Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Harmónia verzus chaos v učiteľskej profesii

Dátum: Rubrika: Ľudské zdroje

Jedinec je v súčasnej dobe posudzovaný podľa efektivity v pracovnom procese a následne podľa úspešnosti v spoločnosti. Od učiteľa sa očakáva zvládnutie oboch rovín a rovnako aj úspešné a kultivované jednanie s ľuďmi, počnúc žiakmi a končiac interakciou s rodičmi. Pedagogické povolanie, zvlášť v dnešnej dobe, predpokladá dobrú znalosť psychiky súčasného človeka. Učiteľská profesia v bodovej škále frekvencie záťaže sa radí k rizikovým povolaniam, nakoľko učiteľ je vystavený mnohým osobnostným a spoločenským tlakom a napokon súčasná spoločnosť povolaniu „učiteľ“ neprikladá náležitý dôraz. Učiteľom neostáva nič iné, len pestovať ekológiu duše a vnímať svoj status v zmysle tézy, že učiteľská profesia nie je povolaním, ale poslaním.

K osobnostnej a profesionálnej harmónii môže učiteľ vyzrieť, aj keď cesta je v mnohých smeroch poznamenaná disharmóniou, chaosom, problémami i otvorenými konfliktami.Súčasný jedinec vďaka mnohým faktorom expanzívneho vývoja spoločnosti intelektuálne zaznamenáva veľký pokrok, avšak vo sfére afektov, emócií, citov ostáva stále vo svojej podstate rovnaký ako pred  mnohými desaťročiami. Dnes na každom kroku môžeme pozorovať prevahu vzdelania nad výchovou. Média nám prezentujú ako atraktívne modely správania práve tie, kde mizne, respektíve absentuje svedomie, etika. Postupne zisťujeme na rôznych úsekoch práce, nevynímajúc školské zariadenia, že všetko to, čo nás obklopuje a vo významnej miere aj ovplyvňuje, sme v podstate vôbec nechceli. Sme nútení fungovať v prostredí a v interakciách, ktoré sa odkláňajú od harmónie, uvrhujú nás do víru osobnostného a profesionálneho chaosu.

Z tejto dynamiky vznikajú hlboké duševné neistoty s pocitmi prudkého narušenia rovnováhy medzi nadvládou diktátu ekonomickej existencie a humanitných noriem, ktoré sa zrkadlia v rovine etických incuficiencii. Cieľom učiteľskej profesie je formovať psychiku ľudských pováh tak, aby sa prebúdzalo vedomie ľudskosti, veľkorysosti a výrazne sa potláčala deštruktívna agresivita.

Zvlášť v dnešnom svete sme vystavení rôznym druhom osobnostných explózií, ktoré potvrdzujú výrazne agresívne spôsoby správania voči školským zariadeniam a ich členom.

Príklad:

Aj našou spoločnosťou otriasla správa z Českej republiky zo dňa 14. 10. 2014 z obce Žďár nad Sázavou, kde psychicky narušená žena ubodala na smrť 16 ročného študenta a zranila ďalšie študentky, pričom útok bol opakovaný.

Tento prípad nie je ojedinelý. V našich školách sme vystavení rôznym typom agresie, nevynímajúc opakujúce sa situácie, keď rodič priamo v triede fyzicky napadne učiteľku, alebo žiaci pod vplyvom rôznych látok agresívnym spôsobom reagujú na pedagogických pracovníkov. O vandalizme, vykrádaní a ničení školských zariadení polícia vedie obrovské množstvá spisov. Školské zariadenia sa stávajú rizikovým pracovným priestorom, ale len na pár dní, kým spoločnosťou neotrasie iná anomália. Učiteľská profesia tak dostáva úder pod pás, nakoľko neurotizmus a ľahostajnosť sa stávajú našimi každodennými spoločníkmi.

Hlavným cieľom školy je príprava na život v spoločnosti. Nakoľko nežijeme v skleníkovom prostredí, je pre pedagogickú prax potrebné pripraviť sa na zdolávanie prekážok. Dôležité je, ako sa k prekážkam a ich riešeniu postavíme a čo konkrétne urobíme, aby sme ich eliminovali.

V Slovenskej republike trpí duševnými poruchami takmer 400 000 ľudí a tento údaj je zverejnený na základe súčtu psychiatricky konzultovaných a vyšetrených pacientov. S určitosťou môžeme konštatovať, že tento počet nie je konečný. Sú mnohí, ktorí majú problémy, avšak zatiaľ nie sú v interakcii s lekárom alebo psychológom. V podstate každý jedinec v dnešnej dobe trpí určitými problémam

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály