Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Virtuálny priestor a virtuálna realita

Dátum: Rubrika: Problémy z praxe

Virtuálny svet je priestorom, ktorý súčasná generácia ovplyvnená mohutným rozvojom virtuálnych technológií často nedokáže rozlíšiť od skutočného sveta. Práve nejasnosť vo vymedzení hraníc medzi reálnym a virtuálnym svetom je riziková pre všetky vekové kategórie ľudí. V príspevku sa venujeme prínosu moderných technológií, ale aj negatívnemu dopadu modernej technológie na žiaka pri jej nadmernom užívaní. Opíšeme charakteristiky, znaky, príčiny vzniku novodobých závislostí a v rovine prevencie ponúkneme zaujímavé programy. 

Kyberpriestor sa chápe ako virtuálna realita, trojrozmerný svet, v ktorom sa človek zúčastní v rôznych simuláciách skutočného sveta. Je to priestor, v ktorom sa ľudia stretávajú vo virtuálnych komunitách. Existujú dva pohľady na problematiku virtuálneho sveta. Prvý poukazuje na význam technológie, vzdelávací potenciál novej techniky a získanie nových poznatkov. Druhý upozorňuje na nevhodný obsah (agresívny, sexuálny, komerčný), na zníženie kognitívnych funkcií a závislosť na digitálnych technológiách. Je dôležité hľadať rovnováhu medzi reálnym a virtuálnym svetom.

Prínos moderných technológií

Nové technické vymoženosti pomáhajú ľudstvu zvládať rýchle tempo života. Mladý človek sa už od detstva aktívne zoznamuje s najmodernejšou technikou, bez problémov ju prijíma a pohotovo ju ovláda. Technika napreduje rýchlymi krokmi a dnes už bežne používame napr. chat, Facebook, wifi, aby sme sa etablovali na neustále sa rozvíjajúci pokrok v spoločnosti. Obľúbeným prostriedkom komunikácie sú sociálne siete. Sú to webové služby, ktoré spájajú svojich užívateľov na základe rôznych vzťahov či záujmov. Umožňujú vytvárať verejné alebo poloverejné profily v rámci ohraničeného systému, vytvárať zoznamy používateľov, prezerať profily aj neznámych používateľov v rámci systému (Balážová, 2018). Najpopulárnejšou sociálnou sieťou je Facebook, ale aj ďalšie napr. Instagram, Snapchat, Twitter,  Skype, Badoo a iné zoznamovacie stránky či aplikácie, ktoré slúžia na udržiavanie alebo vytváranie nových kyberzťahov.

Existencia digitálnych technológií a internetu poskytujú možnosť vzniku virtuálneho sociálneho prostredia, ktoré slúži na diskutovanie, vymieňanie názorov a rôznych informácií. Vo virtuálnom prostredí neexistujú geografické ani kultúrne hranice.

Globalizácia spolu s rozvojom digitálnych technológií umožňuje neobmedzenú komunikáciu, čo sa považuje za pozitívnu skutočnosť (Hudecová, Kurčíková, 2014). Madro (2015) uvádza, že „online komunikácia a samotný virtuálny priestor ponúkajú možnosť, ako sa vyrovnať s neistotou, strachom či plachosťou pri kontakte s druhými.“ Preto mládež, ale aj dospelá populácia príjemnejšie a jednoduchšie vyjadruje svoje názory, postoje, diskutuje o rôznych témach vo virtuálnom prostredí.

Digitálne médiá predstavujú možnosť vzdelávania, nadobúdania informácií, získavania všeobecného prehľadu o dianí vo svete. Možno ich využívať na učenie sa cudzích jazykov cez rôzne vzdelávacie aplikácie, mať dosah na on-line slovníky, prekladače. Na internete sú dostupné globálne mapy, cestovné poriadky, on-line nakupovanie, recepty a návody na ďalšie činnosti. Rôzne média poskytujú aj široké spektrum zábavy a relaxu, napr. počítače, notebooky, smartfóny, tablety, do ktorých možno nainštalovať programy podľa vkusu a záujmu majiteľa. Logické hry, krížovky, šach, sudoku k trénovaniu pozornosti a logiky, ale aj zložitejšie hry, ktoré sa už pohybujú na úrovni virtuálnej reality, sú kedykoľvek voľne dostupné v podobe nainštalovateľných aplikácií (Nováková, 2016). Virtuálna realita poskytuje ľuďom aj novú formu medziľudských vzťahov.

Negatívny dopad modernej technológie pri jej nadmernom užívaní

Stranský uvádza, že využívanie digitálnych technológií v predškolskom a mladšom školskom veku je veľmi nebezpečné z hľadiska vývoja mozgu. Deti a dospievajúci by nemali tráviť v online svete viac ako dve hodiny denne pod supervíziou rodičov, učiteľov a učiteliek. Realita je odlišná a dochádza k „deevolúcii“ (www.narodni.cz).  Problémy nastávajú nielen v kognitívnej, ale aj v emocionálnej oblasti.  Zhoršujú sa vzťahy a čoraz viac ľudí pociťuje osamelosť. Dôvodom je skutočnosť, že komunikácia za pomoci techniky nemôže nahradiť osobný kontakt. Človek stráca spojenie s realitou. Každodenné trávenie času na intern

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály