Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Tvorba sociálneho fondu v školách a školských zariadeniach

Dátum: Rubrika: Financovanie

V príspevku upozorňujeme manažment škôl a školských zariadení na povinnosť tvoriť sociálny fond, ktorý je významným nástrojom sociálnej politiky v školách a školských zariadeniach. Odpovieme na najčastejšie otázky, ktoré sú kladené v súvislosti s tvorbou sociálneho fondu, s povinným a ďalším prídelom do sociálneho fondu a so zúčtovaním finančných prostriedkov sociálneho fondu. 

§ Tvorbu a použitie sociálneho fondu upravuje zákon č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde a o zmene a doplnení zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov v z. n. p. (ďalej len „zákon o sociálnom fonde“).

Povinnosť tvoriť sociálny fond má každý zamestnávateľ.Zamestnávateľom je podľa zákona o sociálnom fonde právnická osoba so sídlom na území SR alebo fyzická osoba s miestom trvalého pobytu alebo miestom podnikania na území SR, ktorá zamestnáva zamestnanca v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.

Zamestnávateľom je podľa tejto zákonnej definície aj škola a školské zariadenie.

Škola a školské zariadenie je zamestnávateľom, ktorého pracovnoprávne vzťahy upravuje zákon č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov a zákon č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Za tieto skupiny zamestnancov sa uzatvárajú kolektívne zmluvy vyššieho stupňa v zmysle § 2 ods.3 písm. a d) zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov. Podľa citovaného zákona kolektívnou zmluvou je aj kolektívna zmluva vyššieho stupňa uzavretá pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, medzi príslušným vyšším odborovým orgánom, vládou poverenými zástupcami a reprezentatívnymi zástupcami zamestnávateľov.

 Pre zamestnancov školy a školského zariadenia platí kolektívna zmluva vyššieho stupňa, ktorá je pre manažment školy a školského zariadenia záväzná.

Tvorba sociálneho fondu

Sociálny fond sa tvorí ako úhrn:

a) povinného prídelu vo výške 0,6 % až 1 % zo zákonom stanoveného základu,

b) ďalšieho prídelu vo výške:

  1. dohodnutej v kolektívnej zmluve alebo vo vnútornom predpise, najviac vo výške 0,5 % zo zákonom stanoveného základu alebo
  2. sumy potrebnej na poskytnutie príspevkov na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancom, ktorí spĺňajú zákonom stanovené podmienky, najviac však vo výške 0,5 % zo zákonom stanoveného základu,

c) ďalších zdrojov sociálneho fondu, ktorými sú napr. zdroje podľa iných všeobecne záväzných právnych predpisov, dary, dotácie a príspevky poskytnuté zamestnávateľovi do sociálneho fondu.

***

? Otázka:

Môže škola tvoriť sociálny fond povinným prídelom vo výške 2 %, ak má v rozpočte dostatok finančných prostriedkov a podľa § 3 ods. 3 zákona o sociálnom fonde zamestnávatelia tvoria sociálny fond v rámci možností svojho rozpočtu?

Školy a školské zariadenia ako subjekty verejnej správy pri tvorbe sociálneho fondu postupujú v rámci možnosti svojho rozpočtu v súlade s § 3 ods. 3 zákona o sociálnom fonde, avšak za dodržania zákonnej podmienky pod

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály