Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Pripravenosť detí na školské vzdelávanie z pohľadu učiteliek 1. ročníka ZŠ (1.)

Dátum: Rubrika: Vzdelávanie Zo seriálu: Pripravenosť detí na školské vzdelávanie z pohľadu učiteliek 1. ročníka ZŠ

V poslednom čase je zo strany učiteliek často kritizovaná kontinuita medzi predškolskou a školskou edukáciou. Pritom školská pripravenosť je jednou z dominantných tém, ktoré sa týkajú budúcejúspešnosti žiaka v školskom prostredí. Úlohou každej materskej školy je pripraviť deti do základnej školy tak, aby čo najlepšie zvládali školské povinnosti. Cieľom výskumu bolo zistiť pohľad učiteliek prvých ročníkov základnej školy na pripravenosť žiakov prvých ročníkov na podmienky školskej dochádzky a porovnať zistenia z pohľadu pôsobenia učiteliek v mestách a na dedinách.

Kritéria školskej pripravenosti a predmet výskumu

Školská pripravenosť môže byť v rôznych školách učiteľmi rôzne vnímaná. Bednářová a Šmardová (2012) uvádzajú kritériá školskej pripravenosti nasledovne:

  • telesný (somatický) vývin a zdravotný stav,
  • úroveň vyspelosti poznávacích (kognitívnych) funkcií,
  • úroveň práceschopnosti (pracovné predpoklady, návyky),
  • úroveň zrelosti osobnosti (emocionálno-sociálnej).

Predmetom výskumu boli dve vzorky respondentov. Išlo o učiteľov prvých ročníkov základných škôl (ďalej „ZŠ“) jedného z okresov v Bratislavskom kraji. Oslovených bolo celkovo 26 plnoorganizovaných aj neplnoorganizovaných ZŠ, resp. ZŠ s MŠ. Výskumu sa zúčastnilo 47 učiteliek prvých ročníkov ZŠ. Počet respondentov v meste bol 19 a na dedine 28. V uvedenej výskumnej vzorke nebol ani jeden respondent mužského pohlavia.

Analýza a interpretácia výskumných zistení

Najčastejšie prejavy nepripravenosti detí na školské vzdelávanie

Až 18 respondentov v meste a 19 z dedín sa vyjadrilo, že najčastejšie prejavy nepripravenosti detí na školské vzdelávanie je v oblasti zlej výslovnosti hlások a hláskových skupín. Nasledovala citová labilita detí. Zistilo sa, že respondentky z miest považujú za problémové iné oblasti ako respondentky z dedín.

 

V rámci interview respondentky uviedli, že súčasní rodičia nemajú na deti čas, preto sa s nimi menej rozprávajú. Deti následne majú pasívnu slovnú zásobu. Tým, že nerozprávajú, nemajú možnosť precvičovať správnu výslovnosť hlások, preto sa stáva, že ich zle vyslovujú. Dôvody citovej lability vidia respondentky v dnešnom uponáhľanom svete, ktorý je zameraný hlavne na materializmus. Rodičia sa snažia zarobiť peniaze, deťom kupujú hračky, avšak emocionálne ich nesaturujú, čo sa prejavuje v citovej labilite. Niektoré respondentky uviedli ako dôvody citovej lability strácanie priority v rodinnom živote. Mnohé manželstvá sa rozvádzajú, keď sú deti ešte v predškolskom veku, čo negatívne zasahuje hlavne emocionálny vývin detí.

Vyjadrenia respondentiek:

  • chýbajúca komunikácia detí s rodičmi,
  • deti trávia dlhý čas pri počítačoch, predigitalizovaný svet,
  • niektoré deti majú problém so sústredením sa na činnosť, pozornosť zameriavajú na veci a dianie okolo seba, prípadne nedokážu zotrvať dlhšiudobu pri jednej činnosti (písanie, čítanie...),
  • ak je dieťa hravé, nechce pracovať, pravdepodobne bude nezrelé pre školu.

Pripravenosť detí na školské vzdelávanie v súčasnosti

Nepripravenosť na školu je u detí determinujúcim faktorom úspešnosti žiaka v ZŠ. Zaujímalo nás porovnanie súčasnosti a nedávnej minulosti v tejto oblasti.

 

Súčasné deti sú na školu z pohľadu respondentiek prvých ročníkov lepšie pripravené ako v nedávnej dobe.

Kladne odpovedali najmä respondentky, ktoré mali prax do 10 rokov, ale aj niektoré s väčšou praxou. Začínajúce respondentky a respondentky s praxou menej ako 5 rokov odpovedali, že nevedia.

Na ZŠ podľa respondentiek v doplňujúcom rozhovore deti neboli pripravené v nasledujúcich oblastiach:

  • Oblasť somatického vývinu: deti nemali rozvinutú koordináciu ruka – zrak, nerozvinutá grafomotorika.
  • Oblasť kognitívneho vývinu: nedostatočný súbor vedomostí, nerozvinuté základy logického myslenia, nedostatočná pripravenosť v oblasti matematiky.
  • Oblasť emocionálno-sociálneho vývinu: nezvládnutie odlúčenia od rodičov, nes
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály