Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Pozitívna psychológia v školskom prostredí

Dátum: Rubrika: Súčasné trendy

V príspevku opisujeme nevyhnutnosť začleňovania pozitívnej psychológie do slovenských škôl a školských zariadení. Informujeme o koncepte duševnej pohody, ktorého autorom je Martin Seligman, otec pozitívnej psychológie. Uvádzame praktické návrhy a odporúčania, ako možno pozitívnu psychológiu využiť v školskom prostredí, kde pozitívne myslenie zohráva výraznú úlohu. 

„Prejavenie láskavosti je najspoľahlivejšia metóda okamžitého zvýšenia duševnej pohody, akú sme zistili.“ M. Seligman

Technológie a zmeny

Svet sa neustále mení a pedagogickí a odborní zamestnanci potrebujú reagovať na nové požiadavky doby a potreby detí, žiakov aj vo vyučovacom procese.Podľa prieskumu Digital Conzoomer (2018) má prístup na internet 85 % obyvateľov Slovenska. V roku 2000 to bolo len 9 % Slovákov. Žijeme v časoch facebookových statusov, instagramových príbehov, blogov, internetových článkov a pretlaku informácií. Školy potrebujú hľadať možnosti, ako obstáť v silnej konkurencii virtuálnych výziev.

Tomáš Feřtek (2019) hovorí, že učiteľ je v dnešnej dobe permanentne vystavený konkurencii celého sveta. V školách možno zakázať mobily, ale nemožno zakázať myšlienky v hlavách študentov, napr. „Toto by som sa naučil niekde inde ľahšie a rýchlejšie.“ V minulosti sme žili v spoločnosti príkazu a poslušnosti, ktorá zastávala filozofiu: „Zopakuj, čo som ti povedal a vykonaj, čo som ti prikázal.“ Podľa Feřteka (2019) teraz žijeme v novej spoločnosti, v spoločnosti siete a spolupráce, ktorá zastáva filozofiu: „Nájdi svoju úlohu, prevezmi za seba zodpovednosť a príď nás presvedčiť, ako dobre si to vykonal.“

Ján Košturiak (2019), odborník na inovácie a podnikanie poukazuje na to, že niektoré zamestnania pomaly zanikajú a vo viacerých odvetviach nás nahradia stroje a technológie. Zdôrazňuje, že čím viac sa mení náš svet vďaka technológiám, tým viac potrebujeme v našich deťoch udržať hodnoty. V minulosti sme sa dlhé roky učili nejakému zamestnaniu a potom sme ho vykonávali. Naši rodičia boli často zamestnaní v jednej organizácii celý život. Dnešná doba nám prináša kratšie cykly. Niečo sa naučíme, pracujeme na projekte, oddychujeme, cestujeme po svete a kolobeh sa opakuje. Určité zamestnania sa pomaly strácajú. Stále vyššia je však potreba učiť sa novým veciam a odúčať sa starým návykom. Čelíme vyššej migrácii. Je tu celosvetový prístup k vzdelávaniu. Nevyhnutne potrebujeme zdieľanie, spoluprácu a dôveru.

Prístup k vzdelávaniu má celosvetový charakter a škola bude možno čoskoro jediné miesto, kde sa deti budú stretávať tvárou v tvár sociálnym situáciám.

Duševná pohoda - wellbeing

V minulosti sa psychológia zaoberala hlavne tým, ako liečiť duševné ťažkosti. Nový trend si začal všímať faktor

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály