Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Učitelia môžu byť tými, čo vzbudia záujem o remeslo

Dátum: Rubrika: Rozhovor Zo seriálu: Rozhovory

Mgr. Dana Kľučárová, PhD.Je absolventkou etnológie a histórie na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a odboru etnochoreológie na Ústave hudobnej vedy SAV. Od roku 2012 zastáva funkciu generálnej riaditeľky UĽUVu. Aktívne sa venuje folklóru či už ako umelecká vedúca, autorka choreografií, členka programových rád folklórnych festivalov aj ako vysokoškolský pedagóg. Porozprávali sme sa s ňou aj o aktivitách ľudovoumeleckej tvorby, ktoré sú adresované deťom.

Vzťah ku kultúre a tradíciám zrejme nie je niečo, čo dieťa získava automaticky do vienka. Niekde musí nastať impulz a niekto ho musí priniesť, podnietiť záujem, pestovať talent. Ako to bolo vo Vašom prípade?

Vzťah k folklóru a tradíciám u mňa od útleho detstva pestovala moja mama. Ona, ako bývalá členka folklórneho súboru, ma voviedla do sveta ľudového tanca, spevu a hudby, zasiala semienko, ktoré vykvitlo do lásky k tradičnej kultúre a ktorého plody v podobe výstupov a aktivít ponúkam svojmu okoliu. Čo sme sa spolu naspievali, obrusov navyšívali, či svetrov naplietli. A dnes to všetko s láskou posúvam ďalej – mojím dvom dcéram.

Ste generálnou riaditeľkou Ústredia ľudovoumeleckej tvorby. Čo všetko spadá do činnosti tejto organizácie a nájdu sa tam aj aktivity zamerané na regionálne školstvo? Vedeli by ste nám ich bližšie predstaviť? Kde si môžu nájsť učitelia informácie k pripravovaných podujatiam, projektom?

Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ďalej UĽUV) bolo dlhodobo z pohľadu širokej verejnosti vnímané predovšetkým cez predajne a šúpoľové bábiky. A priznám sa, že až do obdobia, kým som sa v ÚĽUVe prvýkrát nezamestnala v Múzeu ľudovej umeleckej výroby, vnímala som ho rovnako. Pamätám si, keď som ako študentka chodila do predajne v Košiciach hladkať pastierske kapsy a obdivovať modrotlač, snívajúc o tom, že raz budem aj ja majiteľkou krásnej koženej kabely a šiat z modrotlače.

Moje prvé pôsobenie mi však naskytlo nový pohľad na túto organizáciu, ktorá okrem spomínaného zabezpečenia odbytu ľudových umeleckých výrobkov vykonáva množstvo ďalších úžasných aktivít, zameraných na ochranu, podporu a rozvoj tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby ako súčasti kultúrneho dedičstva. Dnes viem, že ÚĽUV znamená bohatú výstavnú, vydavateľskú a edičnú činnosť literatúry zameranej na problematiku týkajúcu sa remesiel, knižničnú činnosť pre širokú verejnosť, múzejnú činnosť – formou správy a tvorby špecializovaného fondu, dokumentujúceho vývoj tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby, starostlivosť o ľudovú umeleckú výrobu, poradenské a konzultačné služby pre výrobcov, Školu remesiel – vzdelávacie aktivity, kurzy a tvorivé dielne pre rôzne vekové kategórie a profes

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály