, že nej

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk