Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Kyberšikanovanie a online aktivity stredoškolákov (2.)

Dátum: Rubrika: Výskum

Príspevok sa venuje problematike vzťahu medzi prejavmi kyberšikanovania a frekvenciou realizácie online aktivít v stredoškolskom prostredí. Teoretická časť príspevku sa venuje relevantným výskumným zisteniam z oblasti vzťahu medzi on-line aktivitami a kyberšikanovaním. Empirická časť je zameraná na zistenie korelácií medzi prejavmi kyberšikanovania a on-line aktivitami. Následne je metódou zhlukovej analýzy vytvorená typológia respondentov z hľadiska toho, ako frekventovane jednotlivým prejavom kyberšikanovania čelia. Identifikovali sme tri skupiny respondentov, pričom rizikových z hľadiska kyberšikanovania je 22 % dospievajúcich, ktorí sa od ostatných dospievajúcich výrazne líšia realizáciou on-line aktivít.

Súčasná mládež je generáciou, pre ktorú je internet absolútnou samozrejmou súčasťou života, často sa v tejto súvislosti spomína online generácia. V tomto prostredí dospievajúci vyhľadávajú, získavajú, triedia informácie, zdieľajú svoje myšlienky, identitu, nadväzujú nové priateľstvá a komunikujú. Avšak deti a dospievajúci patria k najohrozenejšej skupine, ktorá využíva toto médium (Kohútová, 2020). Jedným z ohrození je kyberšikanovanie, ktoré pritiahlo pozornosť vedcov i pedagógov (a rodičov), pretože celosvetové používanie internetu a jeho využívanie ako prostriedku komunikácie, interakcie (sociálne siete, videá) prináša nielen pozitíva, ale i riziká. K negatívam patrí najmä nárast počítačovej závislosti, hodnotová uniformita (jednotvárnosť) konzumentov virtuálnych služieb, všeobecné odcudzenie osobnosti (Cakirpaloglu, 2012), ale aj výskyt agresívneho a ubližujúceho správania v prostredí internetu – kyberšikanovanie.

Vzťah medzi kyberšikanovaním a online aktivitami u detí a mládeže

Šikanovanie je agresívne a hostilné správanie s úmyslom ublížiť druhej osobe (osobám), toto správanie sa zvyčajne opakuje a je charakteristické asymetriou síl agresora a obete. Vyskytuje sa v sociálnych skupinách, zvlášť v rovesníckych. S masívnym nárastom používateľov internetu rastie i negatívny jav, ktorým je kyberšikanovanie. Kyberšikanovanie je zámerné, agresívne a hostilné správanie, ktorému je dlhšie obdobie vystavená obeť (obete) a realizuje sa prostredníctvom technológií, ako je počítač a mobil s pripojením na internet, a to najmä formou textových správ, emailov, chatovacích miestností, sociálnych sietí či online hier. Nebezpečenstvo kyberšikanovania zvyšuje povaha jeho anonymity, ako uvádza Kowalski et al. (In Čechová, 2009), ak agresora poznáte, môžete sa mu potencionálne vyhnúť.

Napriek všeobecnému presvedčeniu, že lepšie zručnosti v oblasti informačných a komunikačných technológiu pomáhajú znižovať riziko kyberšikanovania, niektoré štúdie naznačujú, že lepšia informačná gramotnosť a úroveň používania je spojená s vyššou pravdepodobnosťou, že používatelia budú čeliť online rizikám a nebezpečenstvám (Leung, Lee, 2012). Tzv. kybernetickí násilníci majú tendenciu tráviť viac času online, zapájajú sa do diskusií, sťahujú obsah, venujú sa hazardným hrám a pornografii (Floros, et al., 2013). Z výskumu autorov Park, Na a Kim (2014) vyplynulo, že participácia na kyberšikanovaní, ako i vystavenie sa kyberšikanovaniu je vyššie u tých dospievajúcich, ktorí trávia na internete viac času, zúčastňujú sa rôznych (rozmanitých) online aktivít a sú častými používateľmi sociálnych sietí.Dôležitým zistením bolo, že nielen čas, ktorý dospievajúci trávia online, ale i činnosti, ktoré dospievajúci na internete vykonávajú, determinujú kyberšikanovanie.

Časté využívanie internetu ako zdroj informácií (napr. online knihy, nakupovanie, surfovanie, posielanie a prijímanie správ), zábavy (napr. sledovanie filmov, TV relácií, video klipy – YouTube, hranie hier) a sociálnych sietímá pozitívny vzťah k realizácii kyberšikanovania, naopak využívanie internetu na štúdium(napr. e-learnig, hľadanie informácií pre domáce úlohy/štúdium) s tým súvisí negatívne. Obete kyberšikanovania využívajú internet skôr na vyhľadávanie informácií a sociálne siete. Balakrishanan (2015) zistila, že dospievajúci, ktorí trávia na internete 2 až 5 hodín čelia vyššej miere kyberšikany i častejšie bývajú agresormi v porov

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály