Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Finančné riadenie škôl a školských zariadení (2.)

Dátum: Rubrika: Financovanie Zo seriálu: Finančné riadenie škôl a školských zariadení

Na začiatku kalendárneho roka školy a školské zariadenia dostávajú od zriaďovateľov rozpis schváleného rozpočtu na príslušný rozpočtový rok. Súčasťou schváleného rozpočtu škôl a školských zariadení sú okrem prostriedkov štátneho rozpočtu aj prostriedky rozpočtov obcí a vyšších územných celkov. V aktuálnom príspevku sa budeme venovať práve problematike financovania škôl a školských zariadení z rozpočtov obcí a vyšších územných celkov.

(dokončenie z predchádzajúceho čísla)

Ako sme v predchádzajúcom príspevku uviedli, financovanie škôl a školských zariadení je viaczdrojové, pričom k najvýznamnejším finančným zdrojom patria prostriedky štátneho rozpočtu a prostriedky z rozpočtov obcí a z rozpočtov vyšších územných celkov. Aj z tohto dôvodu je legislatívna úprava financovania školstva veľmi rozsiahla a okrem zákona č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov sú podmienky financovania regionálneho školstva upravené aj v zákone č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a v zákone č. 564/2004 Z. z. o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Financovanie regionálneho školstva z rozpočtov obcí a z rozpočtov vyšších územných celkov

Z rozpočtov obcí a a z rozpočtov vyšších územných celkov (VÚC) je zabezpečené financovanie materských škôl, základných umeleckých škôl, jazykových škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí, VÚC, cirkevných a súkromných zriaďovateľov.

 

Podmienky financovania týchto subjektov z rozpočtov obcí a z rozpočtov VÚC upravujú nasledovné všeobecne záväzné právne predpisy:

  • Zákon č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov.
  • Zákon č. 564/2004 Z. z. o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
  • Nariadenie vlády SR č. 668/2004 Z. z. o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve v znení neskorších predpisov.
  • Zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Materské školy, základné umelecké školy, jazykové školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí, VÚC, cirkevných a súkromných zriaďovateľov sú financované z výnosu dane z príjmov fyzických osôb s výnimkou dane z príjmov, ktorá sa vyberá zrážkou (ďalej len „výnos dane z príjmov“), ktorý plynie do rozpočtov obcí a rozpočtov VÚC v súlade so zákonom č. 564/2004 Z. z. o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Finančné prostriedky, ktoré obce a VÚC dostanú z výnosu dane z príjmov, sú ich vlastným príjmom a o ich rozdeľovaní rozhodujú vo vlastnej kompetencii.

Podľa zákona č. 564/2004 Z. z. o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 564/2004 Z. z.“) výnos dane z príjmov v príslušnom rozpočtovom roku je príjmom rozpočtov obcí vo výške 65,4 % a príjmom rozpočtov VÚC vo výške 21,9 %.

V tejto súvoslosti upozorňujeme na novelu zákona č. 564/2004 Z. z. (novela cit. zákona zákonom č. 463/2013 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony), podľa ktorého pre rok 2014 je výnos dane príjmom rozpočtov obcí vo výške 67 %. V takejto výške daňové úrady rozdelia a poukážu výnos dane obciam prvýkrát už v januári 2014 (§ 7c cit. zákona).

Výnos dane z príjmov rozdeľuje a poukazuje obciam a VÚC daňový úrad podľa kritérií, ktoré sú ustanovené vládou Slovenskej republiky v jej nariadení č. 668/2004 Z. z. o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve v znení neskorších predpisov. V nariadení je ustanovený aj spôsob rozdeľovania a poukazovania výnosu dane z príjmov obciam a VÚC.

Otázka:

Ako sa rozdeľuje výnos dane z príjmov obciam a VÚC?

Výnos dane z príjmov sa obciam rozdelí takto:

  • 23 % podľa počtu obyvateľov obce s trvalým pobytom na území obce k 1. januáru predchádzajúceho kalendárneho roka, z toho 57 % prepočítaných koeficientom nadmorskej výšky obce,
  • 32 % podľa počtu obyvateľov obce s trvalým pobytom na území obce k 1. januáru predchádzajúceho kalendárneho roka prepočítaných koeficientom v závislosti od zaradenia obce do veľkostnej kategórie,
  • 40 % podľa počtu žiakov (detí, poslucháčov) škôl a školských zariadení zisteného zberom údajov podľa osobitného predpisu § 7a a § 9d zákona č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov a prepočítaného príslušným koeficientom uvedeným v prílohe č. 3,
  • 5 % podľa počtu obyvateľov obce, ktorí dovŕšili vek šesťdesiatdva rokov, s trvalým pobytom na území obce k 1. januáru predchádzajúceho kalendárneho roka.
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály