Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Športovci a umelci v školstve

Dátum: Rubrika: Personalistika

PEDAGOGICKÍ ZAMESTNANCI A ODBORNÍ ZAMESTNANCI 

Kvalifikácia a profesijný rast pedagogických a odborných zamestnancov sú kľúčové aspekty zabezpečenia kvality vzdelávacieho systému. Tento článok sa venuje špecifickým požiadavkám pre športovcov, trénerov a umelcov, ktorí sa rozhodnú pôsobiť v oblasti školstva.


Zákon č. 291/2024 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, určil, že Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo školstva“) vydá všeobecne záväzný právny predpis, ktorým ustanoví podrobnosti o doklade, ktorým sa preukazuje činnosť športovca, trénera a umelca na účely zaraďovania do vyššieho kariérového stupňa, druhy činnosti umelca a podrobnosti o spôsobe preukazovania výkonu činnosti umelca.

Ministerstvo školstva podľa § 85 písm. c) zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 291/2024 Z. z. ustanovilo vyhlášku č. 404/2024 Z. z. z 13. decembra 2024 o činnosti pedagogického zamestnanca ako športovca, trénera a umelca.

Kvalifikačné predpoklady

Pri hodnotení požiadaviek na výkon pracovnej činnosti pedagogických a odborných zamestnancov sa posudzujú kvalifikačné predpoklady, bezúhonnosť, zdravotná spôsobilosť a znalosť štátneho jazyka. Požadované kvalifikačné predpoklady musí zamestnanec spĺňať nepretržite počas celého obdobia výkonu svojej profesie.

Kvalifikačné predpoklady v jednotlivých kategóriách pedagogických a odborných zamestnancov zahŕňajú dosiahnuté vzdelanie, a tam, kde je to nevyhnutné, aj dĺžku odbornej praxe. Posudzovanie týchto predpokladov sa realizuje na základe predložených dokladov o vzdelaní. Uchádzač alebo zamestnanec predkladá príslušné doklady, ktoré preukazujú jeho kvalifikáciu.

Medzi relevantné dokumenty patria napríklad maturitné vysvedčenie, výučný list, vysvedčenie o záverečnej pomaturitnej skúške, absolventský diplom, vysokoškolský diplom, vysvedčenie o štátnej skúške, dodatok k diplomu či doklad o absolvovaní kvalifikačného vzdelávania. V prípade pedagogických a odborných zamestnancov sa predkladajú aj ďalšie doklady, ako napríklad vysvedčenie o štátnej jazykovej skúške či doklad o absolvovaní prvej atestácie.

Zákon stanovuje minimálnu úroveň dosiahnutého vzdelania pre jednotlivé kategórie. Zamestnávateľ na základe predložených dokladov posudzuje splnenie kvalifikačných predpokladov podľa vyhlášky č. 173/2023 Z. z. Pri hodnotení prihliada na absolvovaný študijný program a odbor, pričom v prípade pochybností môže brať do úvahy aj obsah záverečnej skúšky, typ školy alebo celkový rozsah získaného vzdelania. Pre niektoré pracovné pozície je okrem vzdelania dôležitá aj odborná prax. Na jej preukázanie slúžia pracovné zmluvy, pracovné posudky či potvrdenia od predchádzajúcich zamestnávateľov o dĺžke pracovnej činnosti.

Kariérové stupne

Po overení vzdelania zamestnanca alebo uchádzača o zamestnanie nasleduje jeho zaradenie do príslušného kariérového stupňa. Priradenie do kariérového stupňa závisí od náročnosti pracovnej činnosti a miery osvojenia profesijných kompetencií. Zákon č. 138/2019 Z. z. rozlišuje štyri k

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály