Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Profesiadays – veľtrh práce a „stratení“ študenti

Dátum: Rubrika: Editoriál Zo seriálu: Editorial

Polovica februára už tradične patrila najväčšiemu veľtrhu práce Profesiadays, konajúcemu sa v Bratislave. Hoci bol určený hlavne uchádzačom o zamestnanie a absolventom, zúčastnili sa ho aj žiaci základných a stredných škôl. To, ako dokázali vnímať tento pre nich „trochu iný svet“, je určitým indikátorom toho, ako súvisí vzdelávanie a trh práce, ako sa v ňom dokážu pohybovať. Pozitívnym signálom je, že sa veľtrhu zúčastnilo viac ako 400 študentov. Treba však dodať, že mnohí z nich sa na ňom cítili neisto, a niektorí boli prekvapení, kde dnes svet kariéry je. Počas veľtrhu mali možnosť na viacerých pódiách počúvať prednášky o tom, aké boli cesty k úspechu ľudí, ktorí dnes hýbu biznisom alebo svojim okolím. Mali možnosť vidieť ľudí, ktorí opustili konformitu a vydali sa svojou vlastnou cestou, informovať sa o konkrétnych pozíciách, požadovanom vzdelaní, ale aj o osobnostných črtách, ktoré sú pre zamestnávateľov zaujímavé. Profesiadays boli dni, počas ktorých ten, kto chcel, získal a získal veľa. Napriek tomu mnohí študenti zostali sklamaní. Nenašli tam totiž istotu, ktorú by im zaručoval názov (vy)študovaného odboru a priemer známok.

Dôvodom ich sklamania bolo, že v školách používame opačnú logiku. Školský systém je postavený na krokovej postupnosti polrokov a stupňov. Popri testovaniach na základnej a strednej škole a vytyčovaní si čiastkových cieľov, popri písomkách, polročných hodnoteniach, záverečných testovaniach a maturite sa priebežne zabúdame pýtať: „Kým chceš byť? Čím chceš byť? Čo by si v živote chcel? Čo ťa baví? Kde sú tvoje príležitosti? Kde máš obmedzenia?“ Namiesto toho motivujeme žiaka k virtuálnym jednotkám, k zvučne dobrej strednej škole, k aspoň „nejakej“ vysokej škole. Aj keď je to zo strany rodičov a učiteľov myslené dobre, nestačí to. Medzi zamestnávateľmi vystavujúcimi na veľtrhu sa ukázalo, že chcú výnimočných ľudí, nie priemerných. A ak aj chcú priemerných, tak iba na priemerné pracovné miesta s priemerným platom pre priemerných ľudí. Na pozície, pri ktorých je úplne jedno, kto ich vykonáva, pretože dôležitý je štandard výkonu.

Kde je teda problém? Rovnako dôležité ako pozorovať výsledok, je hľadať a identifikovať momenty, ktoré zapríčiňujú stav vytvárajúci z absolventov rizikovú skupinu z hľadiska zamestnanosti. Už pri príprave „Zóny remesla“ a sekcie pre absolventov sa ukázalo pár zážitkov, ktoré môžu slúžiť ako dôvod na zamyslenie.

Zaujímavým momentom bola ponuka pre stredné odborné školy bezplatne vystavovať výsledky činnosti, ukážky prác a pod. Tým, že sa počas roka koná množstvo prezentačných akcií, búrz stredných škôl a dní otvorených dverí, mnohí riaditelia túto možnosť nevyužili. Ďalším hendikepom bolo, že sa akcia konala v Bratislave, čo bolo pre mnohé školy mimo rádius ich potenciálnych budúcich žiakov. Celá prezentačná činnosť stredných odborných škôl sa podľa slov riaditeľov sústreďuje na nábor nových žiakov. Z hľadiska nastavenia financovania je to pochopiteľné, zabúda sa však na výchovu a dušu remesla. Odborné školstvo potrebuje osvetu ako soľ, ale nie až pri ôsmakoch, či deviatakoch. Navyše sa sústreďuje energia na prezentáciu

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály