Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Príprava učiteľa odborného predmetu na vyučovanie

Dátum: Rubrika: Metodika, obsah vzdelávania Zo seriálu: Odborné vzdelávanie

Na úspešný priebeh vyučovacieho procesu okrem mnohých iných činiteľov má vplyv aj príprava učiteľa odborného predmetu. Pod pojmom príprava učiteľa na vyučovací proces rozumieme premyslený postup realizácie výchovno-vzdelávacieho procesu na vyučovacej jednotke. Od zodpovednej prípravy učiteľa odborného predmetu sa odvíja priebeh vyučovacieho procesu, ale najmä výsledky vyučovacieho procesu.

Učiteľ odborného predmetu organizuje a tvorivo riadi vyučovanie, z hľadiska celkovej organizácie práce vychádza z odporúčaní a pokynov obsiahnutých v pedagogicko-organizačných pokynoch pre školy a školské zariadenia, ktoré vydáva Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) pred začiatkom nového školského roka. Význam pokynov pre prípravu učiteľa spočíva v tom, že orientuje pozornosť na aktuálne úlohy výchovy a vzdelávania, aktualizuje niektoré predpisy týkajúce sa organizácie výučby a pod.

Dlhodobá príprava učiteľa odborného predmetu na vyučovanie

Pod dlhodobou prípravou učiteľa odborného predmetu rozumieme predovšetkým prípravu na vyučovanie už pred začiatkom daného školského roku. Keďže sa učiteľ odborného predmetu v časovom predstihu pripravuje na vyučovanie, do tejto prípravy možno zahrnúť:

  • Preštudovanie pedagogicko-organizačných pokynov a ich aplikovanie do organizačnej a riadiacej činnosti učiteľa odborného predmetu.
  • Zistenie technického stavu učebných pomôcok, didaktickej techniky a zhodnotenie ich možného použitia vo vyučovacom procese.
  • Tvorba časovo-tematického plánu.

Učiteľ odborného predmetu sa oboznamuje s hlavnými úlohami školy, ktoré v spolupráci s učiteľmi vypracúva vedenie školy. Podrobne sa oboznámi so školským vzdelávacím programom (ŠkVP) daného učebného, respektíve študijného odboru, v ktorom bude vyučovať daný predmet. Oboznámi sa s učebným plánom, učebnými osnovami a vzdelávacím štandardom pre daný odborný predmet. To je zvlášť významné najmä vtedy, keď bude prvýkrát vyučovať žiakov v ročníku, v ktorom dosiaľ nevyučoval, alebo bude vyučovať nový predmet. Mal by poznať učivo daného odborného predmetu aj z predchádzajúcich ročníkov, aby vedel, na čo má nadviazať. Keďže sa obsah odborného predmetu má inovovať na základe najnovších poznatkov v danej problematike odborného predmetu, je vhodné, sledovať zmeny a obsah učiva v odbornom predmete aktualizovať.

K dlhodobej príprave patrí aj to, aby si učiteľ zhromažďoval potrebné učebné pomôcky a didaktickú techniku, zistil ich stav, či naozaj spĺňajú všetky potrebné požiadavky. Dlhodobá príprava má nesmierny význam a je vlastne organickou súčasťou prípravy učiteľa na vyučovanie. K dlhodobej príprave patrí aj sústavné sebavzdelávanie. Učiteľ nemôže vystačiť iba s tými vedomosťami, ktoré získal počas štúdia, ale musí sa systematicky aj sám vzdelávať. K tomuto patrí štúdium pedagogickej a psychologickej literatúry (nové pohľady na vyučovanie a výchovu atď.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk