Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Vzdelávanie detí zo sociálne vylúčeného prostredia

Dátum: Rubrika: Rozhovor Zo seriálu: Rozhovory

Eleonóra Liptáková, učiteľka z Dobšinej, ktorá spolu so svojou kolegyňou Erikou Polgáriovou našli odvahu otvoreným listom poukázať na problémy vzdelávania detí zo sociálne vylúčeného prostredia. Opis situácie bol ich zúfalým volaním o pomoc a upozornením na neúnosný stav v slovenskom školstve.

Otvoreným listom z júna 2012 ste chceli predísť odsúvaniu riešenia problémov vzdelávania detí zo sociálne vylúčeného prostredia zo strany kompetentných inštitúcií. Vaše vyjadrenia sa opierali o poznanie reality v prostredí, kde je veľká koncentrácia žiakov z neprispôsobivých rodín. Zverejnením najpálčivejších tém ste sa dostali do povedomia širšej verejnosti. Aký vplyv mala na Vaše životy medializácia listu vo Vašom okolí, resp. poznačilo to nejako prístup vedenia školy, príp. kolegov k Vám?

Mali sme podporu našich najbližších, ktorí nám dodnes držia palce, ale naše životy sa jednoznačne stali rušnejšie a rýchlejšie. Vedenie školy aj kolegovia sa denne pasujú s identickou situáciou opísanou v liste, takže vedeli, prečo sme to urobili.

Ako prvý z problémov ste v liste opísali záškoláctvo a vysoké čísla neospravedlnených hodín. Poukázali ste na dôsledky beztrestnosti žiakov, resp. ich zákonných zástupcov. Citujeme: „Je to začarovaný kruh: Sú chudobní, lebo nemajú prácu. Nemajú prácu, lebo sú nevzdelaní. Sú nevzdelaní, lebo nemajú záujem o vzdelanie.“ Kde je podľa Vás možné tento kruh pretrhnúť a ako je možné tieto problémy riešiť?

Myslíme si, že jedinou možnosťou je práca s rodinou. Prenášať povinnosti prislúchajúce rodine na plecia niekoho iného (škola, sociálni pracovníci, tretí sektor a pod.), je, podľa môjho názoru, zbytočné a bezvýsledné. Treba docieliť, aby si rodina ako taká plnila dôsledne a zodpovedne svoje povinnosti voči deťom, spoločnosti a štátu. Kým sa deti budú doma pozerať na nevzdelaných, nezodpovedných a neprispôsobivých rodičov, ktorí sú pre nich primárnym vzorom pre napodobňovanie, môže sa učiteľ, vychovávateľ, sociálny pracovník či pán minister aj na hlavu postaviť, aj tak nebudú viesť iný život. Ak však rodina bude dieťa vychovávať, bude sa dieťaťu venovať a rozvíjať jeho osobnosť, príde do školy prvák schopný prospievať v kolektíve spolužiakov, čo, žiaľ, dnes možné nie je a tieto deti v škole zlyhávajú od prvého dňa na plnej čiare. Dokáže niekto postaviť mrakodrap, pričom nezačne od základov ale rovno siedmym či desiatym poschodím? Asi to ani neskúsi, lebo sa to, logicky, nedá. Ale od školy a od týchto detí sa presne toto očakáva. Ak budú mať aj deti z tohto sociálneho prostredia rovnakú „štartovaciu pozíciu“ ako ostatné deti, budú môcť využiť svoj potenciál a primerane prospievať, plynule prechádzať j

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály