Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Profesionálne pôsobenie sociálneho pedagóga v základnej škole a v strednej škole

Dátum: Rubrika: Príklady z praxe Zo seriálu: Sociálny pedagóg v školách

Pôsobenie sociálneho pedagóga v školách je v Slovenskej republike legislatívne dostatočne ošetrené. Prijatím Zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) 22. mája 2008 sa sociálny pedagóg stal jednou z integrálnych zložiek systému výchovného poradenstva a prevencie. Na školách v SR sa však zatiaľ táto funkcia vyskytuje iba výnimočne.

Podľa Zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) z 22. mája 2008 sa v § 130 k ďalším zložkám systému výchovného poradenstva a prevencie zaradil aj sociálny pedagóg a Zákon o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch č. 317/2009 Z. z. ho začlenil do kategórie odborných zamestnancov. V § 24 sa uvádza: „Sociálny pedagóg vykonáva odborné činnosti v rámci prevencie, intervencie a poskytovania poradenstva najmä pre deti a žiakov ohrozených sociálno-patologickými javmi, zo sociálne znevýhodneného prostredia, drogovo závislých alebo inak znevýhodnených detí a žiakov, ich zákonných zástupcov a pedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení. Sociálny pedagóg plní úlohy sociálnej výchovy, podpory prosociálneho, etického správania, sociálnopedagogickej diagnostiky prostredia a vzťahov, sociálnopedagogického poradenstva, prevencie sociálnopatologických javov a reedukácie správania. Vykonáva expertíznu činnosť a osvetovú činnosť.” Sociálny pedagóg má odborné predpoklady na vykonávanie primárnej a sekundárnej prevencie, ako aj inej sociálnovýchovnej práce.

Koncom roku 2006 a začiatkom roku 2007, čiže pred prijatím hore uvedenej legislatívy, sme oslovili riaditeľov základných a stredných škôl. Celkovú vzorku tvorilo 81 respondentov, 52 riaditeľov základných a 29 riaditeľov stredných škôl. Zisťovali sme, ktorých odborníkov by na svojej škole radi zamestnali. Okrem sociálneho pedagóga by uvítali školského psychológa, špeciálneho pedagóga, asistenta učiteľa a iných odborníkov. Zistili sme, že 18 respondentov (čo predstavuje 22,22 % respondentov) by privítalo, keby mali na škole sociálneho pedagóga. Školského psychológa by potrebovalo 41 respondentov (čiže 50,62 %), špeciálneho pedagóga 35 respondentov (43,21 %), asistenta učiteľa 20 respondentov (24,69 %).

Zamerali sme sa na zistenie skutočnosti, či riaditelia potrebujú sociálneho pedagóga na základných a stredných školách. Zistili sme, že skoro 63 % respondentov by pri vytvorení adekvátnych legislatívnych a finančných podmienok sociálneho pedagóga na škole potrebovalo.

Po prijatí nového Školského zákona sme v mesiacoch apríl – máj 2009 realizovali prieskum, tentoraz iba na základných školách. Zaznamenali sme pozitívny posun, až 77,8 % riaditeľov by na svojej škole sociálneho pedagóga zamestnalo.

Okrem riaditeľov sme oslovili aj učiteľov. Vzorku tvorilo 230 respondentov. Z nich by 91,3 % privítalo, keby na ich škole sociálny pedagóg pôsobil a 8,7 % nie.

Zisťovali sme očakávané činnosti sociálnych pedagógov na základných školách. Najčastejšie sa v odpovediach opakovala oblasť prevencie a riešenia sociálnopatologických javov u žiakov. Aktuálnou sa stáva požiadavka profesionalizácie procesov prevencie, na čo poukazujú viaceré slovenské i európske dokumenty. V tejto oblasti nachádzame veľké možnosti pre sociálnych pedagógov, ktorí sú na to odborne pripravení.

Na základe vlastných výskumov, ako aj analýzy činností sociálnych pedagógov pôsobiacich v základných a stredných školách (sociálni pedagógovia už pôsobia v školách v Banskej Bystrici, Lučenci, Trenčíne a i.), môžeme základné činnosti sociálneho pedagóga v školskom prostredí vymedziť nasledovne:

  • realizácia primárnej prevencie sociálnopatologických javov, na školách s výskytom problémového správania aj sekundárnej prevencie,
  • riešenie problémového správania žiakov,
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály