Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Stres, osobnostné vlastnosti a copingové stratégie v pedagogickej praxi

Dátum: Rubrika: Ľudské zdroje

Od učiteľa dnešnej doby sa očakáva, aby komplexne spĺňal požiadavky modernej existencie. Má byť vysoko odborne erudovaný, musí kráčať s dobou aj v oblasti informačných technológií, má mať prehľad o dynamike vývoja spoločnosti. Učiteľské povolanie je vystavované nadmernej záťaži. Za stresujúce sa považuje aj z dôvodu hyperinterakcie s rôznymi vekovými kategóriami a jedincami rôzneho spoločenského postavenia. Najvýznamnejší aspekt sa prikladá zvládaniu záťaže, ktorá ovplyvňuje psychofyzickú odolnosť. V učiteľskom povolaní sa rozsah stresorov neustále zvyšuje. Mnohé firmy, podniky, inštitúcie majú vypracované programy zvládania záťažových situácii. Školstvo doteraz takýto program nemá. Taktika protistresového pôsobenia, starostlivosti o zdravie pedagógov, či well beingu − zdravého životného štýlu chýba.

 

 

 

V živote pedagóga sa často stáva, že po období plného elánu a pracovnej zanietenosti sa objaví celá plejáda negatívnych blokácií, ktoré sa zdajú byť neprekonateľné. To, čo doteraz učiteľ zvládal bez problémov, odrazu zvláda s vypätím síl. Dochádza k situácii, kedy mobilizuje zvyšok energie, dostáva sa do stresu. Pod týmto pojmom najčastejšie vnímame zaťažujúce faktory vonkajšieho sveta, ako aj zlyhanie adaptívnych mechanizmov, ktorých úlohou je udržať homeostázu organizmu. V mnohých psychologických literatúrach nájdeme rôzne definície a pohľady na záťaž, stres, frustráciu. Odrážajú neutešenú psychickú pohodu práce pedagóga.

V teórii stresu autori uvádzajú stresory − negatívne faktory, ktoré ovplyvňujú prácu pedagóga. Pomenej sa hovorí o salutoroch − pozitívnych faktoroch, ktoré v pedagogickej praxi učiteľov povzbudzujú a dodávajú im silu vykonávať dané povolanie.

Vnútorné stresory predstavujú celý rad ukazovateľov, ktoré sprevádzajú prácu učiteľa nielen v priebehu pracovnej doby, ale aj mimo nej.

Vonkajšie stresory sú posilňované nedostatočnou sociálnou oporou jednak zo strany širšieho sociálneho prostredia, ako aj priamo od nadriadených, dokonca kolegov navzájom, nevynímajúc stereotypné hodnotenie negatívnych vlastností v kruhu rodiny, či partnerov navzájom.

Profesia pedagóga sa dostáva do neutešenej pozície. Napriek tomu, že učiteľ na rôznom stupni vzdelávania dennodenne rozdáva svoje poznatky a skúsenosti, nielenže nie je dostatočne ohodnotený, ale aj podlieha rôznym typom časovo-pracovného stresu. Kvantitatívne a kvalitatívne charakteristiky záťaže poukazujú, že záťaž je určovaná nielen expozíciou záťažových faktorov, ale aj tým, ako sa konkrétny jedinec so záťažou vyrovnáva, ako ju dokáže premienať na salutory, resp. aké používa mechanizmy, ktoré mu umožňujú záťaži odolávať.

Dlhotrvajúci stres je pre človeka vážnym ohrozením, nakoľko zapríčiňuje vznik rôznych ochorení, a to od bežných viróz a nachladnutí až po alergie rôzneho druhu, kožné choroby a zhubné nádory.

Existuje jediný spôsob ako obmedziť, resp. eliminovať negatívne pôsobenie stresorov na organizmus, a to je uplatnenie princípu dvoch „B“, t. j. bojuj alebo bež, resp. dvoch „U“, t. j. útoč alebo unikaj.

Druhy stresu

Stres môže byť aj pozitívny. Ide o eustres – stres, ktorý v živote sprevádza vzrušujúce udalosti, ako sú výhra či rôzne druhy športových, pracovných, súťažných školských víťaztiev. Táto pozitívna forma stresu by v živote rozhodne nemala chýbať. Opakom je under-stres − stres, ktorý sprevádza pocity nudy, beznádeje a telesnej únavy. Jeho vplyv je výrazne negatívny a mnohokrát je predzvesťou syndrómu burn-out. Over-stres prichádza vo chvíľach, keď jedinec prekročí svoje možnosti, v oblasti pracovnej alebo osobnostnej dimenzie, napr. zvládne niečo, v naplnenie čoho ani nedúfal, pričom to môže mať aj negatívne dôsledky. Distres predstavuje negatívnu a veľmi nebezpečnú formu stresu. Jeho sprievodným javom je celý rad kompenzačných mechanizmov.

Z  prieskumov (Bahutková a kol., 2011) vyplynulo, že v problematike duševného zdravia najvyšší koeficient stresovosti bol udaný časový stres a časová tieseň, ktoré sú vnímané ako nedostatok osobného voľna, nakoľko ak učiteľ odchádza z interiérov pracoviska, neznamená, že skončil prácu, ale naopak, mnoho času z osobného voľna venuje príprave a kontrole ďalších aktivít súvisiacich so školskou prácou.

Učitelia sú neprimerane zaťažení administratívnou prácou, ktorej množstvo,

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály