Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Sociálne siete v kontexte edukačného procesu

Dátum: Rubrika: Prevencia

V príspevku opíšeme vznik sociálnych sieti, ich vývoj a využívanie v súčasnosti. Rozoberieme si, ako trávia voľný čas školopovinný žiaci a aké miesto majú v ich voľnom čase informačno-komunikačné technológie a sociálne siete. Poukážeme na pozitívne aj negatívne vplyvy sociálnych sietí na žiakov. Uvedieme možnosti edukácie žiakov formou modelových príkladov a upriamime pozornosť na výsledky prieskumu realizovaného na gymnáziách v Prešovskom a Košickom kraji. 

Sociálne siete v minulosti a dnes

Sociálne siete ako fenomén súčasnej doby sú nápomocné pri spájaní ľudí po celom svete. V mnohých prípadoch uľahčujú komunikáciu s rodinami a priateľmi na veľké vzdialenosti, zároveň predstavujú aj určitý zdroj informácii.

Prvé sociálne siete, ktoré sa začali objavovať v 80. rokoch, boli predovšetkým online združovacie miesta, kde sa stretávali užívatelia hľadajúci dáta alebo hry na stiahnutie. Napríklad CompuServe ponúkal, okrem zdieľania súborov, aj nepoznanú formu interakcie medzi užívateľmi. Veľkým medzníkom sa stal rok 1997, kedy bola spustená prvá on-line sociálna sieť – SixDegrees.com. Ako prvá umožňovala užívateľom vytvárať profily, pozývať priateľov, organizovať skupiny a prezerať si profily ostatných užívateľov. Nadviazala na ňu sociálna sieť Friendster, ktorá prinášala možnosť vytvárať si okruhy priateľov, užívateľov, medzi ktorými vzniká silnejšie puto. V roku 2003 sa spustila profesionálna sociálna sieť LinkedIn, ktorá využila sociálnu sieť na hľadanie práce pomocou priateľov.

Používanie jednotlivých médií bolo v ich počiatočnom období vyhradené dospelým. Tento obraz sa zmenil v dôsledku stúpajúcej kúpnej sily mládeže a ďalších spoločenských zmien. Už niekoľko rokov sú deti a mladiství predmetom záujmu mediálneho priemyslu (Buermann, 2009). Keďže žiaci vyrastajú v dobe digitalizácie, nemajú problém v používaní informačno-komunikačnej technológie. Jonathan Fanton zastáva názor, že „dnešná mládež vytvára nový druh gramotnosti, ktorá prekračuje tradície čítania a písania a rozvíja výrazy a riešenia bez problémov, ...mení nielen ich svet, ale aj ten náš“ (In Bauerlein, 2007, s. 62).

Pre žiakov sa internet a sociálne siete stali každodennou súčasťou ich života. Sú na sociálnych sieťach prostredníctvom počítača, tabletu a mobilného telefónu. Ich novodobou záľubou je byť online na sociálnej sieti. Pre väčšinu z nich je aktivita na sociálnej sieti bežnou súčasťou každodenného života. Postupne nadobúdajú e-gramotnosť a majú prirodzenú schopnosť používať rôzne digitálne technológie. Komunikujú cez e-mailovú poštu a chaty, vedia si založiť e-mail, vytvoriť profil na sociálnej sieti, vyhľadávať informácie, prispievať do blogov, kopírovať a pod. S pribúdajúcimi rokmi rozumejú novým technológiám vo väčšej miere, vedia sa orientovať vo virtuálnom svete. Bezproblémovo reagujú na novinky v digitálnych technológiách. „Neprežívajú ďalšiu technológiu ako vyrušenie alebo konkurenciu iným zábavkám. Je to komfort navyše a pekne sa dopĺňa s ostatnými“ (Bauerlein, 2007, s. 71). Žiaci prostredníctvom mobilných telefónov môžu byť kdekoľvek pripojení na internete, čo im umožňuje byť online v kybernetickom svete aj vtedy, keď nesedia doma za počítačom.

Školopovinné deti a trávenie voľného času

Využívanie voľného času školopovinnými deťmi deti závisí aj od ich životného štýlu. Podľa Hájka (2008, s. 69) je životný štýl súhrn životných foriem, ktoré jedinec aktívne presadzuje.“ Patrí tu správanie, sociálna interakcia s jednotlivcami a soc

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály