Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Rozvíjame spoluprácu na hodinách prírodovedy

Dátum: Rubrika: Teória vyučovania Zo seriálu: Aktivity

Jedným z významných faktorov formujúcich osobnosť človeka je sociálne prostredie, ktorého je súčasťou. Pri súčasných spoločenských pomeroch sa v posledných desaťročiach značne oslabil pozitívny formatívny potenciál. Keď sa opýtame detí prečo vlastne chodia do školy, väčšina z nich odpovie – kvôli kamarátom. Prečo tento potenciál nevyužiť? Prečo chceme v dominantnej miere hodnotiť predovšetkým individuálnu prácu a nehodnotíme spoluprácu? Nemotivujeme žiakov, aby spolupracovali a neučíme ich tomu, hoci rodinný, spoločenský, ekonomický život je založený na kooperácii. Jednou z príčin, že sa rodiny rozpadávajú, na pracoviskách sú konflikty, ekonomické a politické systémy nefungujú je, že nevieme spolupracovať. Nevieme, pretože nás to nikto nenaučil.

Množstvo doterajších výskumov z oblasti kooperatívneho spôsobu výučby poukazuje na jednu veľmi podstatnú skutočnosť – že sa totiž deti, pokiaľ môžu medzi sebou komunikovať a spolupracovať, naučia viac, a to, čo sa naučia, má trvalejšiu hodnotu. Kooperatívna výučba tak nie je žiadnym módnym výstrelkom, ale mala by sa stať bežnou, často používanou formou našej pedagogickej práce.

V uvedenom príspevku opäť ponúkame učiteľom aktivity, ktoré cielene podporujú rozvoj kooperácie a tým aj proces sociálneho učenia, ktorý je založený na osobnej interpersonálnej skúsenosti. Jednotlivé aktivity sa usilujú rozvíjať kooperáciu, osobné kapacity a individuálny potenciál, sociálne zručnosti a pod. Sú navrhnuté pre žiakov 4. ročníka základnej školy v predmete prírodoveda a možno ich uplatniť v tematickom celku prírodné spoločenstvá a človek. Základné východiská a princípy, ktoré sa tu uplatňujú, spočívajú na prístupoch práce s kooperatívnymi skupinami. Pri aplikovaní jednotlivých aktivít je podstatné, aby vyučujúci vychádzal z potrieb jednotlivých účastníkov alebo celej skupiny a mal na zreteli skutočnosť, že cieľom aktivity je napomáhať osobnostnému rastu a rozvíjať potenciál dieťaťa. Popri tom je samozrejme nevyhnutné zvládnutie technickej stránky jednotlivých aktivít a vedenia skupiny.

Niektoré z uvádzaných aktivít sa v praxi rôznych vyučujúcich osvedčia viac, iné menej, niektoré môžu zlyhať úplne a budú v danej skupine nepoužiteľné. Ďalšie budú účinnejšie a zaujímavejšie v zmenenej podobe. Z tohto hľadiska je dôležité nebáť sa experimentovať, využívať vlastnú kreativitu, invenciu a originalitu.

Aktivity rozvíjajúce kooperáciu

DÝCHACIA SÚSTAVA ČAROVNOU CERUZKOU (pôvodná)

Cieľ, zameranie: Zakresliť do prázdneho obrysu človeka časti tela, ktoré zabezpečujú dýchanie. Prostredníctvom neverbálne koordinovanej spoločnej činnosti rozvíjať kooperatívne spôsobilosti.
Účastníci: I. stupeň ZŠ, ročník IV.
Tematický celok: Ľudské telo
Téma: Dýchacia sústava
Pomôcky: maketa ľ

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk