Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Mobil v živote mladých ľudí

Dátum: Rubrika: Problémy z praxe

Súčasné deti si nepamätajú a ani si nevedia predstaviť život bez internetu, mikrovlnky či Wi-Fi siete. Technológie sú pre ne absolútnou samozrejmosťou a nevyhnutnosťou. Dotykové telefóny intuitívne ovládajú lepšie a rýchlejšie, ako ich starší rodičia či učitelia. Svet, v ktorom vyrastajú, je iný. Dynamický, rýchly, plný rôznorodých informácií a „on-line priateľstiev“. So svojimi kamarátmi zdieľajú obsahy, diskutujú o najrozličnejších témach a stávajú sa členmi komunít po celom svete. 

Angličtina je druhým materinským jazykom a právo na vlastný názor prioritou. Mobil je nenahraditeľným prostriedkom komunikácie a zábavy. Nie vždy však plní účel, pre ktorý bol dieťaťu poskytnutý. Falošné tiesňové volania, zapájanie sa do nevhodných súťaží – čo môžu urobiť rodičia a učitelia v procese ich usmernenia a výchovy?

Z prieskumu z roku 2012, ktorý si nechal vypracovať Orange vyplýva, že mobilný telefón majú čoraz mladšie deti, pričom časť z nich sa z toho prvého teší už vo veku štyroch rokov. Deťom mobil rodičia väčšinou darujú preto, aby ich mohli kontrolovať a kedykoľvek kontaktovať. Vo veku 15 rokov má mobil už približne 93 % školákov. Vďaka nemu získavajú technologickú gramotnosť, zručnosť a nové poznatky. To, že im rodič zveril mobil, v nich rozvíja pocit zodpovednosti. Telefón sa stáva do istej miery výchovným prostriedkom, ktorým rodičia motivujú deti k aktivite, k snahe plniť si povinnosti a môže poslúžiť ako výchovný trest. Keď sa mobil používa rozumne, pomáha dieťaťu rozvíjať inteligenciu, nadväzovať a udržovať vzťahy s rovesníkmi. Kým mladším ročníkom stačia telefóny s fotoaparátom, kamerou a hrami, s pribúdajúcim vekom ich nároky vzrastajú. Vo veku 12 až 15 rokov už túžia po smartfóne s internetom a možnosťou Wi-Fi pripojenia. Mobil sa tak stáva základným komunikačným prostriedkom, ktorým nadväzujú vzťah so svetom. Z prieskumu vyplynulo, že až 64 % detí vo veku 12 až 15 rokov telefonuje denne, čo je o 13 % percent viac ako je to podľa rodičov. Mobil sa stáva pre dieťa „hračkou“, ku ktorej si vytvára citový vzťah. Skrášľuje si ho rôznymi nálepkami, obalmi a čím lepšie ho vie ovládať, stúpa jeho prestíž v očiach rovesníkov. Testujú si limity, čo všetko sú schopné na ňom spraviť. S rovesníkmi si vymieňajú informácie o najnovších hrách, aplikáciách a snažia sa dozvedieť z tejto oblasti čo najviac.

Dôležitá dôvera a zodpovednosť

Pri výchove a vzdelávaní mladej generácie majú rodina a škola nezastupiteľné miesto. V prvých rokoch je to najmä rodina, v ktorej dieťa získava návyky a vzory správania. Rodičia by si mali nájsť čas porozprávať sa s deťmi o dôležitosti uváženého používania moderných technológií, o nástrahách, ktoré z rizikového používania mobilu a internetu vyplývajú a určiť si hranice a pravidlá ich využívania.

Pred čím si dávať pozor a do čoho sa nezapájať?

S deťmi treba viesť rozhovory o ich aktivitách na internete a v mobile, čo ich zaujalo, čo nové sa dozvedeli a čo sa im nepáčilo.

Riziká, ktoré deťom hrozia pri používaní mobilu sa totiž nedajú vyriešiť iba obmedzením výdavkov. I keď rodič si môže myslieť, že výška minutého kreditu je meradlom toho, ako dieťa využíva mobil a koľko s ním strávi času, nemusí to byť vždy pravda. Dieťa sa môže kedykoľvek a prakticky takmer kdekoľvek pripojiť cez Wi-Fi, stiahnuť si hry či hudbu zadarmo a rodič sa v takom prípade vôbec nedozvie, koľko času dieťa skutočne venovalo takejto zábave. V tomto smere je preto najdôležitejšia dôvera, otvorený a úprimný vzťah medzi rodičom a dieťaťom. Rodičia, a mnohokrát aj deti, zhodne uvádzajú, že poznaj

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály