Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Riadenie školy

Revízia výdavkov na vzdelávanie - priebežná správa

Publikované: Autor/i: -

Priebežná správa - výber z časti Regionálne školstvo

Priebežná správa revízie verejných výdavkov pre oblasť regionálneho a vysokého školstva vznikla za spolupráce Ministerstva financií SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR ako súčasť projektu Hodnoty za peniaze (správa v plnom znení - minedu.sk).

  • Z celkových výdavkov tvorí regionálne školstvo 1,5 mld. eur ročne (1,8 % HDP). Najvýznamnejším výdavkom sú mzdové náklady učiteľov, tvoria viac ako 50 % celkových výdavkov.
  • Výzvou sú znižujúce sa výsledky 15-ročných študentov v medzinárodnom porovnaní a nízka atraktivita učiteľskej profesie.
  • Atraktivitu negatívne ovplyvňujú nízke mzdy, pri mladých učiteľoch zaostávajú viac. Navyšovanie platov podľa programového vyhlásenia vlády by ich malo zvýšiť zo 63 % na 67 % príjmu vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov, priemer OECD je 85 %.
  • Systém odmeňovania má nedostatočnú väzbu na kvalitu výučby. Kreditový príplatok ani kariérne stupne neodmeňujú praktické využívanie profesijných zručností. Chýbajú jasné kritériá hodnotiace úroveň profesijných kompetencií učiteľov.
  • Systém financovania škôl nezohľadňuje dostatočne presne personálnu a ekonomickú náročnosť chodu škôl.
  • Existuje priestor na účelnejšie vynakladanie zdrojov (napr. striktnejšie pravidlá pri financovaní havarijných situácii, silnejší legislatívny rámec pre poskytovanie prostriedkov na výstavbu škôl).
  • Existuje priestor pre racionalizáciu siete ZŠ. Štát finančne podporuje malé školy, ako aj školy viacerých zriaďovateľov v jednej obci či meste. Minimálny limit na veľkosť základnej školy pri zaraďovaní do siete je formálny a minimálne limity na veľkosť triedy sa zatiaľ výraznejšie neprejavili. Kľúčové je v prípade racionalizácie neobmedziť prístup ku vzdelaniu a brať do úvahy aj potenciálne vplyvy na kvalitu a inklúziu. 

Platy učiteľov a systém odmeňovania

Kvalita učiteľov patrí medzi kľúčové faktory podmieňujúce kvalitu vzdelávania. Učiteľské povolanie je neatraktívne. 60 % učiteľov sa domnieva, že ich profesia nie je spoločensky docenená (OECD TALIS). Podľa prieskumu OECD PIAAC však dosahujú mladí učitelia v čitateľskej, matematickej gramotnosti a v riešení problémov horšie výsledky ako ich vysokoškolsky vzdelaní rovesníci.

Platy učiteľov sa zvyšujú, v medzinárodnom porovnaní však zaostávajú. Pedagógovia nižšieho sekundárneho vzdelávania zarábali v roku 2014 s príplatkami 61 % priemerného platu zamestnancov s VŠ vzdelaním 2. stupňa (priemer krajín OECD je 85 %). Platy pedagógov na začiatku kariéry zaostávajú za platmi VŠ vzdelaných na Slovensku relatívne viac. V nevýhodnejšej situácii sú pedagógovia nižšieho sekundárneho vzdelávania vo veku 25 – 34 rokov. 

Alternatívy zvyšovania platov pedagogických a odborných zamestnancov na začiatku kariéry

  • Scenár 1: Jednorazové zvýšenie platovej tarify o 7,5 %, následné zvyšovanie o 0,5 % pre každý rok započítanej praxe.
  • Scenár 2: Zvýšenie platovej tarify o 9,5 %, následné zvyšovanie o 0,25 % pre 1 až 8 rokov započítanej praxe, od 9 roku zvýšenie o 0,5 %

Zvyšovanie platov by mali sprevádzať aj ďalšie opatrenia, zamerané na zvýšenie kvality pedagógov (skvalitnenie prípravy budúcich učiteľov, ich profesijný rozvoj, posúdenie účelnosti využívania finančných prostriedkov na platy učiteľov).

Systém nárokového odmeňovania má nedostatočnú väzbu na kvalitu. Chýbajú jasné indikátory spo

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk