Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Podnikateľské zručnosti vo vyučovacom procese

Dátum: Rubrika: Súčasné trendy

Významným poznaním, s ktorým sa v súčasnosti stotožňuje čoraz väčší počet riadiacich zamestnancov a personálnych odborníkov malých, stredných aj veľkých podnikov je skutočnosť, že ľudský faktor je jediným dynamickým predpokladom a tvorcom súčasného i budúceho úspechu podniku. Kvalifikovaný ľudský potenciál tvorený zručnosťami, schopnosťami, skúsenosťou a motiváciou nepretržite sa rozvíjajúcich zamestnancov predstavuje najdynamickejšiu silu budúceho rozmachu spoločnosti, rozhoduje o efektívnosti jej aktuálneho fungovania a strategického rozvoja. Vysokokvalifikovaní zamestnanci posúvajú organizáciu smerom k úspechu a predstavujú najvýznamnejšiu intelektovú silu podniku.

Požiadavky na znalosti na trhu práce v súčasnom globálnom prostredí sa neustále menia. Aby človek mohol fungovať ako kvalitná pracovná sila, musí neustále prehlbovať a rozširovať svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti, vďaka čomu sa vzdelávanie stáva kontinuálnym celoživotným procesom. Na túto skutočnosť upozorňujú aj Pedagogicko-organizačné pokyny pre školský rok 2018/2019,ktoré nadobudli účinnosť 1. septembra 2018.Určitými zmenami by mal prejsť aj systém duálneho vzdelávania, a to na základe skúseností z praxe.

Podnikateľské zručnosti

Keďže podnikateľské zručnosti patria medzi kľúčové kompetencie dôležité pre trh práce v znalostnej ekonomike, treba aplikovať inovatívne a zážitkové formy aj do vzdelávania v tejto oblasti.

V európskom referenčnom rámci sa podnikanie a iniciatívnosť považujú za jednu z ôsmich kľúčových kompetencií pre celoživotné vzdelávanie.

Podnikanie ako kľúčová kompetencia si vyžaduje spôsob výučby, v ktorom budú hlavnú úlohu zohrávať empirické učenie a práca na projektoch. Učitelia, ktorí v tomto procese zohrávajú rozhodujúcu úlohu, nemôžu učiť o podnikateľskom duchu, pokiaľ ho sami nemajú. Preto sú predpoklady na výučbu podnikateľských zručností ešte náročnejšie. To platí pre všetky úrovne vzdelávania – od materskej školy až po vysokoškolské vzdelanie.

Podnikateľská kompetencia je schopnosť identifikovať a využiť príležitosti, plánovať a riadiť kreatívne procesy, ktoré majú kultúrnu, spoločenskú alebo finančnú hodnotu. Vyžaduje si to znalosť prostredí a príležitostí, prístupy k plánovaniu a riadeniu, etické zásady a sebauvedomenie. Patria sem zručnosti ako kreativita (predstavivosť, kritické uvažovanie, riešenie problémov), komunikácia, mobilizácia zdrojov (ľudí a vecí), zvládanie neistoty, pochybnosti a rizika. Podnikateľské myslenie zahŕňa aj postoje, napr. sebaúčinnosť, motiváciu, vytrvalosť, oceňovanie názorov iných. Na to, aby podnikateľské vzdelávanie efektívne rozvíjalo kompetencie študentov, je dôležitá predovšetkým schopnosť škôl vytvoriť priaznivé a stimulujúce vzdelávacie prostredie a motivácia pedagógov.

Podnikateľské vzdelávanie nemôže prebiehať izolovane od vonkajšieho sveta školy, vyžaduje si partnerskú spoluprácu s externými organizáciami s cieľom umožniť vzdelávanie vychádzajúce z praxe.

Podnikateľské kompetencie a zručnosti možno získať alebo vybudovať len praxou, na základe skúseností z reálneho života. Špecifické kompetencie možno získať aj v inštitúciách zameraných na vzdelávanie učiteľov s podnikateľskou stratégiou a víziou. Ponúkajú vzdelávacie programy pre učiteľov podnikania, ktoré sú postavené na nových pedagogických postupoch a na kvalitnom profesionálny rozvoji.

Podnikateľské vzdelávanie na Slovensku

Na Slovensku je podnikavosť ako jedna z kľúčových kompetencií zapracovaná vo vzdelávacích programoch, ktoré pripravujú štátne inštitúcie. V porovnaní s inými krajinami Európskej únie má na Slovensku každá vyššia stredná škola autonómiu rozhodnúť sa, či ponúkne podnikanie ako voliteľný predmet. Podnikateľské vzdelávanie je kľúčom k ďalšiemu rastu v Európe. Môže byť úspešné len vtedy, ak integruje kultúrne, interpersonálne a občianske kompetencie, ktoré sú dnes rovnako dôležité ako znalosť financií alebo manažmentu.

Iniciatíva JA Slovensko a JA Europe 

Nezisková vzdelávacia organizácia JA Slovensko sa stala súčasťou európskej iniciatívy na podporu podnikateľského

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály