Sýtenie konkurencie alebo spolupráce a naše emócie

Vydané: 8 minút čítania

„Niet nádeje pre kameň byť niečím iným než kameňom. Ale spoluprácou sa zoskupí a stane sa chrámom.“ Antoine de Saint-Exupéry

V školách a školských zariadeniach myšlienka Antoine de Saint-Exupéryho platí dvojnásobne. Spolupráca je nielen stavebným kameňom chrámu edukácie, ale aj podmienkou vytvárania zdravej klímy a kvalitných vzťahov. Spoluprácou tímu sa vytvára chrám, ktorého základy sú tak pevné, ako každý kameň v jeho základe. Rozdielne názory nemusia nevyhnutne vyústiť v hádku, konflikt a nemusia byť nevyhnutne sprevádzané pocitom frustrácie, sklamania a nedôvery.

  • My dve si nemáme čo povedať, nech poviem čokoľvek, vždy oponuješ.“
  • „Dávaj si na ňu pozor, pri najbližšej príležitosti ťa podrazí.“

Manažment škôl potrebuje byť na konfliktné situácie pripravený, potrebuje zvládať napäté situácie a naučiť sa pracovať so sebakontrolou.

Výsledkom dobre zvládnutej konfliktnej situácie môže byť pocit úľavy, pochopenia, jasnejšieho vnímania pocitov iných, ale aj zmena názoru na základe prehodnotenia situácie, ktorá prichádza s dobrou argumentáciou.

  • „K zaujímavým záverom prišla kolegyňa, konečne som pochopil, prečo jej postoj bol tak zásadový.“
  • „Nezhodneme sa, ale už viem, čo je pre neho citlivou záležitosťou a na čo si musím v budúcnosti dávať pozor.“

Pri hádkach zohrávajú dôležitú úlohu emócie. Fixná predstava o správnosti úsudku prináša boj o lepšiu argumentáciu. Čím osobnejšia je téma, tým máme väčší záujem presvedčiť niekoho o svojej