Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Ceruzka z roku 1968

Dátum: Rubrika: Z histórie školstva

Vyskúšajte našu 10-dňovú skúšobnú licenciu a získajte prístup k celému portálu zadarmo. Stačí sa bezplatne zaregistrovať.

Chcem prístup zdarma

Máte už predplatné? Prihláste sa.

Ceruzka je jednou zo signifikantných školských písacích pomôcok žiaka, ale je nevyhnutnou aj pre pracovníkov v rôznych profesiách. Ako pomôcka na písanie je tvorená uhlíkovou tyčinkou zasadenou do dreveného puzdra valcovitého tvaru. Hoci vo fonde Múzea školstva a pedagogiky máme ceruzky rôzneho druhu, farieb, účelu, či dizajnu, jednou z historicky najzaujímavejších je ceruzka známa pod názvom „Pravda vítězí“. Ide o ceruzku, ktorá vznikla v roku 1968 v poprednej „ceruzkárni“ českobudějovického závodu KOH-I-NOOR HARDTMUTH, v povojnovom období jeden zo závodov s najväčšou produkciou ceruziek na svete.

Ceruzka, známa pod názvom „Pravda vítězí“ má na vonkajšom guľatom bielom plášti vyznačené tri pruhy v národných farbách (biela, modrá, červená), pod nimi text zo štandardy československého prezidenta: Pravda vítězí. Vertikálne sú umiestnené čierno-biele portréty vtedajších najvyšších politických predstaviteľov: prezidenta Ludvíka Svobodu, prvého tajomníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka, predsedu vlády ČSSR Oldřicha Černíka a predsedu Národného zhromaždenia ČSSR Josefa Smrkovského.

Zaujímavá je predovšetkým história výroby tejto ceruzky. Pracovníci ceruzkárne ju začali vyrábať spontánne, bez obvyklej schvaľovacej procedúry krátko po vojenskej okupácii Československa ako predmet symbolizujúci podporu vtedajšiemu vedeniu strany a štátu. Až o niečo neskôr sa výroba ceruzky legalizovala. Do vonkajšieho dizajnu ceruzky sa však dostala malá chybička, a to portrét O. Černíka, ktorý sa pozeral iným smerom ako ostatní traja predstavitelia. Navyše mal dokreslené vlasy, ktoré mu v skutočnosti chýbali. 

Ceruzka sa používala doma, v škole, na úradoch. V škole slúžila ceruzka na nácvik písma v prvej triede, neskôr na kreslenie a na rôzne poznámky, vo vyšších triedach na znázornenie geometrických útvarov, na stredných školách v rámci deskriptívnej geometrie, jej využitie bolo v podstate univerzálne.

Ceruzka je tak po takmer polstoročí nielen ukážkou výrobnej vyspelosti vtedajšieho českobudějovického závodu, ale nesie so sebou aj pripomienku neblahej historickej udalosti.

Ďalšie príspevky k téme HISTÓRIE ŠKOLSTVA nájdeme na webe direktor.sk v časti Časopis v zložke Z HISTÓRIE ŠKOLSTVA.



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály