Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Psychologické aspekty a činitele telesných ochorení, psychosomatika

Dátum: Rubrika: Ľudské zdroje Zo seriálu: Psychológia zdravia a kvality života učiteľa a žiaka

Zdravie je všeobecne spojené s pocitom bezpečia, istoty, pohody, s túžbou po aktivite a pozitívnych interpersonálnych vzťahoch. Zrejme nenájdeme dieťa, ktoré by nechcelo mať dobrých kamarátov, ústretových a komunikatívnych spolužiakov a dobrých učiteľov. Ak dieťa často absentuje v kolektíve, interakčné väzby sa neposilňujú a dieťa cíti, že neplnohodnotne patrí do skupiny školských rovesníkov. Tento rozmer vníma mimoriadne citlivo vtedy, ak je z dôvodu choroby izolované od svojho kolektívu. Počas choroby nastáva pocit slabosti, strach a obavy z rozličných, komplikácií, bolestí, ktoré môžu vznikať diagnostickými i terapeutickými zákrokmi, prípadne sa objavuje strach zo smrti. Súčasne sa presúva hodnotový pohľad na zdravie, niekedy aj s pocitom viny, výčitiek voči sebe i voči iným, ktorých môže označovať za pôvodcu svojich problémov. 

„Je oveľa dôležitejšie vedieť, aký druh pacienta má určitú chorobu, ako vedieť, aký druh choroby má pacient.“ Perry of Baht

Každá choroba a zvlášť hospitalizácia, mení bežný spôsob života, kladie zvýšené nároky na adaptačné mechanizmy, núti dieťa prispôsobiť sa zmeneným okolnostiam a nepoddať sa, z čoho prirodzene vyplýva veľa vnútorných aj vonkajších konfliktov. Z psychologického hľadiska je veľmi dôležité porozumieť tomu, ako dieťa prežíva chorobu. Zistiť, či ju prijíma reálne, prípadne či sa jej bráni pomocou osobnostných mechanizmov.

K najčastejším osobnostným mechanizmom patrí napr.:

  • popretiedieťa vnútorne popiera vážnosť svojho stavu až s odmietnutím akceptovať diagnózu,
  • introjekciadominuje rozmer sebaobviňovania,
  • projekciatendencia obviňovať iných.

V každom z uvedených prežívaní nastáva veľa zmien, narastá tenzia, emotivita, mení sa reaktivita. V rámci funkčných či organických ochorení sa treba zaoberať psychologickými zmenami, ktoré ovplyvňujú celý priebeh ochorenia. V neposlednom rade existujú ochorenia, ktoré sa prejavia náhle a nič netušiaci rodičia aj učitelia môžu zažiť šok vtedy, keď dieťa priamo na vyučovaní môže smrteľne skolabovať.

Príklad:

Slovenskom nedávno otriasol prípad 14- ročného chlapca, ktorý zomrel priamo na hodine telesnej výchovy. Všetky média prinášali správu, ktorá je pre každého učiteľa aj rodiča nesmiernou tragédiou. V prípade úmrtia 14-ročného žiaka bola príčinou koarktácia aorty, čo je vrodená vada srdca a veľkých ciev.

 

Tento hrozivý rozmer je imperatívom, aby sme si viac všímali psychické a fyzické zmeny u detí, ktoré sú predzvesťou telesných ochorení a môžu skončiť aj takto tragicky.

Učiteľ na každom stupni školského systému musí byť edukovaný a musí mať neustále na pamäti, že existujú psychologické a somatické činitele, ktoré ovplyvňujú stav a výkon žiaka. V dnešnej dobe je lekárska veda na takej úrovni, že monitoruje vznik a priebeh obrovskej škály diagnóz, s ktorými sa učiteľ musí oboznámiť. Aj tu platí, že individuálny prístup ukotvený už v prácach J. A. Komenského, má svoje opodstatnenie aj v dnešnej dobe.

Starostlivosť o žiaka pri telesných ochoreniach

Pri štúdiu telesných chorôb narážame hlavne na psychologické problémy a faktory, ku ktorým patrí vplyv psychogénnych faktorov na vznik a priebeh choroby, vzťahy medzi chorobou a osobnosťou žiaka, problémy psychologickej starostlivosti pre telesnej chorobe, psychologická problematika bolesti (Kondaš 2017).

1. Vplyv psychogénnych faktorov na vznik a priebeh choroby

Na pokusoch Spielbergera a Schlossmanna bolo opakovane dokázané, že psychologické faktory sú spolučiniteľom pri vzniku choroby ako aj pri jej liečbe. Prostredníctvom pozorovania dvoch skupín detí, ktorým bola poskytovaná rozdielna pozornosť, sa potvrdilo, že deti, ktorým bola venovaná aj intenzívna „ľudská“ pozornosť (pohladenie, milé slová, čítanie kníh, cvičenie, klaunovstvo a pod.) oproti deťom, ktorédostávali iba minimálnu a monotónnu starostlivosť (nutná telesná opatera), vykazovali v liečbe podstatne lepšie výsledky. Skupine detí s nutnou starostlivosťou sa stav zhoršoval. Psychológovia poukazujú na fakt, že pri mnohých ochoreniach je vplyv emotívnych faktorov na vznik a priebeh choroby výrazný. Porucha štítnej žľazy sa

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály