Portál pre riaditeľov škôl a zriaďovateľov
ISSN 1339-925X

Online časopis

Odborní zamestnanci

Dátum: Rubrika: Legislatíva

...V ŠKOLÁCH A ŠKOLSKÝCH ZARIADENIACH 

V príspevku poskytujeme prehľad o pracovnej činnosti odborných zamestnancov v školách a školských zariadeniach. Pripomíname informácie o jednotlivých profesiách, ako sú školskí psychológovia, špeciálni pedagógovia, kariéroví poradcovia, logopédi, liečební pedagógovia a sociálni pedagógovia. Nevynecháme ani legislatívne zmeny, ktoré ovplyvnia túto oblasť od roku 2025.

Pracovná náplň odborného zamestnanca zahŕňa rôzne aktivity zamerané na podporu výchovy a vzdelávania. Medzi ne patrí poskytovanie psychologických, logopedických, sociálno-pedagogických, liečebno-pedagogických a špeciálno-pedagogických služieb, ako aj reedukácia detí a žiakov. Dôležitou súčasťou tejto činnosti je tiež kariérové a sociálne poradenstvo spolu s preventívnymi opatreniami v oblasti vzdelávania. Okrem toho môžu odborní zamestnanci vykonávať špecializované alebo riadiace činnosti v školách a školských zariadeniach.

Pracovnú činnosť vykonáva odborný zamestnanec len na základe pracovnoprávneho vzťahu, ak dohoda podľa § 9 ods. 5 zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon č. 138/2019 Z. z.“) neustanovuje inak.

Poznámka: Podľa § 9 ods. 5 zákona č. 138/2019 Z. z. splnenie predpokladov na výkon pracovnej činnosti sa nevyžaduje, ak ide o výkon pracovnej činnosti cudzincom na základe dohody so zastupiteľským úradom iného štátu alebo s orgánom iného štátu a určí tak príslušná dohoda.

Na výkon pracovnej činnosti v oblasti odborného poradenstva je nevyhnutné splniť viacero požiadaviek. Medzi základné predpoklady patrí:

  • dosiahnutie požadovanej kvalifikácie,
  • preukázanie bezúhonnosti a zdravotnej spôsobilosti, ako aj
  • schopnosť aktívne používať štátny jazyk.

Tieto podmienky musia odborní zamestnanci spĺňať nepretržite počas celého obdobia výkonu svojej profesie.

Kvalifikačné predpoklady na výkon pracovnej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca sú vzdelanie a dĺžka výkonu pracovnej činnosti, ak sa vyžaduje. Vyžadovaným stupňom vzdelania pre odborného zamestnanca je najmenej vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Konkrétne kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie odborných zamestnancov sú uvedené vo vyhláške č. 173/2023 Z. z. o kvalifikačných predpokladoch pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov.

Posudzovanie splnenia kvalifikačných predpokladov odborného zamestnanca je v kompetencii zamestnávateľa, pričom v prípade riaditeľa túto úlohu vykonáva zriaďovateľ.

Na preukázanie odbornej spôsobilosti je zamestnanec povinný predložiť príslušné doklady o vzdelaní podľa platných právnych predpisov. Ak bola odborná kvalifikácia získaná v zahraničí, vyžaduje sa aj doklad o jej uznaní, ktorý musí byť vydaný v súlade s príslušnými právnymi normami.

Podľa

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Diskusia - Počet príspevkov: 0

Odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky pošlite na direktor@wolterskluwer.sk