Vyhľadávanie v online časopise
Online časopis
Vzdelávanie detí odídencov
Dátum: Rubrika: Legislatíva
POVINNÁ ŠKOLSKÁ DOCHÁDZKA – PRÁVA A POVINNOSTI
Článok sa zaoberá právami a povinnosťami školy voči deťom cudzincov, ktorým bolo na Slovensku udelené dočasné útočisko alebo oň požiadali. Novely školského zákona od 1. januára a 1. septembra 2025 zabezpečili týmto deťom rovnaký prístup k vzdelávaniu, ako majú slovenskí žiaci. Článok zdôrazňuje význam vzdelávania pre integráciu detí do spoločnosti a rozvoj komunikačných zručností. Zároveň poukazuje na zodpovednosť zákonných zástupcov v ich snahe zabezpečiť plnenie povinného vzdelávania, s prihliadnutím na reálne možnosti škôl, ktoré nie vždy umožňujú okamžité prijatie dieťaťa.
Deti cudzincov majú rovnaký prístup k výchove a vzdelávaniu v školách ako deti, ktoré sú občanmi Slovenskej republiky. Vzdelávacie inštitúcie im poskytujú rovnaké podmienky na začlenenie do predprimárneho, základného aj stredného vzdelávania.
Definície cudzinca
Podľa § 146 ods. 1 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších prepisov (ďalej len „školský zákon“) cudzinci sú na účely tohto zákona deti:
- osôb, ktoré sú občanmi iného štátu alebo osôb bez štátnej príslušnosti, s povoleným pobytom na území Slovenskej republiky,
- žiadateľov o udelenie azylu na území SR podľa osobitného predpisu
- Slovákov žijúcich v zahraničí,
- ako žiadatelia o udelenie azylu podľa osobitného predpisu,
- ako cudzinci, ktorí sa nachádzajú na území SR bez sprievodu zákonného zástupcu.
Zákonný zástupca dieťaťa cudzinca, teda rodič alebo iná osoba, ktorá má dieťa zverené do starostlivosti, je povinný zabezpečiť, aby dieťa bolo prihlásené na plnenie povinného vzdelávania na Slovensku v súlade so školským zákonom. Táto povinnosť sa vzťahuje na povinné predprimárne vzdelávanie od piatich rokov a na povinnú školskú dochádzku, ktorá začína spravidla vo veku šiestich rokov a trvá desať rokov.
Povinné predprimárne vzdelávanie a povinná školská dochádzka sú viazané na trvalý pobyt dieťaťa na území Slovenskej republiky. Novelizácia školského zákona s účinnosťou k 1. januáru 2025 a 1. septembru 2025 rozširuje túto povinnosť aj na deti odídencov, čím sa zabezpečí ich systematické začlenenie do výchovno-vzdelávacieho procesu (§ 161r). V tomto prípade sa povinnosť vzdelávania vzťahuje práve na občianstvo dieťaťa, ktoré je občanom Ukrajiny a má na území Slovenska poskytnuté dočasné útočisko alebo oň požiadalo.
Pojem „odídenec” je definovaný v zákone č. 480/2002 Z. z. o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov o azyle ako cudzinec, ktorému ministerstvo vnútra SR na základe rozhodnutia vlády poskytlo dočasné útočisko (§ 2j). Dočasné útočisko sa poskytuje na účely ochrany cudzincov pred vojnovým konfliktom, endemickým násilím, následkami humanitárnej katastrofy alebo sústavným, alebo hromadným porušovaním ľudských práv v ich krajine pôvodu (§ 29 ods. 1 zákona o azyle). Štatút dočasného útočiska na Slovensku bol automaticky predĺžený do 4. marca 2026. Ďalšie prípadné predĺženie sa uskutoční automaticky v súlade s rozhodnutím Rady Európskej únie.
Všeobecné aspekty povinného vzdelávania
Predprimárne vzdelávanie je povinné pre deti, ktoré dosiahnu 5 rokov do 31. augusta pred začiatkom školského roka, v ktorom začínajú povinnú školskú dochádzku. Štandardná dĺžka povinného predprimárneho vzdelávania je 1 rok, nie je súčasťou povinnej školskej dochádzky. Výchova a vzdelávanie sa poskytuje buď celodenne, alebo poldenne.
Poskytovateľmi predprimárneho vzdelávania sú materské školy, základné školy s materskou školou a materské školy ako organizačná zložka spojenej školy. Deti môžu byť prijaté do materskej školy k začiatku školského roka alebo v priebehu roka. Prednostne sa prijímajú deti, pre ktoré je predškolské vzdelávanie povinné, a to podľa trvalého bydliska (§ 59a ods. 2 školského zákona).
Na dieťa so zdravotným postihnutím podľa § 28b ods. 2 písm. a) školského zákona sa nevzťahujú požiadavky povinného predškolského vzdelávania. Takýmto deťom sa môže poskytovať individuálne vzdelávanie.
Povinná školská dochádzka podľa § 19 ods. 1 až 5 školského zákona je desaťročná, začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕšilo šiesty rok veku a dosiahlo školskú spôsobilosť a trvá najviac do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 16. rok veku.
Školská spôsobilosť je definovaná ako súhrn psychických, fyzických a sociálnych schopností, ktorý dieťaťu umožňuje stať sa žiakom a je predpokladom absolvovania výchovno-vzdelávacieho programu základnej školy. Posúdenie školskej spôsobilosti v zariadeniach poradenstva a prevencie pred zápisom do školy u detí, ktoré dovŕšia šesť rokov veku do 31. augusta príslušného kalendárneho roka, nie je povinné.
Pre žiakov, ktorí plnia povinnú školskú dochádzku, sa podľa § 54 ods. 11 školského zákona vzdelávanie v základnej škole organizuje:
- dennou formou štúdia, alebo
- formou osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky podľa § 23 školského zákona.
Plnenie povinnej školskej dochádzky sa realizuje v základných školách, stredných školách a školách pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Ak ide o základnú školu zriadenú obcou, samosprávnym krajom alebo regionálnym úradom školskej správy, vzdelávanie je bezplatné.
Oslobodenie od plnenia povinnej školskej dochádzky nie je možné. Podľa platného školského zákona neexistuje inštitút odkladu začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky. Ak dieťa do 31. augusta príslušného roka nedosiahlo školskú spôsobilosť, riešením nie je odklad, ale možnosť pokračovania v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v materskej š
Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.
Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).
Odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk
Vydanie Manažment školy v praxi 5/2025
