Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Potenciál arteterapie a artefiletiky

Dátum: Rubrika: Súčasné trendy

Pod termínom „úžitkové umenie“ chápeme samostatnú umeleckú oblasť, ktorá sa začala etablovať v 19. a 20. storočí (Šicková-Fabrici, 2006). Používa sa aj v súvislosti s arteterapiou a zdôrazňuje sa ním najmä účelovosť a funkčnosť umenia vzhľadom k splneniu stanovených terapeutických cieľov. Existujú koncepcie úžitkového umenia, ktoré ho chápu v zmysle aplikovanej tvorby z tzv. voľného umenia (maľba, sochárstvo, grafika) – tvorby, ktorá prináša praktický úžitok (Šicková-Fabrici, 2006). Arteterapiu chápeme ako metódu, prípadne systém práce s ľuďmi, ktorá využíva výtvarné umenie ako prostriedok k osobnému vyjadreniu sa. Na druhej strane je to disciplína, ktorá je veľmi úzko prepojená s artifiletikou. Používa podobné postupy ako arteterapia, ale v oblasti výchovy. Základným cieľom nie je socializovať, liečiť, reedukovať, ale v oblasti výchovy prispievať k sebapoznaniu, k rozvoju osobnosti a sebarealizácii.

Čo je dôležité vedieť o arteterapii a artefiletike?

V širšom chápaní sa arteterapia stáva ťažiskovým pojmom pre všetky expresívne terapie. Pri nich ide o špecifický typ ľudskej aktivity, v ktorej človek spontánne a s dôrazom na istú formu prejavu vyjadruje svoje pocity, psychické stavy, vnímanie, nálady, skúsenosti a pod. V expresívnom prejave dávame navonok výpoveď o sebe samom, pričom ju nedokážeme vždy presne kontrolovať (je charakteristická voľnosťou, spontánnosťou). Expresia prebieha na viacerých úrovniach od neuvedomovaných výrazov, emócií až po umeleckú tvorbu. Expresívne terapie môžu prebiehať individuálnou alebo skupinovou formou. Zaraďujeme medzi ne napr. arteterapiu, dramatoterapiu. teatroterapiu, psychodrámu, muzikoterapiu, biblioterapiu, terapiu hrou a iné.

V užšom vnímaní ju chápeme ako prácu s klientom, kde využívame výtvarné a umelecké formy. Vnímame ju ako liečbu výtvarným umením (Lhotová, 2013).

Ciele umenia možno chápať nasledovne (Šicková, 2002):

  1. Umenie pre umenie (l´art pour l´art) – výraz vyšiel z názoru, ktorý odmietol inštrumentálnu funkciu umenia založenú len na jeho spoločenskej užitočnosti. Podľa toho má umenie cieľ len samo v sebe. Umenie, ktoré má politický alebo sociálny náznak, je pre tento smer neprípustné. Vychádzajú z neho stanoviská umeleckej kritiky odmietajúce výklad, hodnotenie umeleckého diela. Umenie je podľa nich nezávislý jav, ktorý má svoje hodnoty.
  2. Umenie pre človeka (l´art pour l´home) – uvedený výraz použil v súvislosti so snahou založiť tzv. sociálno-umeleckú školunemecký sochár S. Putz. Pracoval v intenciách liečivých účinkov umenia a vytvoril reliéf pre liečebno-pedagogický detský domov.
  3. Umenie pre zdravie (l´art pour la santé) – predpokladá v umení nielen liečivý, ale aj preventívny potenciál. Jeho ambíciou je mobilizovať v človeku túžbu po spiritualite, dôstojnosti, po zmysle života a vyvolávať tak u jednotlivcov procesy, ktoré by ich aktivizovali k tomu, aby neubližoval sebe, iným ľuďom, prírode a snažil sa o harmonizáciu svojej bytosti, vzťahov s ľuďmi i s prostredím.

Arteterapiu môžeme chápať ako terapiu, ktorá využíva sociálny a terapeutický potenciál umenia. Cieľom je pochopenie vlastného vnútra, ale aj poznávanie pocitov iných ľudí. Jej aktívna forma znamená aplikovanie konkrétnych aktivít kresby, maľby, modelovania alebo iných aktivít jednotlivcovi alebo skupine.

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály