Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Šikanovanie a kyberšikanovanie (2.)

Dátum: Rubrika: Problémy z praxe Zo seriálu: Šikanovanie a kyberšikanovanie

Príspevok analyzuje problematiku šikanovania a kyberšikanovania ako závažného sociálno-patologického javu. Zároveň približuje nové formy kyberšikanovania. Osobitnú pozornosť venuje ich prevencii v školskom prostredí.

(dokončenie z predchádzajúceho čísla)

Prevencia šikanovania a kyberšikanovania v školskom prostredí

Škola má najvýznamnejšiu funkciu v prevencii šikanovania. Najlepšou cestou na zastavenie šikanovania a násilia medzi žiakmi je vybudovanie špeciálneho – celoškolského programu proti šikanovaniu, vytvorenie priaznivej sociálnej klímy školy a priaznivej klímy školských tried. Šikanovanie nesmieme v žiadnom prípade podceňovať aj vzhľadom k tomu, že osobnosť agresora a obete sa v priebehu dochádzky na škole formuje. Tolerancia a prehliadanie šikanovania v škole môže prerásť do násilia väčších rozmerov a negatívne ovplyvniť život aktérov šikanovania v budúcnosti. Žiak, ktorý je útočníkom, sa ľahko môže stať obeťou niekoho silnejšieho a ten, kto je obeťou, sa stáva agresorom. Aj v prípade školského šikanovania platí, že násilie v živote človeka plodí len ďalšie násilie (Kariková, S., 2008).

Mnohé incidenty kyberšikany súvisia so školským prostredím, prinajmenšom v tom, že obete a agresori sa navzájom poznajú zo školy, ktorá by sa mala podieľať na znižovaní rizika kyberšikanovania aj napriek tomu, že k nemu nemusí dochádzať priamo v jej areáli (Černá, A. a i., 2013). Podľa výskumu zahraničných odborníkov (Salmivalli, Kärnä, Poskiparta, 2011) preventívne intervenčné programy, ktoré sú zamerané na znižovanie školskej šikany sú efektívne aj pri kyberšikanovaní, pokiaľ sa zamerajú na agresiu v on-line prostredí.

V súčasnosti je zdôrazňovaná potreba profesionalizácie procesov prevencie v školskom prostredí, na čo upozorňovala aj „Stratégia prevencie kriminality v Slo­ven­skej republike na roky 2007 až 2010“. Súčasná aktualizovaná Stratégia prevencie kriminality vyčleňuje priority, zodpovedajúce potrebám a možnostiam pre finančné a legislatívne zabezpečenie prevencie kriminality na Slovensku s dôrazom na participáciu čo najširšej bázy subjektov do prevencie kriminality (sieť prevencie). Akcentuje získavanie každého občana pre dôležitú úlohu predchádzania negatívnym spoločenským javom, a to predovšetkým na miestnej úrovni.

Realizátormi prevencie v školskom prostredí sú najmä: koordinátori prevencie drogových závislostí a ďalších sociálno-patologických javov, sociálny pedagóg, výchovný poradca, učitelia, riaditeľ školy a iní.

Od 1. 9. 2009 podľa Zákona č. 245/2008 Z. z o výchove a vzdelávaní môže v školách pôsobiť sociálny pedagóg, ktorý je erudovaný odborník na oblasť preventívnych aktivít.

Zamestnaním sociálneho pedagóga v školách by sa proces prevencie zefektívnil a zabezpečoval na profesionálnej úrovni. V zákone č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch sa ako odborný zamestnanec zaraďuje aj so­ciálny pedagóg. Podľa uvedeného zákona sa v § 24 uvádza, že „sociálny pedagóg vykonáva odborné činnosti v rámci prevencie, intervencie a poskytovania poradenstva, najmä pre deti a žiakov ohrozených sociálno-patologickými javmi, zo sociálne znevýhodneného prostredia, drogovo závislým alebo inak znevýhodneným deťom a žiakom, ich zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom škôl a školských zariadení. Sociálny pedagóg plní úlohy sociálnej výchovy, podpory prosociálneho, etického správania, sociálno-pedagogickej diagnostiky prostredia a vzťahov, sociálno-pedagogického poradenstva, prevencie sociálno-patologických javov a reedukácie správania. Vykonáva expertíznu činnosť a osvetovú činnosť.“

Je pozitívne, že ťažisko činností sociálneho pedagóga je v oblasti prevencie, na čo poukazuje aj navrhovaný zákon o pedagogických zamestnancoch.

Ďalším dokumentom k prevencii šikanovania je Me­todické usmernenie č. 7/2006-R k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach.

Z metodického usmernenia vyberáme nasledovné úlohy:

Základným preventívnym opatrením je osvojenie si princípu „Sme škola, kde sa šikano

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk

Seriály