VOĽBY - Pedagogickí zamestnanci

Vydané: 5 minút čítania

Prosím o vyjadrenie k postupu voľby členov rady školy za pedagogických zamestnancov. Nebola volebná komisia. Voľba bola vyhlásená ústne riaditeľkou školy, uskutočnila sa po prvej vyučovacej hodine (počas prestávky). Okolo obeda vyhlásila riaditeľka zrušenie volieb a ohlásila voľbu na druhý deň o 12:40 (počas prestávky). Do volebnej komisie sa nominovala sama, spolu s ďalšími dvoma kolegyňami, ktoré neboli prítomné. Nikto nevie, kedy sa otvárali obálky, kto bol prítomný, atd. Vyhlásenie výsledkov ohlásila na utorok s odôvodnením, že v pondelok na porade nebudú viacerí kolegovia prítomní. Hlasovacie lístky neboli ani v prvej voľbe ani v druhej voľbe označené pečiatkou. Pri prvej voľbe boli na hlasovacom lístku delegovaní členovia, ktorí jasne deklarovali, že nechcú byť členmi rady školy. Neexistuje žiadny volebný poriadok.

 

Je problematické jednoznačne posúdiť správnosť alebo nesprávnosť postupu len na základe týchto bodov bez dokumentácie o priebehu volieb. Ak sa účastníci voľby domnievajú, že postup nebol správny, možno odporučiť, aby sa obrátili na zriaďovateľa, ktorý je za ustanovenie rady školy zodpovedný, prípadne na príslušný okresný úrad v sídle kraja.

Orgány školskej samosprávy, medzi ktoré patrí aj rada školy, vykonávajú školskú samosprávu  podľa § 2 ods. 2