Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Pamäťové techniky

Dátum: Rubrika: Zručnosti a štýly

Čo sú to pamäťové techniky? Pamäťové techniky definujú spôsob, ako si zapamätať informácie, ktoré sú pre nás problémové. Slovná hra, hra so skratkami, písmenami sú jedným z príkladov takýchto techník. Tieto techniky môžu byť veľmi užitočné pri učení sa nových vecí alebo pri zapamätávaní si dôležitých informácií.

Príklad:

Pri učení sa slov naspamäť, môžeme použiť techniku vizualizácie, kde si vytvoríme mentálny obraz, ktorý nám pomôže zapamätať si slová. Tento proces je oveľa efektívnejší ako nekonečné opakovanie slov. Jedným z príkladov je vytvorenie príbehu, napr. ak sa učíme vybrané slová: „sýty syn sype sýkorkám syr.“ Čím lepšie si vieme príbeh predstaviť, tým ľahšie a rýchlejšie si slová zapamätáme.

Pri učení sa novým informáciám sa môže stať, že sa nám nedarí zapamätať si ich. Stačí si však nájsť nejaké prepojenie, pomôcť si asociáciou, umiestniť informáciu do priestoru a nebáť sa použiť fantáziu a predstavivosť.

Príklad:

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk