Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Kľúčové úlohy učiteľa s potenciálom lídra

Dátum: Rubrika: Ľudské zdroje

V príspevku sa venujeme úlohám učiteľov s potenciálom lídra. Hlavným záujmom učiteľa - lídra je proces učenia sa žiaka. K tomu je nevyhnutná dôvera a podpora, ktoré sú predpokladom zodpovednosti, spolupráce a kvalitných medziľudských vzťahov. Definujeme, kto je líder. Upozorníme na hybridný model líderstva a nevyhnutnú podporu učiteľa s potenciálom lídra zo strany vedúcich pedagogických zamestnancov. Formovaním kvalitných vzťahov s kolegami, ktoré sú založené na úcte a rešpekte, môžu učitelia s potenciálom lídra získať záujem a angažovanosť pedagogických aj nepedagogických zamestnancov. 

Líderstvo v školskom prostredí

Koncept líderstva nie je nový. Potreba lídrov medzi učiteľmi, ktorých cieľom je vytvoriť priestor na uskutočnenie zmien smerujúcich ku kvalitnejšiemu výchovno-vzdelávaciemu procesu, existuje už niekoľko rokov. Učiteľ, ktorý má potenciál lídra, má vplyv aj na svojich kolegov a zlepšenie ich profesijných zručností. Takýto učiteľ zároveň intenzívne spolupracuje s ostatnými učiteľmi, diskutuje o každodenných problémoch, zdieľa stratégie zvládania rôznych učebných situácií, objavuje spôsoby pracovania s časom, zdrojmi, nariadeniami, skúma motivačné stratégie, ktoré mu pomáhajú výraznejšie zapojiť žiakov do procesu učenia. Učiteľ, líder môže pomôcť riaditeľovi školy udržať a vylepšiť chod školy, rozvíjať jej potenciál, skvalitniť výučbu prostredníctvom zdieľania svojich vedomostí, odborných zručností a praktických skúseností s ostatnými učiteľmi.

Hlavnou prioritou pre vedúcich pedagogických a vedúcich odborných zamestnancov škôl a školských zariadení by malo byť rozvíjanie kľúčových líderských kompetencií u učiteľov tak, aby dokázali plniť úlohu mentorov, koučov a facilitátorov.

Učiteľ, ktorý je vnímaný ako líder, je skúseným a rešpektovaným vzorom pre ostatných. Líder je inovatívny, organizovaný, ochotný spolupracovať, dôveryhodný, sebavedomý. Je facilitátoromv edukačnom procese. Líder je vzoromintegrity. Udržiava si kvalitné medziľudské vzťahy. Má dobré komunikačné zručnosti, disponuje najvyššou úrovňou profesionality, odbornej zručnosti. Je aj významným iniciátorom zmien v škole (Katzenmeyer & Moller, 2001; Muijs & Harris 2003; York-Barr & Duke, 2004; Bowman, 2004; Danielson, 2016 a pod.).

Lídri dokážu pri rozhodovaní pracovať sviacerými zdrojmi informácií. Dokážu rozpoznať vhodnú príležitosť na zmenu. Vedia sa nadchnúť a zmobilizovať ľudí pre spoločný cieľ, vedia zadefinovať aktuálny stav a prijať opatrenia, sú schopní riadiť proces rozvoja a prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam. Udržiavajú ostatných učiteľov v pracovnom nasadení s priamym zapojením sa do edukačného procesu (Danielson, 2016).

Hybridný model líderstva

Každý, kto pracuje, študuje, či zastáva riadiacu funkciu v škole vidí hlavné poslanie kvalitného učiteľa vo výchove a vzdelávaní žiakov. Margolis a Huggins (2012) tvrdia, že v školách je kľúčom k úspechu vzdelávania každého žiaka potreba edukačných lídrov, ktorí dokážu urobiť v školá

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály