Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Psychológ ako odborný zamestnanec školy

Dátum: Rubrika: Manažment Zo seriálu: Školský psychológ

V príspevku sa venujeme legislatívnemu vymedzeniu pozície školského psychológa ako odborného zamestnanca školy. Pozreli sme sa na východiská pre jeho činnosť. Opísali sme dôležitosť poznania a porozumenia jedinečnosti osobnosti žiaka a spolupráce psychológa s učiteľmi. Venovali sme sa konzultačnej činnosti a poradenstvu ako ďalším úlohám školského psychológa. Z hľadiska aktuálnych problémov z praxe sme opísali riešenie dysfunkčných vzťahových prvkov a realizáciu osvetovej a prednáškovej činnosti v práci školského psychológa.

Legislatívne vymedzenie školského psychológa

Zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (ďalej „školský zákon“) dostali školy možnosť prijímať do trvalého pracovného pomeru školského psychológa. V § 130 školského zákona ods. 3 bod b) patrí školský psychológ k ďalším zložkám systému výchovného poradenstva a prevencie. V školách vykonávajú činnosť podľa § 27 ods. 2 písm. a) až f).

Psychológ a školský psychológ v zmysle § 20 zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov je zaradený medzi odborných zamestnancov školy. Psychológ vykonáva odborné činnosti v rámci psychologickej diagnostiky, individuálneho, skupinového alebo hromadného psychologického poradenstva, psychoterapie, prevencie a intervencie k deťom a žiakom s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach. Vykonáva aj odborné činnosti psychologického poradenstva v oblasti rodinných, partnerských a ďalších sociálnych vzťahov. Poskytuje ďalej psychologické poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom škôl a školských zariadení. Školský psychológ vykonáva tieto činnosti v rámci orientačnej diagnostiky, poradenstva, psychoterapie, prevencie a intervencie. Okrem toho pripravuje podklady pre odborných zamestnancov poradenských zariadení.

Pre prácu školského psychológa má význam aj vyhláška č. 43/1996 Z. z. o podrobnostiach a výchovnom poradenstve a o poradenských zariadeniach, ktorá podrobnejšie opisuje koncepciu práce školského psychológa v škole a v školskom zariadení, špecifikuje jeho činnosť vo vzťahu k žiakom, pedagogickým pracovníkom a zákonným zástupcov žiakov ku škole a školskému zariadeniu. V zmysle § 7 školský psychológ môže byť v pracovnom pomere s poradenským zariadením alebo so školou. Poznáva osobnosť žiaka z hľadiska osobnostného, poznávacieho, emocionálneho a sociálneho vývinu. Osobitnú pozornosť venuje žiakom s problémami v učení, žiakom s poruchami správania, tým, ktorí sa nachádzajú v krízových situáciách, nadaným a talentovaným žiakom. Navrhuje výchovné a vzdelávacie prístupy a zúčastňuje sa na ich plnení. Podieľa sa na profesijnej orientácii a poradenstve pre voľbu povolania, na výchove k partnerstvu a rodičovstvu a na rozvoji osobnosti a medziľudských vzťahov. Poskytuje zákonným zástupcom konzultácie a informácie, spolupracuje s nimi pri výchove a vzdelávaní žiakov a pri voľbe ich povolania. Poskytuje poradenské služby aj pedagógom

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály