Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Školský manažment ako teória a prax riadenia

Dátum: Rubrika: Manažment

V článku definujeme pojem školský manažment. Poukazujeme na úlohu riaditeľa vzdelávacej inštitúcie a na jeho kvality ako lídra, ktoré potrebuje vedúci pracovník vzdelávacej inštitúcie, aby sa jeho organizácia mohla považovať za úspešnú (technické, ľudské, vzdelávacie, symbolické, kultúrne vedenie). Na úspešné zabezpečenie holistického vzdelávacieho procesu musí vedúci pedagogický zamestnanec a vedúci odborný zamestnanec zručne kombinovať rôzne typy vodcovstva v sebe a vo svojej práci, znášať skúsenosti zo všestranného budovania vzdelávacej reality ako prostredia pre plnohodnotné formovanie osobnosti študentov a akcieschopnej práce pedagogického kolektívu.

Z pohľadu riadenia vzdelávacích systémov a procesov je školský manažment odvetvím pedagogiky, predmetom ktorej sú otázky spravovania vecí verejných v oblasti vzdelávania a výchovno-vzdelávacích inštitúcií.

Školský manažment zahŕňa úrovne: riadenie činnosti a aktivít učiteľov; riadenie žiakov a študentov.

Hlavnými úlohami pedagogického manažmentu sú: stanovenie cieľov a z nich vyplývajúcich úloh, plánovanie vzdelávacích procesov, zabezpečenie vysokej motivácie účastníkov vzdelávacieho procesu, kontrola a koordinácia uvedených procesov, analýza výsledkov.

Manažment v oblasti vzdelávania a výchovy má špecifické črty, napr. bezprostredná a osobná interakcia so všetkými subjektmi vzdelávacieho procesu, potreba diferenciácie a individualizácie vzdelávacích služieb, závislosť fungovania organizácie od správania spotrebiteľov, obťažnosť určenia parametrov kvality, potreba vlastniť dokonalé zručnosti pre prácu so spotrebiteľmi a ostatnými.

V modernom svete pedagogická činnosť presahuje hranice vzdelávacích inštitúcií. Nadobúda aktívne sociálne postavenie a cieľavedome plní úlohy zvyšovania úrovne vzdelania manažérov a supervízorov zamerané na zvyšovanie výkonnosti štátnych zamestnancov, ale aj zamestnancov samospráv. Charakter riadenia školskej inštitúcie sa v ostatných rokoch podstatne zmenil. Škola dneška musí okrem zabezpečovania základných pedagogických funkcií reflektovať na požiadavky zákonných zástupcov žiaka oveľa flexibilnejšie, než to bolo v minulosti. Požiadavky na školu zo strany potenciálnych záujemcov, ale aj štátu sú neustále vyššie.

Riadenie škôl v prvom kľúčovom dokumente

Za najvýznamnejší kľúčový dokument orientovaný na zmeny v oblasti výchovy, vzdelávania a školstva v Slovenskej republike možno považovať Milénium, národný program výchovy a vzdelávania na najbližších 15 až 20 rokov[1] (2002). Posledný vychádzal z hodnotenia stavu spoločensko-ekonomických podmienok a perspektívnych potrieb a požiadaviek na osobnostný rozvoj, ako i na modernú demokratickú spoločnosť v oblasti výchovy a vzdelávania. Uvádzal súbor strategických zámerov a opatrení na ich realizáciu.

Riadenie škôl a školstva bolo v tomto programe charakterizované ako neuralgický bod školstva, za najslabšie ohnivko, ktorým môže podmieniť neúspech či zlyhanie celého systému.

Podľa programu sa má riadenie orientovať najmä na:

  • demokratizáciu a decentralizáciu na všetkých úrovniach,
  • uplatňovanie princípu
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály